Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla İLBANK'ın sermayesi 30 milyar liraya çıkarıldı - Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla İLBANK'ın sermayesi 30 milyar liraya çıkarıldı

08.11.2019 01:28

İller Bankası'nın sermayesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı kararnameyle 30 milyar liraya çıkarıldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, İller Bankası (İLBANK) Anonim Şirketinin sermayesinin 30 milyar liraya çıkarılmasına karar verildi.

Söz konusu karar, 6107 sayılı İller Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun'un 4'üncü maddesi uyarınca verildi.

İLBANK NEDİR?

İLBANK A.Ş., bütün işlemlerinde kuruluş kanunu ve özel hükümlerine bağlı, tüzel kişiliğe sahip, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ilgili kamu kurumudur.

İller Bankası, 1933 yılında 2301 sayılı Yasa ile kurulan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesindeki bir kamu kurumudur.

Banka, özellikle belediyelerin içme suyu, atık su, arıtma tesisleri, katık atık ve benzeri projelerinin gerçekleştirilmesine katkıda bulunmaktadır.

İL BANK'IN GÖREVLERİ NELERDİR?

Tamamen mahalli idareler tarafından yapılan işlemlerde kredi, proje, araç ve kanunların tanıdığı görevleri yerine getirmek üzere kurulan İller Bankası'nın görevlerini şöyle sıralayabiliriz:

- Mahalli idarelere kredi sağlamak,

- Mahalli idarelerin talepleri üzerine, yatırım programları dahilinde alt ve üst yapı yatırımlarını yapmak veya yaptırmak,

- Bankadan alınan kredilerle yapılan işlerin kontrollük ve denetimini yapmak,

- Mahalli idarelere yatırımları için gerekli araç ve malzemeyi sağlamak,

- Mahalli idarelerin taşınır ve taşınmaz mallarını sigorta ettirmek,

- Yönetmeliğinde belirtilen banka işlerini yapmak,

- Kanunlarla verilen diğer görevleri yerine getirmek.

Banka, 3 bin 225 belediye, 81 il özel idaresi, 2 ilçe özel idaresi (Gökçeada ve Bozcaada) ve 16 büyükşehir su ve kanalizasyon idaresi olmak üzere toplam 3 bin 324 adet yerel yönetim birimine hizmet sunar.

Mahalli idarelere ait projelerin kredilendirilmesinde, banka kaynaklarının yanı sıra uluslararası finans kaynaklarından da faydalanılır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla İLBANK'ın sermayesi 30 milyar liraya çıkarıldı

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla İLBANK'ın sermayesi 30 milyar liraya çıkarıldı - Son Dakika


Son Dakika

Nitrojen tüplü otomobile 1.280 lira ceza kesildi İzmir'den güzel haberler de geliyor! Hülya teyze, 17 saat kaldığı enkazdan yürüyerek çıktı Ünlü isimler, Türkiye'yi ayağa kaldıran İzmir depreminin ardından sessiz kalamadı Enkaz altından kurtarılan Buse Hasyılmaz'ın nişanlısı açıkladı: Buse'nin durumu iyi Sığacık'ta boğulan tekerlekli sandalyeli yaşlı kadının bulunma anları kamerada Depremin dehşetini ortaya çıkaran apartman! Prof. Dr. Oğuz Çelik, 'bomba kat'a dikkat çekti Yakınları, Kulalı anne-kızın enkaz altında olduğunu sosyal medya hesaplarından paylaştı Tekerlekli sandalyedeki vatandaş, deniz yükseldiği sırada boğularak hayatını kaybetti