Yeni Başbakan May Geleneği Bozacak - Son Dakika

Yeni Başbakan May Geleneği Bozacak

İngiltere'de bugün Theresa May, başbakanlık görevini David Cameron'dan devralıyor. Erken seçim kararı alması beklenmeyen May, Magna Carta'dan bu yana süren geleneği bozacak.

Dünyanın gözü İngiltere'deki devir teslim törenine çevrildi. Theresa May, bugün başbakanlık görevini David Cameron'dan devralıyor.

714 YILLIK GELENEĞİ BOZACAK

İngiltere hükümetinin beyni 10 Numara'da bugün devir teslim günü. Cameron Kraliçe'ye istifasını sunacak, 'Yeni Demir Leydi' May göreve başlayacak. May'in erken seçim kararı almaması bekleniyor. Bu, tarihin ilk demokrasi belgesi olarak anılan Magna Carta döneminden beri 741 yıldır süren bir geleneğin bozulması anlamına geliyor.

KABİNEYE KADIN DAMGASI

Theresa May, 26 yıl sonra İngiltere'nin ilk kadın başbakanı olacak. Bu akşam resmen göreve başlayacak May'in, hükümette kadın-erkek eşitsizliğini düzeltmeyi amaçladığını belirtiyor. Kadın bakanların oranı yüzde 50'ye yakın olacak.

ÖNEMLİ BAKANLIKLAR VERECEK

May, bazı önemli bakanlıklara kadınları getirmeyi düşünüyor. Bu noktada adı geçen isimlerin başında ise ona yakın isimlerden, Enerji Bakanı Amber Rudd ile uluslararası kalkınmadan sorumlu Devlet Bakanı Justine Greening geliyor.

'LİBERAL MUHAFAZAKAR' SIFATI

Kimi uzmanlar 2010'dan bu yana İçişleri Bakanı olan, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin yeni lideri May'ı ılımlı bir muhafazakar olarak tanımıyor, hatta ona "liberal muhafazakar" sıfatını yakıştırıyor.

Kimileri ise May'in özellikle göç konusundaki görüşlerine dikkat çekiyor ve en azından bazı başlıklarda sıkı bir muhafazakar olduğunu öne sürüyor.

"BREXİT, BREXİT DEMEKTİR"

May, referandum sürecinde tıpkı Cameron gibi İngiltere'nin AB'de kalması gerektiğini savundu.

Oylamanın ardındansa May, Brexit isteyen vatandaşların tercihine saygı duyulması gerektiğini söyledi ve "Brexit, Brexit demektir. Bu kampanyanın ardından AB içinde kalma ya da tekrar çıkarılma gibi bir yola girilmemeli" dedi.

GENEL SEÇİM 2020'DE

May ayrıca, 2020 yılından önce yeni bir genel seçimin yapılmaması gerektiğini de söyledi.

Yeni lider, İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecinin başlatılması anlamına gelecek olan 50. Madde'yi ise 2016 sonundan önce uygulamaya koymayacak.

SALDIRGAN POLİTİKALARA DESTEK

May, 2003'te Irak'a müdahale kararına destek verdi. 2013'te, veto edilecek olan Suriye'ye askeri müdahale önergesine de destek verdi.

2015'te, İngiltere'nin Suriye'de IŞİD hedeflerini bombalayan koalisyona katılıp katılmamasıyla ilgili oylamada da evet oyu kullandı.

May, Trident nükleer denizaltılarının ise yeni bir nükleer silah sistemiyle değiştirilmesini savunuyor.

Yeni Başbakan May Geleneği Bozacak

Son Dakika

ABD'de sular durulmuyor! Washington ve New York'ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi Son dakika: Taliban'ı ABD ile barış masasına oturtan lider, koronavirüsten hayatını kaybetti Tüm dünya koronavirüsle boğuşurken Kongo'da Ebola salgını patlak verdi ABD'de iç savaş sinyali! Ordunun hava üssüne yapılan saldırıda 2 Amerikan askeri öldürüldü ABD'deki gösterileri "İç terör" olarak tanımlayan Trump, ağır silahlı orduyu göreve çağırdı Bağımsız heyet, Floyd'un ölüm nedeninin boğulma olduğunu açıkladı 97 milyon nüfuslu Vietnam'da koronavirüste ölen yok Her şey 20 dolarla başladı, toplam 8 dakika sürdü! İşte ABD'yi savaş alanına çeviren Floyd cinayetinin tüm detayları Çin'de son 3 haftanın en yüksek koronavirüs vaka sayısı tespit edildi Eylemlerdeki para alışverişi görüntüsünü paylaşan Trump'tan tehdit gibi sözler: Anarşist, seni görüyoruz ABD'de isyan ateşi büyüyor! Zenginlerin ikamet ettiği kentten yeni yağma görüntüleri geldi Ukrayna'dan vatandaşlarına "Tatil için Türkiye'ye gidin" çağrısı George Floyd'u öldüren polis memuru kimsenin kaçamadığı hapishaneye gönderildi ABD Başkanı Donald Trump'ın terör örgütü ilan etmek istediği Antifa hareketi nedir? ABD'deki gösteriler çığırından çıktı! Trilyonluk mercedesleri yaktılar