İşadamlarıyla Bir Araya Geldi - Son Dakika

İşadamlarıyla Bir Araya Geldi

25.04.2013 00:32
İşadamlarıyla Bir Araya Geldi

Tekirdağ ve ilçelerindeki gündüz ziyaretlerini tamamlayan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, akşam partisinin İş Dünyası Diyalog ve Dayanışma Birimi'nce organize edilen toplantıda, Tekirdağ ve ilçelerinde bulunan sanayici ve işadamlarıyla Çorlu'da...

Tekirdağ ve ilçelerindeki gündüz ziyaretlerini tamamlayan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, akşam partisinin İş Dünyası Diyalog ve Dayanışma Birimi'nce organize edilen toplantıda, Tekirdağ ve ilçelerinde bulunan sanayici ve işadamlarıyla Çorlu'da bir otelde bir araya geldi. Çorlu'da otelde yaklaşık 500 kişinin katıldığı yemekli toplantıda işadamlarına 1.5 saat süren bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, iş dünyasının yaşadığı sıkıntıları ve farklı ülkelerdeki uygulama şekillerini anlattı. Alkolsüz menülerin verildiği gecede Tekirdağ'ın ödediği vergi ile aldığı kamu kaynakların farklı olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu vergisini çok ödeyen bir şehrin daha çok kamu kaynağı alması gerektiğini savundu.

Türkiye ekonomisinin büyüdüğüne dair sürekli olarak haberler olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, Tükiye'nin 1946-2002 yılları arasında yüzde 5.2 oranında büyüdüğünü, 2003-2012 ise yüzde 5.1 oranında kaldığını söyledi. Dünyanın farklı ülkelerine ait elektrik fiyatlarından örnekler veren Kılıçdaroğlu, "Son 10 yılda sanayi tabanımızı büyük ölçüde kaybettik. Devletin rakamlarına göre 1998'de milli gelir içerisindeki sanayinin payı yüzde 32.6 iken 2010'da 23.3'e düşmüş durumda. Dünya sanayi üretim liginde 1990'da ilk 15 ülke içinde 13. sıradayız, 200'de 15. sırada, 2010'da ilk 15'te yokuz. 1987'de dünyanın en büyük ekonomileri arasında ilk 20'de 14. sırada, 2012'de 16'ya düşmüşüz. Cari dolar kurunu esas alırsak 18. sıradayız. İki ülke daha hamle yapıp bizi geçerse ilk 20'de olmayacağız. İzlenen ekonomi politikaları sanayicilerin önüne büyük engel koyuyor" dedi.

SİYASİ PARTİLER YASASINI DEĞİŞTİRELİM TEKLİFİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim yasasının bir an önce değişmesi gerektiğini söyleyerek, "Siz milletvekili seçtiğinizi sanıyorsunuz. Hayır efendim, biz şöyle yapıyoruz. Biz oturup milletvekili listelerini yazıyoruz. Sizin önünüze koyup bunlara oy vereceksiniz diyoruz. Oy vermezseniz ayrıca size ceza veririz diyoruz. Bu demokrasi değil. Milletin vekilini kendisini seçmesi lazım. Bunun için siyasi partiler yasasının değişmesi gerekiyor. Ana muhalefet partisinin genel başkanı olarak, açık çek veriyorum. Gelin siyasi partiler yasasını değiştirelim. 12 Eylül darbecilerinin yaptığı siyasi partiler yasası, Türkiye'yi bu koşullarla karşı karşıya bırakır, değiştirmemiz lazım. Demokrasi adına değiştirmemiz lazım. Milli iradeye duyduğumuz saygı için değiştirmemiz lazım. Değiştirmezsek demokrasiyi körleştiririz" şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından Ankara'ya gitmek üzere Çorlu'dan ayrıldı.

Kaynak: DHA
CHP'li Nazlıaka'dan Selvi Kılıçdaroğlu hakkındaki haberlerle ilgili açıklama CHP'li Nazlıaka'dan Selvi Kılıçdaroğlu hakkındaki haberlerle ilgili açıklama Tekirdağ'da servis otoparkında çıkan yangında 5 araç zarar gördü Tekirdağ'da servis otoparkında çıkan yangında 5 araç zarar gördü Kılıçdaroğlu: 'Epistemolojik Kopuşlar' Onların Olsun Bizim Türkiye Vizyonumuz Budur' Kılıçdaroğlu: 'Epistemolojik Kopuşlar' Onların Olsun Bizim Türkiye Vizyonumuz Budur'

Son Dakika Güncel İşadamlarıyla Bir Araya Geldi - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement