"İsrail gazının Mısır'a akışı artacak" - Son Dakika

"İsrail gazının Mısır'a akışı artacak"

11.07.2019 15:20

KUDÜS (AA) – İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinin Mısır'a ihraç ettiği doğal gazın 4 ay sonra daha da artacağını duyurdu.

KUDÜS (AA) – İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinin Mısır'a ihraç ettiği doğal gazın 4 ay sonra daha da artacağını duyurdu.

Mısır'ın Tel Aviv Büyükelçisi Halid Azmi'nin konutunda Mısır ulusal günü münasebetiyle düzenlediği resepsiyona katılan İsrail Başbakanı Netanyahu, "Biz iki ülkenin ekonomik refahının artmasına neden olacak alanlarda işbirliği yapmaya devam ediyoruz. Şu anda, İsrail gazının Mısır'a akışını sağlayan ve 4 ay sonra daha da artıracak bir pilot proje yürütüyoruz." dedi.

Söz konusu projenin sadece iki ülkeyi ilgilendirmediğine dikkati çeken Netanyahu, "Aslında bu proje sadece iki ülkeyi ilgilendirmiyor. Bilakis bölgedeki birçok taraf ve ülkeyi kapsıyor." ifadelerini kullandı.

İsrail'in Akdeniz'deki en büyük doğal gaz sahası olan Leviathan ve Tamar'da toplamda yaklaşık 800 milyar metreküp doğal gaz rezervi bulunduğu tahmin ediliyor.

Leviathan ve Tamar doğal gaz sahalarının işletmesini elinde bulunduran İsrail'in Delek Şirketi ile Mısır'ın Dolphinus Şirketi 2018 yılında yaptığı anlaşmaya göre, 15 milyar dolar değerinde 10 yıl boyunca 64 milyar metreküp gazı Mısır'a ihraç edecek.

Mısır, 1979'daki Camp-David anlaşmasıyla İsrail'i tanıyan ilk Arap ülkesi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 'İsrail gazının Mısır'a akışı artacak' - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Bıçaklı kavgada kalbi duran şahıs, hastanede yaşama döndürüldü Rıdvan Dilmen'den ilginç penaltı yorumu: Futbolcular manikür yaptırmalı İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu'ndan Ümit Özdağ'a jet yanıt: Niyetiniz ve pazarlıklarınız ifşa olmuştur Aniden yola çıkan koyun sürüsünün sebep olduğu kazada 2 kişi öldü, 2 kişi yaralandı İflas kararı verilen İstanbul Bilişim'in raporu, aile hesabına milyonlarca liranın gönderildiğini ortaya çıkardı ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Pompeo, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını ülkesine davet etti Suudi Arabistan'da Türk mallarına boykota ülkenin en büyük süpermarket zinciri de katıldı İmamoğlu'nun 2020 diye paylaştığı fotoğraf 2014 yılına ait çıktı