İstanbul-  Orhan Veli'yi 10 Kilometre Boyunca Şiirlerle Andılar - Son Dakika
Güncel

İstanbul-  Orhan Veli'yi 10 Kilometre Boyunca Şiirlerle Andılar

Adımları değil, şiirleri saydılarTaksim Meydanı'ndan Aşiyan Mezarlığı'na yaklaşık 10 kilometre şiir okuyarak yürüdüler.

14.11.2018 16:06
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Adımları değil, şiirleri saydılar

Taksim Meydanı'ndan Aşiyan Mezarlığı'na yaklaşık 10 kilometre şiir okuyarak yürüdüler.

Haber: Mehmet İlkay ÖZER Kamera: Harun UYANIK-İSTANBUL DHA

Türk şiirinin büyük ustası Orhan Veli Kanık, ölümünün 68'nci yıl dönümünde sevenleri tarafından yapılan şiirli yürüyüşle anıldı. Bir grup şiir tutkunu, 1996'dan itibaren aksatmadan yaptıkları gibi bugün de büyük şaire saygı ve sevgilerini sunmak için Taksim Meydanı'ndan Aşiyan Mezarlığı'na yaklaşık 10 kilometre şiir okuyarak yürüdü. Orhan Veli, mezarı başında da şiirleriyle anıldı.

23 YILDIR ŞİİRLE YÜRÜYORLAR

'Garip' akımının kurucularından şair Orhan Veli Kanık, 36 yıllık yaşamına onlarca şiir sığdırdı. Şiiri sokağa çıkaran Orhan Veli, yürümeyi çok severdi. 1950 yılında hayatını kaybeden büyük şair için sevenleri de 1996'dan itibaren her ölüm yıl dönümünde Taksim'den şairin kabrinin bulunduğu Aşiyan Mezarlığı'na yürüdü. Bu yıl 23'üncü defa bir araya gelen şiir severler büyük ustayı anmak için Taksim Meydanı'nda toplandı. Saat 11.00'da başlayan yürüyüşte grup, Orhan Veli'nin çıkardığı 'Yaprak' isimli dergisinin ilk sayısının bulunduğu çerçeveyi en önde taşıdı. Yürüyüş boyunca kah Orhan Veli'nin kah onun arkadaşlarının şiirleri okundu. İki saat boyunca şiirlerle süren yürüyüş usta şairin Aşiyan Mezarlığı'nda sona erdi.

"ŞİİRİ SALONLARDAN KURTARDI"

Şiir tutkunları, Orhan Veli'nin kabri başında da şiir okuyarak büyük ustayı andı. Yürüyüşü 23 yıl önce başlatanlar arasında yer alan Orhan Veli sevdalısı, yazar Şeref  Özsoy, "Orhan Veli şiiri sokağa çıkardı. Halka indirdi. Şiiri salonlardan kurtardı. Bir çok insan Orhan Veli için etkinlik yaptı. Ama Orhan Veli'nin ruhuna dokunan farklı bir şey yapılmalıydı. Ben bunu Orhan Veli'nin Kardeşi Adnan Veli'nin yazdığı yazıda buldum. Orhan Veli için, 'Yürümeyi çok severdi. Bazen Taksim'den Sarıyer'e kadar yürüdüğü olurdu' diyor. O cümle ile ben ne yapılması gerektiğini buldum. 1996 yılı 14 Kasım'ı için ilk Orhan Veli yürüyüşünü organize ettik. İlk yürüyüş Taksim'den Sarıyer'e kadar yapıldı. İlk yürüyüşe kız kardeşi Firüzan abla da geldi. O, 'Orhan Veli yürümeyi çok severdi ama Taksim'den Sarıyer'e kadar da parasızlık yüzünden yürürdü' dedi.İlk yürüyüş 7,8 saat sürünce yol güzergahında olan Orhan Veli'nin mezarında noktalayalım dedik. 1997 yılından beri Taksim'den Aşiyan'a kadar yürüyoruz" diye konuştu.

"YÜRÜMEKLE ONUN ŞİİRİNİ BİRLEŞTİRMEK ÇOK İYİ GELDİ"

Yürüyüşe ilk defa katılan Özge Ertem ise, "Orhan Veli deyince her şeyden önce İstanbul geliyor aklıma.  Bugün yaptığımız eylemin kendisi geliyor. Yürüyerek, bir kenti her şeyiyle hissetmek.  Bütün bu karmaşanın ortasında basitliğiyle, koklayarak. Bir şehri nasıl hissettiğini hatırlamamanın en güzel yolu onun gibi yürümek. Dolayısıyla yürümekle onun şiirini birleştirmek çok iyi geldi bana" şeklinde konuştu.

"O BİZE İNSANLARI SEVDİRİYOR"

Anmaya katılanlardan Mürsel Gürkan, Orhan Veli şiirlerinin kendisi için yaşama sevinci olduğu belirterek, "Benim için Orhan Veli yaşama sevincidir. Herkesin hayata tutunduğu bir yol vardır. Orhan Veli 'nin şiirleri yaşarken, hayat mücadelesidir. O hiç bir zaman yaşamaktan vazgeçmemiştir. Onun şiirlerini okuyunca, Orhan Veli'yi duyunca beni de ister istemez hayata karşı, insanları sevesim geliyor. O bize insanları sevdiriyor" diye konuştu.

"BAHSETTİĞİ ŞEY AŞK"

Şair Bilgin Sayar ise, "Orhan Veli hayatı farklı yaşıyor. Yaşadığı şehrin, dünyanın farkında olarak, tadını alarak şiirinden bunu görüyoruz. Bizim de düşüncelerimizin daha aydınlık olmasına vesile oluyor. Daha iyi hissetmemize, daha iyi yaşamak için motive olmamıza  yardımcı oluyor. Aslında bahsettiği şey aşk" ifadelerini kullandı.

Görüntü Dökümü:

------------------

-Taksim'de toplanan grup

-Yürüyüşten detay

-Yürüyüşte şiir okuyanlar

-Muhabir anonsu

-Mezarı başında şiir okunması

-Haber sırasına göre röportajlar

-Genel ve detay görüntüler

-

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İstanbul-  Orhan Veli'yi 10 Kilometre Boyunca Şiirlerle Andılar - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • ERÜ ve İskenderun Teknik Üniversitesi Deprem Konferansı Düzenledi
  17:02 ERÜ ve İskenderun Teknik Üniversitesi Deprem Konferansı Düzenledi

  Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mühendislik Fakültesi ve İskenderun Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen '6 Şubat Depremlerine Mühendislik Bakışı ve Deprem Deneyimleri' konulu konferansa, üniversite yöneticileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Konferansta, izolatörlerin kullanım sınırlamaları ve çelik yapıların önemi gibi konular ele alındı. Rektör Altun, izolatörlerin geliştirilmesi ve kullanılması sürecinin önemine vurgu yaparken, Rektör Yardımcısı Örnek ise depremzede olarak yaşadığı deneyimleri paylaştı.

 • Manisa'da yapılan operasyonda 37 bin 800 makaron ile kaçak sigara ve tütün ele geçirildi
  17:02 Manisa'da yapılan operasyonda 37 bin 800 makaron ile kaçak sigara ve tütün ele geçirildi

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde düzenlenen operasyonda, Saruhanlı İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından H.K'nin adresine yapılan operasyonda, sigara sarma makinesi ile birlikte 37 bin 800 makaron, 3 bin 260 kaçak sigara, 23 kilogram kaçak tütün ve sigara ambalajları ele geçirildi. Şüpheli hakkında adli işlem başlatıldı.

 • Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, mezun olduğu okulu ziyaret etti
  17:02 Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, mezun olduğu okulu ziyaret etti

  Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, mezun olduğu Namık Kemal Yatılı Bölge Ortaokulu'nu ziyaret etti. Okulda öğretmen ve idarecilerle bir araya gelen Asya, derslikleri gezdi ve öğretmenlere yaptıkları hizmetler hakkında bilgi verdi. Asya, öğretmenlerin önerilerini dinleyerek eğitim camiasını önemsediklerini dile getirdi. Ayrıca, alt ve üst yapı projelerinin zorluklarını da kaydeden Asya, Muş'un sorunlarını çözmek ve daha iyi bir gelecek için mücadele edeceklerini belirtti.

 • Samsun'da scooter ile sahilde gezerken düşen genç kız hastanelik oldu
  17:02 Samsun'da scooter ile sahilde gezerken düşen genç kız hastanelik oldu

  Samsun'un İlkadım ilçesinde scooter ile sahilde gezen genç kız düşerek yaralandı ve hastaneye kaldırıldı.

 • İzmir'de Kağıt Toplayıcısı Tırın Altında Hayatını Kaybetti
  17:02 İzmir'de Kağıt Toplayıcısı Tırın Altında Hayatını Kaybetti

  İzmir'in Karşıyaka ilçesinde yolun karşısında geçmek isterken tırın altında kalan kağıt toplayıcısı, kaza yerinde hayatını kaybetti. Kazaya karışan tır sürücüsü gözaltına alınırken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Kilis'te kurulan güneş enerjisi santraliyle Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin enerjisi karşılanacak
  17:01 Kilis'te kurulan güneş enerjisi santraliyle Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin enerjisi karşılanacak

  Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Kilis'te yapılan güneş enerjisi santrali hizmete girdi. Santral, yıllık 1 milyon 400 bin kilowatt/saat enerji üretecek ve bu enerji ile Vakıflar Genel Müdürlüğünün Ankara'daki tesisleri, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ve Eyüp İmarethanesinin yıllık enerji tüketimi karşılanacak. Ayrıca, bu sayede yıllık 5 milyon lira tasarruf edilmesi hedefleniyor.

 • HDI Sigorta Yalova Ortopedikler Spor Kulübü Avrupa macerasına başlıyor
  17:01 HDI Sigorta Yalova Ortopedikler Spor Kulübü Avrupa macerasına başlıyor

  Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligi'nde temsil eden HDI Sigorta Yalova Ortopedikler Spor Kulübü, Europe Euro Cup-2 Ön Eleme A Grubu'nda mücadele edecek. Yalova'da düzenlenecek turnuvada, YOSK takımı Hollanda, İtalya, Avusturya takımlarıyla karşılaşacak. Başantrenör Murat Saltan, takımın tecrübesiz bir oyuncu grubuyla yer alacağını belirtirken, en iyi şekilde bitirip finallere gitmeyi hedeflediklerini söyledi.

 • Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı: Amacımız sürdürülebilir ve verimli bir tarımsal üretim
  17:01 Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı: Amacımız sürdürülebilir ve verimli bir tarımsal üretim

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "Amacımız Türkiye'de sürdürülebilir, verimli, kaliteli, kayıt altında bir üretimin olmasını sağlamak ve günün sonunda elde edilecek faydadan tekrar sektörü yatırım olarak daha ileriye götürecek, geliştirecek ortamların sağlanmasına mesnet teşkil etmek.

 • Manisa'da nitelikli yağma suçunu işleyen 4 şüpheli tutuklandı
  17:00 Manisa'da nitelikli yağma suçunu işleyen 4 şüpheli tutuklandı

  Manisa Emniyet Müdürlüğü ekipleri, nitelikli yağma suçu şüphelilerine yönelik düzenlediği operasyonda 4 şüpheli tutuklandı. Zanlılardan 3'ü Akhisar'da, 1'i İzmir'de yakalandı. Operasyonda 2 ruhsatsız tabanca, 45 fişek ve 4 makbuz ele geçirildi.

 • Edirne'de taksiciler arasında çıkan kavgada 1 kişi yaralandı
  17:00 Edirne'de taksiciler arasında çıkan kavgada 1 kişi yaralandı

  Edirne'de duraklarına diğer duraklardan taksi aktarılacağını öğrenen taksiciler, durak kapasitelerinin dolu olduğu gerekçesiyle Edirne Belediye Başkanlığı önüne giderek itiraz etti. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi sonucu 1 taksici başından yaralandı. Olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi.

 • Edremit Belediyesi Emeklilere Bayram İkramiyesi Verecek
  17:00 Edremit Belediyesi Emeklilere Bayram İkramiyesi Verecek

  Van'ın Edremit Belediyesi, ilçedeki emeklilere bayramlarda 2 bin lira ikramiye desteği verecek. Belediye Başkanı İsmail Say, ekonomik yükleri hafifletmek amacıyla emeklilere ikramiye desteği sunacaklarını belirtti. Yapılan yardımın miktarından ziyade vatandaşların gönüllerine dokunmanın önemli olduğunu vurgulayan Say, bu ve diğer projelerin hayata geçirileceğini ifade etti.


Advertisement