Iv. Murat" Opera Sahnesinde - Son Dakika

Iv. Murat" Opera Sahnesinde

13.12.2018 14:10
Iv. Murat

Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB) tarafından, 2010 yılında yaşamını yitiren besteci ve orkestra şefi Okan Demiriş'in "IV. Murat" operası, 17 Aralık akşamı sahnelenecek.

Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB) tarafından, 2010 yılında yaşamını yitiren besteci ve orkestra şefi Okan Demiriş'in "IV. Murat" operası, 17 Aralık akşamı sahnelenecek.

ADOB'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, 3 Mayıs 1980'de İstanbul'daki dünya prömiyerinin ardından yaklaşık 200 temsilde kapalı gişe oynayan "IV. Murat" operası, yeniden sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

2010 yılında yaşamını yitiren besteci ve orkestra şefi Okan Demiriş'in eseri olan opera, 17 Aralık akşamı Ankaralı sanatseverler ile buluşacak.

Eserde başlıca rolleri Erdem Baydar, Tuncay Doğu, Özgür Savaş Gençtürk, Şafak Güç, Sayra Seyhan Geçim, Reyhan Görbil, Mehlika Karadeniz dönüşümlü olarak üstlenecek.

Librettosu Turan Oflazoğlu'na ait üç perdelik opera, Haldun Özörten, tarafından dekor ve kostümle bütünleşen bir reji anlayışıyla seyirciye sunulacak.

IV. Murat Operası, Osmanlı tarihinin fetihler dönemini, sarayın gizemli yaşamını ve henüz on bir yaşındayken Osmanlı Padişahı olan IV. Murat'ın yaşam öyküsünü anlatıyor.

Orkestra şefliğini Sunay Muratov, Murat Kodallı'nın üstlendiği eserin dekor tasarımı Özgür Usta, kostüm tasarımı Gazal Erten, koro şefi Giampaolo Vessella, ışık Bülent Arslan ve koreografi Deniz Alp'a ait.

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Iv. Murat' Opera Sahnesinde - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

'Mini etek' sözleri tepki çeken Öykü Çelik, aşkını ilan etti Bilim insanları araştırdı! Koronanın bulaşmasını engelleyen en iyi yöntem sosyal mesafe Sosyal medyada ilgiyle izlendi! Kısıtlamayı ihlal eden bir grup, polis aracını görünce çığlıklar atarak kaçtı Korona aşısını bulan Uğur Şahin ve Özlem Türeci BM Genel Kurulu'nda konuştu! Aşıyı buluş sürecini anlattılar Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade'nin diziden ayrılacağı iddia edildi İnsansız Hava Aracı AR-GE Merkezi'ni görüntüleyen 2'si Rus 3 kişi gözaltına alındı Ayşecan Tatari suda doğum yaptığı anları paylaştı! Fotoğrafın altına yazdıkları herkesi duygulandırdı Hafta sonu 56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Neleri yapmak serbest, kimler yasaktan muaf?