Son Dakika Haberleri: İzmir Fazla Kilo ile Mücadele Ekibi Görev Başında

İzmir Fazla Kilo ile Mücadele Ekibi Görev Başında

3 ay önce

Fazla kilo ile mücadele ekibi görev başındaSağlık Bakanlığı tarafından planlanan obezite merkezlerinden birisi, İzmir'deki Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi'ne açıldı.

Fazla kilo ile mücadele ekibi görev başında

Sağlık Bakanlığı tarafından planlanan obezite merkezlerinden birisi, İzmir'deki Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi'ne açıldı. Ege Bölgesi'nde, erişkinler için açılan ilk obezite merkezi olma özelliğini taşıyan birimde, doktor ve diyetisyenden psikoloğa, hemşireden diğer sağlık görevlilerine kadar tüm personel, en iyi hizmeti sunabilmek için azimle çalışmaya başladı. Obez hastalarının henüz yeni açılan birimden haberdar olamayabileceklerini göz önünde bulunduran sağlık çalışanları, özellikle fazla kilolarından dolayı fizik tedaviye gelen hastalarla konuşup, onları merkeze kazandırdı, ilk grupta yer alan 10 hasta, uygulanan yöntemlerle kilo vermeye başladı.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, obezite tedavisi için multidisipliner yaklaşımla devlet hastanelerinde obezite merkezleri kurmaya başladı. Pilot illerdeki uygulamanın başarılı bulunmasından sonra İzmir'deki Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi'nde de, Ege Bölgesi'nin ilk merkezi açıldı. Merkez çalışanları, ilk olarak kendileri Antalya'da düzenlenen seminerde eğitim aldı. Ardından Dr. Oya Karabulut, psikolog Ahmet Konya, fizyoterapist Ali Suluova, diyetisyen Havva Çakmaklı, hemşire Vildan Özkaya ile yardımcı personelden oluşan ekip, çalışmalarına başladı.

HASTALARI KENDİLERİ BULDU

Obezite hastalığı bulunanların henüz yeni açılan merkezden haberdar olamayabileceklerini göz önünde bulunduran ekip üyeleri, özellikle fazla kilolarından dolayı hastanelerinde fizik tedavi görmek zorunda kalan kişilerle konuşup, onları merkeze kazandırmaya başladı. İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Salnur başta olmak üzere Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Esra Duğral ve Başhekim Yardımcısı Dr. Miraç Çavdar'ın da büyük önem verip, yakından ilgilendiği merkezde, ilk grupta yer alan 10 hasta için zayıflatan uygulamalar başlatıldı. Açılalı çok kısa bir süre olmasına rağmen, 24 hastanın kayıtlı olduğu merkeze başvurular her gün artarak sürüyor. Vücut kitle indeksi 30 ve üstünde olan hastaları kabul eden merkezde, ilk olarak başvuranların vücudundaki yağ ve kemik oranı belirleniyor. Ardından da dahiliyeden, genel cerrahiye, kardiyolojiden psikiyatriye kadar farklı birimlerde obezite tedavisi görecek olan kişiler, kontrolden geçiriliyor. Sonrasında ise 6 aşamada yaklaşık 12 ay süren, hastaların fazla kilolardan kurtulmaları için mücadele veriliyor. Son aşamalarda hastaların tekrar kilo almamaları, sağlıklı ve dengeli beslenme ile hareketli yaşamı bir hayat tarzına dönüştürmeleri için çaba gösteriliyor.

AMAÇ SADECE KİLO VERDİRİLMESİ DEĞİL

Günlük egzersiz ve tedaviler öncesinde hastalarıyla ekip olarak toplantı yapan Psikolog Ahmet Konya, onlara merkez olarak kilo verdirmenin yanı sıra, sağlıklı yaşam ve sağlık beslenmeyi alışkanlık, hatta yaşamsal davranış haline getirmeyi, verilen kiloların da kesinlikle geri alınmamasını sağlamayı amaçladıklarını söyledi.
İzmir Fazla Kilo ile Mücadele Ekibi Görev Başında
Haber Yayın Tarihi: 18.04.2019 10:22 Kaynak: DHAOyuncu Tuncer Cücenoğlu son yolculuğuna uğurlandı Spiker Nazlı Çelik'in şortlu fotoğrafları sosyal medyada tartışma yarattı İngiliz fırkateynindeki güçler İran'ın alıkoyduğu gemiyi kurtaramadı