Kan Uyuşmazlığında Erken Tespit Önemli - Son Dakika
Sağlık

Kan Uyuşmazlığında Erken Tespit Önemli

Kan Uyuşmazlığında Erken Tespit Önemli

Gebelik öncesi yapılması gereken testler hem anne ve bebek sağlığındaki olası olumsuzlukları ortadan kaldırmak, hem de sağlıklı bir gebelik geçirmek için son derece önemli.

31.05.2017 14:52
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

O yaşamsal önemdeki testlerden biri de kan grubu testi. Bebek ve anne arasındaki kan uyuşmazlığının erken tespit ve tedavisinde önemli olan testin son derece kolay şekilde yapılabileceğinin altını çizen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Genç, "Kan uyuşmazlığı durumunda erken müdahale hayat kurtarır. Gebelik öncesi, çiftlerin kan gruplarının bilinmesi erken müdahaleyi kolaylaştırır" dedi.

Anne ve bebeğinin kan gruplarının negatif (-) ve pozitif (+) değer bakımından farklı olması durumu olan kan uyuşmazlığı sorununa gebelik öncesi yapılacak test ve basit bir iğne çözüm bulmak mümkün. Eski dönemlerde sağlık hizmetleri yeterli olmadığından ana rahminde ya da doğum sırasında bebeğin kaybına yol açan bu probleme, bugün kolay şekilde müdahale edilebiliyor. Gebelik öncesinde gerekli testlerin yapılması ve çiftlerin bilgilendirilmesinin kan uyuşmazlığının yıkıcı etkilerini ortadan kaldırdığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Genç, "Evlilik kararı alan çiftlerin kan grubu testlerini yaptırmaları ilk tedbirdir. Böylece kan uyuşmazlığına rastlanma ihtimali tespit edilir. Gerekli durumlarda koruyucu iğne ile hem anne adayının hem de bebeğinin sağlığı koruma altına alınabilir. Aksi takdirde çeşitli hastalıklar ya da bebek ölümleri meydana gelebilir" diye konuştu.

BEBEKTE KAN HÜCRESİ YIKIMI
Anne ve bebeğin kan gruplarının her zaman aynı değere sahip olmayacağını ve kanların belli durumlarda karışabileceğini ifade eden Dr. Cüneyt Genç, kan uyyuşmazlığını şöyle anlattı:

"Eğer bebek ve anne farklı kan gruplarına sahip ise kanların karışması halinde (amniosentez, kaza, karnın darbe alması, erken su gelmesi, doğum… vb. gibi hallerde söz konusu olabilir) annede, bedeninde taşıdığı farklı kana karşı antikor gelişmeye başlar. Yoğun olarak oluşan bu antikorlar IgG tipinde ise plasentayı geçer, bebeğe ulaşır ve kan hücrelerine bağlanır. Kan hücresi ile bağlı antikorlar bebeğin karaciğer ve dalak gibi organlarından geçemediği için devamlı bir kan hücresi yıkımı başlar. Bebek her geçen gün giderek kansız kalır ve buna bağlı olarak kalp yetmezliği, ödem ve vücut boşluklarında su toplanması gelişir. Son evrede ise kalp yetmezliği nedeni bebek anne karnında kaybedilebilir"

UYUŞMAZLIK RİSKİ TAŞIYAN KAN GRUPLARI

Uyuşmazlık sorununun her kan grubunda yaşanmadığına işaret eden Dr. Genç şunları söyledi:

"Anne ve bebeğin kan gruplarının A,B ve 0 olarak farklılık göstermesi sorun oluşturmaz. Sadece Rh faktörüne karşı gelişen antikorlar uyumsuzluğa neden olur. Yani annenin Rh (-), bebeğin Rh (+) kana sahip olduğu durumlar risklidir. Bu durumda anne bedeni, bebeğin pozitif kanına karşı kendi bünyesini korumak için IgG antikoru üretecektir. Annenin negatif kan grubuna sahip olduğu durumlarda babanın kan grubu negatif ise bebek zaten kesinlikle negatif kan grubunda olur, yani uyuşmazlık olmaz. Ama baba pozitif kan grubundaysa, bebek ve annenin kan gruplarının farklı olması kan uyuşmazlığı sorununu yaratır.

KAN UYUŞMAZLIĞI RİSKİNE MÜDAHALE MÜMKÜNDÜR

Gebelik öncesinde yapılan kan grubu testleri anne ve babanın kan uyuşmazlığı olduğunu gösteriyor ise hassas bir gebelik takibi yaşamsal önemdedir. Eşler arasında kan uyuşmazlığının olduğu durumlarda ilk gebeliklerde sıkıntı yaşanmayabilir. Anne ve bebeğin kanlarının herhangi bir nedenle karışması, karışan kanın anneyi uyaracak kadar fazla miktarda olması veya koruyucu iğne yapılmaması halinde, kan uyuşmazlığı problemli hale gelir. Kanların karıştığı fark edilir edilmez koruyucu iğne yapılmalıdır. Gecikme halinde tecrübeli ellerde yapılacak rahim içi kan transfüzyonları ile bebekler yaşatılmaya ya da rahim dışında yaşayabilecek büyüklüğe getirilmeye çalışılır.

Kan uyuşmazlığına müdahalede tıbbi açıdan 2 farklı ekol vardır. 28. haftaya kadar karışmaya neden olacak bir olumsuzluk yaşanmadıysa iğne bu haftada yaptırılır. Doğuma kadar bekleyip bebeğin pozitif kan grubu ile dünyaya gelmesi durumunda anneye doğumdan sonra iğne yapmak ise diğer yaklaşımdır. Anneye farklı zamanlarda da olsa mutlaka koruyucu iğne yapılmasını gerektiren her iki yöntem de yüzde 99.5 oranında başarılıdır. Koruyucu iğne anneyi sonraki hamileliklerinde de koruyacaktır."

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Sağlık Kan Uyuşmazlığında Erken Tespit Önemli - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Radyofrekans Yöntemiyle Varisten Kurtuldu
  12:49 Radyofrekans Yöntemiyle Varisten Kurtuldu

  Tanker şoförlüğü yapan Zeynel Aydemir, Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde radyofrekans yöntemiyle tedavi edilerek 11 yıllık varis hastalığından kurtuldu. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Erin Tüysüz, radyofrekans yöntemiyle toplardamarlara tel göndererek radyo dalgalarıyla çaplarını küçülttüklerini belirtti. Aydemir, tedavinin rahat ve ağrısız geçtiğini ifade ederek, sağlığına kavuştuğunu söyledi.

 • Sahte raporlarla kamu kurumlarına 41 milyon lira zarar
  12:44 Sahte raporlarla kamu kurumlarına 41 milyon lira zarar

  Küçükçekmece'de faaliyet gösteren özel bir hastane, kardiyovasküler cerrahi branşına muayene olmak için başvuran genel sağlık sigortalı hastaları sahte raporlar ve tedavi yapılmış gibi fatura keserek kamu kurumlarını 41 milyon lira zarara uğrattı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonlarda 11 şüpheli gözaltına alındı.

 • Gazipaşa'da Riske Dayalı Gıda İşletmeleri Denetleniyor
  12:42 Gazipaşa'da Riske Dayalı Gıda İşletmeleri Denetleniyor

  Antalya'nın Gazipaşa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, tüketici sağlığını korumak amacıyla riske dayalı gıda işletmelerinin denetimlerini sürdürüyor. İlçe merkezinde bulunan işletmelerde yapılan denetimlerde ürünlerin üretim süreçleri ve son kullanma tarihleri kontrol edilirken, numuneler laboratuvara gönderildi. Ayrıca işletmelerde asgari, teknik, hijyenik ve muhafaza şartlarına uyulup uyulmadığı da denetleniyor.

 • Kütahya'da kamyonun damperi üzerine devrilen işçi hayatını kaybetti
  12:33 Kütahya'da kamyonun damperi üzerine devrilen işçi hayatını kaybetti

  Kütahya'da bir maden işletmesinin tamir atölyesinde çalışan Muhammed Süngü, tamir ettiği kamyonun damperinin üzerine devrilmesi sonucu ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan işçi, yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

 • Gültepe Mahallesinde Aile Sağlığı Merkezi, Cami ve Kur'an Kursu Projesi İlerliyor
  11:55 Gültepe Mahallesinde Aile Sağlığı Merkezi, Cami ve Kur'an Kursu Projesi İlerliyor

  Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, Gültepe Mahallesi'nde ihtiyaç duyulan üç projenin bir arada olduğu aile sağlığı merkezi, cami ve Kur'an kursu projesinin hızla ilerlediğini belirtti. Proje, ilçenin artan nüfusu ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hayata geçiriliyor.

 • Konya'da eczane teknisyenleri işaret dili eğitimi alıyor
  11:22 Konya'da eczane teknisyenleri işaret dili eğitimi alıyor

  Konya'da eczane teknisyenleri, işitme engelli müşterileriyle daha rahat iletişim kurabilmek için Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları'nda (KOMEK) işaret dili eğitimi alıyor. KOMEK'e başvuran eczane teknisyenleri, işitme engellilerle daha iyi iletişim kurabilmek ve daha iyi hizmet verebilmek için işaret dili öğrenmek istediklerini belirtti. KOMEK tarafından düzenlenen eğitimlerde 46 eczane teknisyeni, 78 saat boyunca işaret dili eğitimi alacak. Eczane teknisyenleri, eğitim tamamlandığında tercümana ihtiyaç duymadan işitme engelli bireylerle hızlı ve doğru iletişim kurabileceklerini ifade etti.

 • Çocuklarda Enfeksiyonlar Daha Hafif Geçiyor
  11:06 Çocuklarda Enfeksiyonlar Daha Hafif Geçiyor

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ergin Çiftçi, Kovid-19'un etkisini kaybettiği geçen sene ağır enfeksiyonlarla karşılaşıldığını belirterek, çocuklarda bu yıl hastalıklara karşı bağışıklık oluştuğu için enfeksiyonlar açısından daha hafif bir kış geçirildiğini söyledi. Solunum yolu enfeksiyonlarının azalmasının korunma yöntemlerinin önemini ortadan kaldırmadığını vurgulayan Çiftçi, hasta olan kişilerin maske takması, kalabalık, kapalı ortamlarda maske kullanımı ve sık el yıkamanın her zaman önem taşıdığını dile getirdi.

 • Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, SMA hastası Yiğit Aras için destek çağrısı yaptı
  11:05 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, SMA hastası Yiğit Aras için destek çağrısı yaptı

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, SMA Tip 1 hastası 6 yaşındaki Yiğit Aras Tunç'un tedavi olabilmesi için destek çağrısında bulundu. Seçer, Yiğit Aras'ın sağlığına kavuşması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

 • Fizik tedavi hastaları hastane koridorunda 'Tai chi' yaptı
  10:33 Fizik tedavi hastaları hastane koridorunda 'Tai chi' yaptı

  Gaziosmanpaşa'da kimi düşme kimi kireçlenme gibi nedenlerle uzun süredir hastanede yatan fizik tedavi hastaları, hastane koridorunda tai chi egzersizleri yaptı. Tai chi denge konusunda hastaları geliştiren bir Uzak Doğu egzersizi olup, hastalara ruhen iyi geldiği belirtiliyor.

 • Afyonkarahisar'da 30 anne ve anne adayına uyuşturucu ile mücadele eğitimi verildi
  10:25 Afyonkarahisar'da 30 anne ve anne adayına uyuşturucu ile mücadele eğitimi verildi

  Afyonkarahisar'da jandarma ekipleri tarafından En İyi Narkotik Polisi Anne projesi kapsamında Hocalar İlçe Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen seminerde, 30 anne ve anne adayına uyuşturucu ile mücadele ve gençleri uyuşturucudan uzak tutmanın yolları anlatıldı.

 • Yeşilay Edirne Şube Başkanı ve personeli Vali Sezer'i ziyaret etti
  10:19 Yeşilay Edirne Şube Başkanı ve personeli Vali Sezer'i ziyaret etti

  Yeşilay Edirne Şube Başkanı Müzekka Bayrak ve şube personeli, Yeşilay Haftası dolayısıyla Edirne Valisi Yunus Sezer'i ziyaret etti. Vali Sezer, ziyaretten memnuniyetini dile getirerek Yeşilay Haftası'nı kutladı. Ziyaret sırasında, Yeşilay'ın çalışmaları hakkında bilgi alışverişi yapıldı. Ayrıca, Edirne Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Cüneyt Keskin ve yönetim kurulu üyeleri de Vali Sezer'i ziyaret etti.

 • Kırklareli Valisi Birol Ekici, Deprem Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı
  09:41 Kırklareli Valisi Birol Ekici, Deprem Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı

  Kırklareli Valisi Birol Ekici, Deprem Haftası dolayısıyla depremlere karşı vatandaşların hazırlıklı ve bilinçli olması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin deprem kuşağında olduğunu unutulmaması gerektiğini vurgulayan Ekici, deprem eğitimlerine önem verdiklerini ifade etti.


Advertisement