Son Dakika Haberleri: Karadeniz Yaylalarına Ulaşım Kolaylaşacak

Karadeniz Yaylalarına Ulaşım Kolaylaşacak

4 yıl önce

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Giresun yaylalarından görüntüler EDOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Ekrem Yüce'nin konuşması Yavuzkemal Belde Belediyesinin Başkanı Abdullah Önal'ın konuşması Karadeniz yaylalarına ulaşım kolaylaşacak Karadeniz'de yaylalar arasındaki yolların ulaşıma elverişli hale getirilerek birinden diğerine geçişlerin kolaylaştırılmasıyla turistlerin gezi ve konaklama sürelerinin artması bekleniyor DOKAP Bölge Kalkanma İdaresi Başkanı Yüce: "Uzungöl ve Anzer'i birleştiriyoruz, 150-200 kilometreyi 24 kilometreye düşürüyoruz.

Karadeniz Yaylalarına Ulaşım Kolaylaşacak, System.String[]

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Giresun yaylalarından görüntüler

EDOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Ekrem Yüce'nin konuşması

Yavuzkemal Belde Belediyesinin Başkanı Abdullah Önal'ın konuşması Karadeniz yaylalarına ulaşım kolaylaşacak

Karadeniz'de yaylalar arasındaki yolların ulaşıma elverişli hale getirilerek birinden diğerine geçişlerin kolaylaştırılmasıyla turistlerin gezi ve konaklama sürelerinin artması bekleniyor

DOKAP Bölge Kalkanma İdaresi Başkanı Yüce:

"Uzungöl ve Anzer'i birleştiriyoruz, 150-200 kilometreyi 24 kilometreye düşürüyoruz. Dolayısıyla Uzungöl'e gelen turist Anzer'e uğramadan gitmeyecektir yani 24 kilometre yarım saatte geçeceği bir yoldur"

"Turistlerimizin rahat bir şekilde ulaşmasına imkan sağlıyoruz, bunu da yaparken doğaya saygılı, doğanın bütün kurallarına uyarak bu işi yapmaya gayret gösteriyoruz"

GÜLTEKİN YETGİN - Karadeniz'de Samsun'dan başlayarak Artvin'e kadarki kesimde yayla yollarının ulaşıma elverişli hale getirilmesi ile birinden diğerine geçiş kolaylaşacak, böylece turizmde hareketlilik artacak.


Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca yayla yollarının iyileştirilmesi için çalışma yürütülüyor.


DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Ekrem Yüce, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yollardaki iyileştirmelerin, yaylaların birbirine entegrasyonunu içerdiğini bildirdi.


Samsun'dan Artvin'e kadar yaylaların birleştirilmesi ve aralarındaki geçişin kolaylaştırmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirten Yüce, turistlerin yaylaları ziyaret sürelerini artırmak istediklerini kaydetti.


Bir yayladan diğerine gitmek için kilometrelerce yol katetmek gerektiğine dikkati çeken Yüce, "Tepeden güzergahı birleştirmiş oluyoruz, dolayısıyla turist eline haritayı aldığı zaman aşağıdan bir yol güzergahından ziyade hemen tepeden aynı paralelde aynı üst kodlarına bir ulaşım merkezinden diğer bir ulaşım merkezine çok rahat ulaşım sağlanacaktır." diye konuştu.


Yüce, Karadeniz'in en önemli turizm merkezlerinden birinin Uzungöl olduğunu belirterek, şöyle devam etti:


"Düşünün ki buraya turist geldi. Trabzon'dan Of'a geliyorsunuz, Of'tan Çaykara'ya, Çaykara'dan Uzungöl'e bir güzergah. Şimdi Uzungöl'de birkaç gün kaldı, turist artık birkaç günden sonra oradaki görsellikten başka görsellikleri arzu ediyor. Buradan başka bir alana gitmesi için tekrar Uzungöl'den Çaykara'ya gidecek, Çaykara'dan Of'a gidecek, Of'tan Rize İyidere'ye gelecek, İyidere'den İkizdere'ye gelecek, İkizdere'den Anzer yaylasına gelecek. Anzer de çok önemli, ciddi anlamda yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bir yer. Anzer'e gelmek için tekrar sahile gelecek ve Anzer yaylasına gelecek."


Uzungöl ve Anzer arası 24 kilometreye düşecek


Çoğu turistin Uzungöl'den sonra böyle uzun bir yol güzergahını tercih etmeyeceğine dikkati çeken Yüce, "Uzungöl ve Anzer'i birleştiriyoruz, 150-200 kilometreyi 24 kilometreye düşürüyoruz. Dolayısıyla Uzungöl'e gelen turist Anzer'e uğramadan gitmeyecektir, yani 24 kilometre yarım saatte geçeceği bir yoldur." ifadesini kullandı.


Yüce, mesafenin kısalması durumunda turistlerin Anzer yaylasını da görmek isteyeceğini dile getirerek, burasının ülke için çok önemli, dünyaca meşhur bir yayla olduğunu söyledi.


Yaylalardaki mevcut yolu kullanıma uygun hale getirip iyileştirdiklerini vurgulayan Yüce, şunları kaydetti:


"Buradaki turizm cazibe merkezlerinin oluşması ve turistlerin kalacağı gün sayılarının artırılması bu türlü birtakım dokunuşlarla olacaktır. Yeni yollar açmak, ormanları kesmek gibi bir lüksümüz yok. Kayaları parçalamıyoruz, mevcut yollarımızı iyileştiriyoruz. Turistlerimizin rahat bir şekilde ulaşmasına imkan sağlıyoruz, bunu da yaparken doğaya saygılı, doğanın bütün kurallarına uyarak bu işi yapmaya gayret gösteriyoruz."


"Hareketlilik olacak"


Giresun'un Kulakkaya, Yuva ve Hapan gibi birçok yaylasının bağlı bulunduğu Dereli ilçesi Yavuzkemal Belde Belediyesi'nin başkanı Abdullah Önal ise özellikle yaylaları birbirine bağlayan yollar vasıtasıyla bir hareketlilik olacağını düşündüklerini dile getirdi.


Önal, şu değerlendirmelerde bulundu:


"Samsun'dan yayla koridoru başlıyor, sahile inmeden aşağı yukarı bir iniş çıkış yapmadan doğal manzara izleyerek Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, düşünün bir hafta 10 günlük bir gezi güzergahı. Bence bu Karadeniz'in en büyük, en güzel projesi. Buralarda yayla yolları vardı ama bu yayla yollarının standartları düşüktü. Toz, toprak, çamur, küçük araçların gidebileceği yollar değildi. Şu anda çok şükür standardı yükseltildi ve asfalt yapıldı."

Haber Yayın Tarihi: 04.06.2016 12:40 Kaynak: AAKonut kredisinde faizler 1 yılın en düşük seviyesine geriledi
Emine Bulut'u öldüren Fedai Baran'dan kan donduran sözler: Hayvan kestim Cem Garipoğlu'nun babasının eski avukatı Metin Feyzioğlu Emine Bulut tweetiyle sosyal medyada büyük tepki gördü