Katalonya'da Gösteri Sırası Bağımsızlık Karşıtlarının - Son Dakika

Katalonya'da Gösteri Sırası Bağımsızlık Karşıtlarının

09.10.2017 09:22

İspanya'nın Katalonya Özerk Bölgesi'nde bu kez ulusal birlik yanlıları sokağa indi.

İspanya'nın Katalonya Özerk Bölgesi'nde bu kez ulusal birlik yanlıları sokağa indi. Bağımsızlık karşıtlarının pazar günü Barselona'da düzenlediği gösteriye yaklaşık 350 bin kişi katıldı. Göstericiler, Katalonya ve İspanya bayraklarının yanı sıra Avrupa Birliği bayrağı da taşıdı.

İktidardaki Halk Partisi'nin desteklediği gösteriye Nobel edebiyat ödülü sahibi Perulu yazar Mario Vargas Llosa ve Avrupa Parlamentosu eski başkanlarından Josep Borrell de katıldı. Her iki isim de yürüyüşe katılanlara hitaben konuşma yaptı.

Polis, bağımsızlık yanlısı partilerin kontrolündeki Katalan Parlamentosu'nun önünde yoğun güvenlik önlemi aldı.

Katalan Meclisi, salı günü bağımsızlık ilanını görüşmek üzere toplanacak. Kritik toplantı öncesi bir yanda Barselona sokakları, diğer yanda ise Madrid hükümeti Katalonya Başkanı Carles Pugdemont'a yönelik baskısını artırdı. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya'nın özerklik statüsünün askıya alınabilceğini belirtti.

Pugdemont, daha önce yaptığı açıklamada referandum sonucunu uıygulamaya kararlı olduklarını ifade etmişti.

Auteur:

Tags: Gepost: 09 oktober 2017

Katalonya'da Gösteri Sırası Bağımsızlık Karşıtlarının

Kaynak: Euronews.com

Son Dakika Dünya Katalonya'da Gösteri Sırası Bağımsızlık Karşıtlarının - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Ermenistan Radyosu Serdar Ortaç'ın ardından Tarkan'ı da öldürülen Azerbaycan askeri olarak servis etti Azerbaycan, Ermenistan'ın önemli iletişim hatlarını kontrol altına aldı Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı! Atama kararları Resmi Gazete'de Macron'dan skandal provokasyon! Peygamberimize hakaret içeren karikatürler kamu binalarına yansıtıldı Ahmet Kural yeni imajını paylaştı, hayranları şaşkınlığını gizleyemedi İlker Başbuğ: En büyük hayalim Türkiye ile Azerbaycan'ı tek devlet olarak görmek Koronavirüsü ısıtarak öldüren yüz maskesi geliştirildi! Bulaş riskini sıfıra indiriyor Cephede dağılan sözde Karabağ Lideri Harutyunyan, Putin'den devreye girmesini istedi