Kenya, "Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti'ni" tanıma kararını geri çekti - Son Dakika

Kenya, "Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti'ni" tanıma kararını geri çekti

14.09.2022 20:48
Kenya, "Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti'ni" tanıma kararını geri çekti

Kenya, Batı Sahra'da ayrılıkçı Polisario Cephesi tarafından kurulan "Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti'ni" (SADR) tanıma kararını geri çektiğini duyurdu.

Kenya, Batı Sahra'da ayrılıkçı Polisario Cephesi tarafından kurulan "Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti'ni" (SADR) tanıma kararını geri çektiğini duyurdu.

Kenya'nın yeni Devlet Başkanı William Ruto, resmi Twitter adresi üzerinden yaptığı açıklamada, ülkesinin Batı Sahra'da ayrılıkçı Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti'ni tanıma kararını geri çektiğini belirtti.

Ruto açıklamasında, " Nairobi'deki Başkanlık Sarayında Fas Kralı 6'ncı Muhammed'in tebrik mesajını aldım. Kenya, Sahra Cumhuriyeti'ni tanıma kararını iptal etti ve ülkedeki varlığını (Batı Sahra bölgesi) sonlandırmak için adımlar atmaya başlıyor." ifadelerini kullandı.

Devlet Başkanı Ruto, ayrıca Kenya'nın Batı Sahra sorununun siyasi, kalıcı ve sürdürülebilir şekilde çözümü için Birleşmiş Milletler'in (BM) ilgili mekanizmalarının desteklendiğini vurguladı.

Ruto, Kenya'da 9 Ağustos'ta yapılan seçimlerin ardından ülkenin 5. Devlet Başkanı olarak seçilmişti.

-Batı Sahra sorunu

İspanya'nın eski sömürgesi Batı Sahra'dan 1976 yılında çıkmasıyla Fas bu bölgeyi topraklarına katmış ve ardından Cezayir'in destek verdiği bağımsızlık yanlısı Polisario Cephesi ile Rabat yönetimi arasında günümüze kadar devam eden sorunlar başlamıştı.

Fas, bölgenin kendi egemenliğinde kalması gerektiğini savunarak Batı Sahra'da "genişletilmiş özerklik" olmasını teklif ediyor. Polisario Cephesi ise Batı Sahra'nın bağımsız devlet olduğunu ileri sürüyor ve kendi kaderini tayin için referandum çağrısında bulunuyor.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Nairobi'de Çin Kültürü Etkinliği Düzenlendi Nairobi'de Çin Kültürü Etkinliği Düzenlendi Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri, İspanya'nın düzensiz göçmen politikasını eleştirdi Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri, İspanya'nın düzensiz göçmen politikasını eleştirdi Cezayir'den Rusya ile Fas sınırında ortak askeri tatbikat haberlerine yalanlama Cezayir'den Rusya ile Fas sınırında ortak askeri tatbikat haberlerine yalanlama

Son Dakika Güncel Kenya, 'Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti'ni' tanıma kararını geri çekti - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement