Büyükşen çiftini öldüren sanıklara verilen 2'şer kez müebbet hapis cezası onandı - Son Dakika
Güncel

Büyükşen çiftini öldüren sanıklara verilen 2'şer kez müebbet hapis cezası onandı

Konya'da 5 sene önce yanlış adrese girip Necla ve Metin Büyükşen çiftini öldüren sanıklarla ilgili mahkeme son noktayı koydu. Olayın azmettiricileri Esra Taş ve Abdullah Başdemir ile cinayeti işleyen Ertuğrul Çelik'e verilen 2'şer kez müebbet hapis cezası onandı.

05.12.2023 18:47  Güncelleme: 20:22
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Konya'da 5 yıl önce yanlış adrese girilip Necla (54) ve Metin (55) Büyükşen çiftinin öldürülmesiyle ilgili davada, azmettiriciler Esra Taş (28) ve sevgilisi Abdullah Başdemir (47) ile cinayeti işleyen Ertuğrul Çelik'e yerel mahkeme tarafından verilen 2'şer kez müebbet hapis cezası, Konya Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından onandı.

KAPISI AÇIK OLAN EVE GİRİP BÜYÜKŞEN ÇİFTİNİ ÖLDÜRDÜ

Olay, 3 Eylül 2018'de saat 22.00 sıralarında, Karatay ilçesi İsmil Mahallesi'nde yaşandı. Kar maskeli kişi, kapısı açık olan eve girip, emekli memur Metin Büyükşen ile eşi Necla Büyükşen'e ateş ederek öldürdü. Olayla ilgili dava, Konya Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından da sonuçlandı.

Yanlış adrese girip Büyükşen çiftini öldürmüşlerdi! Sanıklara verilen 2'şer kez müebbet hapis cezası onandı
Metin-Necla Büyükşen

2'ŞER KEZ MÜEBBET HAPİS CEZASI ONANDI

Bölge Adliye Mahkemesi, 5 Mayıs günü 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından cinayeti işleyen Ertuğrul Çelik ile azmettiren Esra Taş ve sevgilisi Abdullah Başdemir, Büyükşen çiftinin öldürülmesi nedeniyle 2'şer kez müebbet hapis, konut dokunulmazlığını ihlal etmek suçlarından da 4'er yıl hapis cezasını onadı. Ayrıca, saldırı sırasında Büşra Büyükşen'i yaraladığı için de Ertuğrul Çelik'e verilen 9 ay hapis cezası ile yardım eden tutuksuz sanık Zekeriya Okşen için ise delil yetersizliğinden verilen beraat kararlarını da onadı.

SEVGİLİSİNİN ANNE VE BABASINI ÖLDÜRTMEK İÇİN ADAM TUTTU

Ceza Dairesi'nin verdiği kararda, Esra Taş'ın, sevgilisi Hüseyin Kalınkayış'tan ayrılmalarından Kalınkayış'ın anne ve babasını sorumluğu tuttuğu belirtilerek, onların ölmesini istediği, bu isteğini Abdullah Başdemir'e ilettiği, Abdullah Başdemir'in de bu isteği kabul ettiğine yer verildi. Ayrıca kararda, Abdullah Başdemir'in uzun yıllardır tanıdığı Ertuğrul Çelik'i, Hüseyin'in annesi Muradiye ve babası Mustafa'yı öldürmesi için azmettirdiği, Esra'nın diğer sanık Zekeriya Okşen'den, Hüseyin Kalınkayış'ın adresini öğrenerek Abdullah Başdemir'e ilettiği belirtildi.

Yanlış adrese girip Büyükşen çiftini öldürmüşlerdi! Sanıklara verilen 2'şer kez müebbet hapis cezası onandı

KATİL ADRESİ KARIŞTIRDI

Ertuğrul Çelik'in de Abdullah Başdemir'den aldığı tarifle İsmil Mahallesi'ne Muradiye ve Mustafa Kalınkayış'ı öldürmek amacıyla gittiği adresi karıştırıp Metin ve Necla Büyükşen ile kızları Fatma Büşra Büyükşen'in oturduğu eve, ellerinde siyah eldiven, yüzünde kar maskesi olacak şekilde girip tüfekle bir el ateş ederek Metin Büyükşen'i öldürdüğü, akabinde tüfeğin tutukluluk yapması nedeniyle evin giriş bölümüne yöneldiği, daha sonra Necla Büyükşen'e tüfekle ateş ederek öldürdüğü, Fatma Büşra Büyükşen'e tüfeğin dipçik kısmıyla vurarak yaraladığı anlatıldı.

"SEN ASLANSIN YAPARSIN"

Ertuğrul Çelik'in savunmasında saat 22.50 sıralarına kadar evinden hiçbir yere ayrılmadığı, Abdullah'ın yanına gelerek Apa Barajı'na gitmelerinin söz konusu olmadığı yönündeki ifadelerinin cezadan kurtulmaya yönelik olduğu ifade edilirken, ayrıca sanık Abdullah Başdemir'in, sanık Esra Taş'a hitaben "Artık seni tehdit edemezler adamlarımı gönderdim. İçin rahat olsun ben onları öldürttüm." şeklinde sözler söylediği, sanık Esra Taş'ın da "Sen aslansın yaparsın" dediği şeklinde beyanlarda bulunduğu kaydedildi.

Yanlış adrese girip Büyükşen çiftini öldürmüşlerdi! Sanıklara verilen 2'şer kez müebbet hapis cezası onandı

"RAHAT OL O İŞİ HALLETTİM"

Kararda ayrıca Hatice'nin sanıklara iftirada bulunmasını gerektirir bir neden olmadığı, sanık Esra'nın Cumhuriyet Savcılığında alınan savunmasında Zekeriya Okşen'den Hüseyin'in babasının evinin adresini istediğini, sanık Zekeriya'nın evi tarif ettiğini, bu adresi sanık Abdullah ile paylaştığını, saat 20.00'den 1-2 saat sonra sanık Abdullah'ın sırtını sıvazlayarak "Sen rahat ol ben o işi hallettim, ben öldürttüm bu saate kadar sahipsizmişsin bundan sonra ben varım" dediğini, kendisinin de "Sen aslansın yaparsın" şeklinde sorguda alınan ifadeleri dikkate alındığında ilk derece mahkemesinin suçların sübutuna yönelik kabulünün yerinde olduğu' ifadelerine yer verildi.

Olay sırasında yaralı olarak kurtulan çiftin kızları Büşra Büyükşen'in de, Ertuğrul Çelik'i, kesin olarak teşhis ettiği, yargılama aşamasında da bu teşhisleri doğruladığı ve teşhisinden kesin ve net olarak emin olduğunu belirttiği ve iftirada bulunması için bir neden olmadığına kanaat getirildiğini belirtildi.

Büyükşen çiftini öldüren sanıklara verilen 2\'şer kez müebbet hapis cezası onandı
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Büyükşen çiftini öldüren sanıklara verilen 2'şer kez müebbet hapis cezası onandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Pamukkale Belediye Başkan Adayı Halil Pekdemir Öğrenci Evine Ziyarette Bulundu
  16:01 Pamukkale Belediye Başkan Adayı Halil Pekdemir Öğrenci Evine Ziyarette Bulundu

  Cumhur İttifakı'nın Pamukkale Belediye Başkan Adayı Halil Pekdemir, seçim gezilerine devam ederek bir öğrenci evine ziyarette bulundu. Üniversiteli gençlerle çay içip sohbet eden Pekdemir, yeni dönemde Pamukkale'nin üniversite öğrencileri için daha güvenli ve yaşanabilir bir ilçe olacağı sözünü verdi.

 • Kadın Kursiyerler Erciyes Kayak Merkezi'nde Gezdi
  15:58 Kadın Kursiyerler Erciyes Kayak Merkezi'nde Gezdi

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi, KAYMEK Yemliha Sosyal Yaşam Merkezi'nde eğitim gören ve Erciyes Kayak Merkezi'ni yakından görme imkanı olmayan 55 kadını Erciyes'e götürdü. Kadınlar, gezi boyunca teleferiğe binip kayak yapma fırsatı buldu.

 • Karabük'te kitap okuma yarışmasında dereceye giren velilere ödülleri takdim edildi
  15:57 Karabük'te kitap okuma yarışmasında dereceye giren velilere ödülleri takdim edildi

  Karabük'te düzenlenen kitap okuma yarışmasında dereceye giren velilere ödülleri, Mevlana İmam Hatip Ortaokulu'nda düzenlenen törenle takdim edildi. İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, etkinliğin okul-aile ilişkisini güçlendirdiğini ve amaca hizmet ettiğini belirtti.

 • Bağcılar Belediyesi ve İlçe Müftülüğü işbirliğiyle 386 çocuğa bisiklet hediye edildi
  15:54 Bağcılar Belediyesi ve İlçe Müftülüğü işbirliğiyle 386 çocuğa bisiklet hediye edildi

  Bağcılar Belediyesi ve İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen '40 Vakit Namaza Gel Bisikletini Al Projesi' kapsamında 386 çocuğa bisiklet hediye edildi. Göztepe Spor Kompleksi'nde yapılan ödül töreninde İstiklal Marşı'nın ardından Kur'an-ı Kerim okundu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, namazın kötülüklerden insanı alıkoyduğunu belirterek, projenin önemine vurgu yaptı.

 • Kütahya'da Beşikten Cepheye adlı tiyatro oyunu sahnelendi
  15:54 Kütahya'da Beşikten Cepheye adlı tiyatro oyunu sahnelendi

  Kütahya'da Yüzüncü Yıl Tarih Kültür Sanat ve Fotoğraf Derneği tiyatro ekibinin hazırladığı Beşikten Cepheye adlı tiyatro oyunu, Başkomutanlık Meydan Muharebesinin yaşandığı Dumlupınar ilçesinde sahnelendi. Dernek Başkanı Saygılı, izleyicilere teşekkür etti.

 • Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bulvarı'nı Kent'e Kazandırıyor
  15:53 Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bulvarı'nı Kent'e Kazandırıyor

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç'ın, Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın ölüm yıl dönümünde bir vefa örneği göstererek merhum Erbakan'ın ismini verdiği 6 kilometre uzunluğunda yeni bulvarı kente kazandırıyor. Yatırım bedeli 150 milyon TL olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bulvarı, şehrin doğusundan Kayseri Havalimanı yeni terminal binasına ulaşımda önemli bir kolaylık sağlayacak.

 • Antalya Diplomasi Forumu'nda gençlerin rolü ele alındı
  15:53 Antalya Diplomasi Forumu'nda gençlerin rolü ele alındı

  Antalya Diplomasi Forumu'nda düzenlenen 'Ortak Geleceğimiz: Küresel Barış için Gençlik' başlıklı panelde gençlerin sürdürülebilir barış ve kalkınmada oynadığı rol ele alındı. Panelde konuşan akademisyenler ve aktivistler, gençlerin çatışmalardaki kırılganlığını vurgulayarak, onların daha fazla dahil edilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, gençlerin barışın inşasında etkili olabileceği ve diyalogun önemine vurgu yapıldı.

 • Antalya'da bahar havası, sıcaklığı hisseden denize koştu
  15:50 Antalya'da bahar havası, sıcaklığı hisseden denize koştu

  Antalya'da hava sıcaklığının 20 dereceye ulaşmasıyla adeta bahar havası yaşandı. Sıcaklık değerleri karşısında kendisini dışarı atanlar dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili'nde yoğunluk oluşturdu. Çok sayıda kişinin ise yüzdüğü görüldü. Türkiye'nin doğu illeri soğuk ve karlı hava ile mücadele ederken turizm kenti Antalya'da sıcaklık 20 dereceleri bularak adeta bahar havası yaşandı. Hafta sonuyla birlikte yerli yabancı birçok kişi sahil ve parklarda yoğunluk oluşturdu. Dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili de ziyaretçi akınına uğradı. Deniz suyu sıcaklığının 19 dereceye ulaşmasıyla birlikte birçok kişinin Akdeniz'in mavi sularında kulaç attı. Sahildeki yoğunluk bugün düzenlenen ve binlerce kişinin katılım gösterdiği 19'uncu kez koşulan ve Türkiye'nin en büyük lifestyle maraton ile daha da arttı. Koşunun ardından çok sayıda kişi soluğu Akdeniz'in mavi sularında ve sıcak kumsalında aldı. Sahildeki yoğunluk ve sporcuların kürek etkinliği dron ile de görüntülendi. Maratona katılmak için İstanbul'dan Antalya'ya gelen ve ardından denize koşarak yüzen Emre Köroğlu, 'Hava biraz esse de deniz suyu sıcaklığı iyi. Maratondan buraya geldik. Hava çok güzel, denize girdik. Denize girince kendimize geldik. İstanbul'un ardından Antalya güzel geldi' dedi.


Advertisement