Kuşadası Kent Konseyi'nden Dünya Gıda Günü paneli - Son Dakika

Kuşadası Kent Konseyi'nden Dünya Gıda Günü paneli

21.10.2019 18:00
Kuşadası Kent Konseyi'nden Dünya Gıda Günü paneli, System.String[]

Kuşadası Kent Konseyi Ekoloji, Tarım ve Çevre Meclisi, Kuşadası Belediyesi Erkan Yücel Sahnesi'nde Dünya Gıda Günü nedeniyle bir panel gerçekleştirdi.

Kuşadası Kent Konseyi Ekoloji, Tarım ve Çevre Meclisi, Kuşadası Belediyesi Erkan Yücel Sahnesi'nde Dünya Gıda Günü nedeniyle bir panel gerçekleştirdi.

Panele Ege Üniversitesi'nden emekli olan Prof. Dr. Tayfun Özkaya ve Üzüm Sen Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu konuşmacı olarak katılırken, Ekoloji, Tarım ve Çevre Meclisi Başkanı Nihat Fırat panelin moderatörlüğünü üstlendi.

Endüstriyel tarımın çevre ve insana verdiği zararın tartışıldığı, sağlıklı gıdaya ulaşabilmenin mücadelesinin nasıl verilebileceğinin anlatıldığı panelde, tarım endüstrisinin makasının çiftçinin tüm gelirini kestiği küresel tarıma karşı küçük aile tarımının yok oluşuna karşı bilinçlendirme çalışmaları üzerine tartışıldı. Düşük besin değeri olan kirli yiyeceklerin üretildiği neoliberal tarım endüstrisinin insana ve çevreye verdiği zararın engellenmesinin imkansız olmadığını belirten konuşmacılar, bu politikaların karşısında ancak köylünün, üreticinin örgütlenmesi, sendikalaşmasıyla durulabileceğinin altını çizdi.

Panele katılan Kuşadası Belediye Başkan Vekili Gürol Turan konuşmasında, belediyelerin ekolojik pazarlar açmak, üreticiden tüketiciye doğrudan temiz gıda sağlamak için yerel üretici pazarları açmak, tanıtımları yaparak yerel ürünlere değer kazandırmak gibi görevleri olduğunu ifade etti. Kuşadası Belediyesi'nin bugüne kadar gerek festivallerle tanıtımına katkı sağlayarak, gerek üretici pazarlarına ve yerel üreticiye olan destekleriyle çiftçinin yanında olduğunu belirterek, bundan sonra da yerel üretim ve temiz gıda için Kuşadası Belediyesi'nin üzerine düşen görevleri yerine getirmeye devam edeceğini söyledi.

Panelde, yerel üreticinin desteklenmesi için somut olarak gıda, tarım ve çevre konusunda yeni adımlar atılması için belediye, çevre kuruluşları, sendikalar ve diğer tüm kuruluşların işbirliği içerisinde çözümler üretmesi gerektiğine vurgu yapıldı. - AYDIN

Kuşadası Kent Konseyi'nden Dünya Gıda Günü paneli
Kuşadası Kent Konseyi'nden Dünya Gıda Günü paneli

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Kuşadası Kent Konseyi'nden Dünya Gıda Günü paneli - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Antalya-Moskova uçağı iniş takımlarındaki arıza nedeniyle güçlükle iniş yapabildi Milyonlarca emekliye müjdeli haber: Maaşlarla birlikte ek ödemelere de zam yapıldı Bakan Koca yeni parti aşılar için müjdeyi verdi! Tarih ve miktar detayları belli oldu WhatsApp 4 yıldır masada olan gizlilik sözleşmesi planıyla ne yapmak istiyor? İşte yanıtı Adı Galatasaray'la anılan İrfan Can Kahveci, Fatih Terim'i takibe aldı Bunu da gördük! Çin'de dondurmalardan alınan numunelerde koronavirüs tespit edildi Malatya'da dini nikahlı çift, boğazları kesilmiş halde ölü bulundu Bolu, eksi 21,8 dereceyle bu gece Türkiye'nin en soğuk ili oldu