Lübnan'da ABD'nin eski iki bakana yaptırım kararına tepki - Son Dakika

Lübnan'da ABD'nin eski iki bakana yaptırım kararına tepki

09.09.2020 20:13
Lübnan'da ABD'nin eski iki bakana yaptırım kararına tepki, System.String[]

Lübnan'da Şii Emel Hareketi ve Marada Hareketi, ABD'nin Lübnanlı eski Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Yusuf Finyanus ile eski Maliye Bakanı Ali Hasan Khalil'i Hizbullah'a destek verdikleri gerekçesiyle yaptırım listesine almasına tepki gösterdi.

Lübnan'da Şii Emel Hareketi ve Marada Hareketi, ABD'nin Lübnanlı eski Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Yusuf Finyanus ile eski Maliye Bakanı Ali Hasan Khalil'i Hizbullah'a destek verdikleri gerekçesiyle yaptırım listesine almasına tepki gösterdi.

ABD'nin Lübnanlı eski Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Yusuf Finyanus ile eski Maliye Bakanı Ali Hasan Khalil'e Hizbullah'a siyasi ve mali destek sağladıkları gerekçesiyle yaptırım uygulama kararına peş peşe tepkiler geldi. Lübnan'da Hizbullah müttefiki Şii Emel Hareketi tarafından yapılan açıklamada, söz konusu eski iki bakana yönelik alınan yaptırım kararı kınandı. Açıklamada, ABD'nin hedeflerine ulaşamayacağı ifade edildi. Emel Hareketi, Washington'un söz konusu hareketinin tüm ulusu hedef almaya benzediğini belirterek üyesine uygulanan yaptırımlarından etkilenmeyeceklerini aktardı. Açıklamada ayrıca, "ABD'nin bu kararı, inançlarımızı, milli ve vatansever ilkelerimizi hiç değiştirmeyecek" denildi. Eski Bakan Khalil'e yaptırım uygulanmasının "Lübnan'ın ve egemenliğinin hedef alınması" gibi olduğu ifade edildi.

Eski Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Yusuf Finyanus'un üye olduğu Marada Hareketinden de ABD'nin yaptırım kararına tepki geldi. Hareketin lideri Süleyman Frangieh yaptığı açıklamada, partisinin Washington'un kararından etkilenmeyeceğini ifade etti. Frangieh Washington'un Finyanus'a yaptırım uygulama adımının, lideri olduğu hareketinin yaklaşımlarını ve pozisyonlarını pekiştirecek "siyasi bir karar" olduğunu belirtti.

Öte yandan Hizbullah'tan ise ABD'nin Lübnanlı eski iki bakana yönelik yaptırım kararına henüz bir açıklama gelmedi. - BEYRUT

- Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Lübnan'da ABD'nin eski iki bakana yaptırım kararına tepki - Son Dakika


Son Dakika

Lütfi Elvan'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı'na atanmasının ardından Meclis'te AK Parti'nin sandalye sayısı düştü İstifa eden Berat Albayrak'ın yerine Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Lütfi Elvan kimdir? Canlı yayında kaza yapan sürücüyü hastaneler kabul etmeyince hayatını kaybetti Android işletim sistemli eski telefonlar önümüzdeki yıldan itibaren internet sitelerini açamayacak Fenerbahçe Teknik Direktör Erol Bulut, 4 ismi kulübeye çekiyor Kuzey Yıldızı İlk Aşk dizisinin genç oyuncusu Nilsu Berfin Aktaş'ın koronavirüs testi pozitif çıktı Real Madrid'li Isco'nun sevgilisi, kendisine gönderilen çirkin mesajları ifşa etti Koronaya karşı sürpriz buluş! Bilim insanlarının geliştirdiği burun spreyinin virüsü yendiği tespit edildi