Makedonya'da "Türkiye'nin Geleceği ve Diasporaya Etkisi" Paneli - Son Dakika

Makedonya'da "Türkiye'nin Geleceği ve Diasporaya Etkisi" Paneli

07.06.2018 01:40

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Başbakan Yardımcısı Fikri Işık'ın danışmanı Yahya Coşkun'un açıklaması AK Parti Makedonya SKM Başkanı Salih Utaş'ın açıklaması Makedonya'da "Türkiye'nin geleceği ve diasporaya etkisi" paneli Başbakan Yardımcısı Danışmanı Yahya Coşkun: "Ecdadımız bize övünülecek bir miras bıraktı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık'ın danışmanı Yahya Coşkun'un açıklaması

AK Parti Makedonya SKM Başkanı Salih Utaş'ın açıklaması Makedonya'da " Türkiye'nin geleceği ve diasporaya etkisi" paneli

Başbakan Yardımcısı Danışmanı Yahya Coşkun:

"Ecdadımız bize övünülecek bir miras bıraktı. Bu mirasın içerisinde birlikte yaşama kültürü var. Biz birlikte yaşama kültürünü ayakta tutmuş Müslümanlarla, gayrimüslimlerle, değişik etnik milletlerle bir arada yaşayabilmiş, bunun en iyi örneklerini sergileyebilmiş bir milletiz"

ÜSKÜP (AA) – Makedonya'nın başkenti Üsküp'te "Türkiye'nin geleceği ve diasporaya etkisi" konulu panel düzenlendi.

AK Parti Makedonya Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) tarafından düzenlenen panelde Başbakan Yardımcısı Fikri Işık'ın danışmanı Yahya Coşkun sunum yaptı.

Panel öncesinden gazetecilere açıklamalarda bulunan Coşkun, 24 Haziran seçimleri öncesinde Makedonya, Kosova ve Bosna Hersek'i kapsayacak bir tur yaptıklarını söyledi.

Tur kapsamında seçmenlerle konferanslar ve ziyaretler gerçekleştirdiklerini dile getiren Coşkun, bu doğrultuda Türkiye'nin geçmişte yaptıklarını, darbe teşebbüsünü, gelecek perspektiflerini ve bunların Balkanlar ile diasporadaki Türklere etkisini konuştuklarını aktardı.

"Ülkelerin yalnızca siyasi sınırları yoktur, aynı zamanda kültürel sınırları vardır." diyen Coşkun, "Jeopolitikte önemli olan kültürel sınırlardır. Kültürel sınırlar da şöyle belirlenir. Bir geçmişte o topraklarda var olmuş musunuz, iki geçmişte o topraklarda var olduğunuzu belli eden alametler var mı, üç bugün o topraklarla irtibatınız var mı?" diye konuştu.

Türkiye'nin her hususta, hangi tarihi mesele olursa olsun gönül rahatlığıyla arşivlerini açabileceği bir tarihinin olduğunu vurgulayan Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu manada ecdadımız bize övünülecek bir miras bıraktı. Bu mirasın içerisinde birlikte yaşama kültürü var. Biz birlikte yaşama kültürünü ayakta tutmuş Müslümanlarla, gayrimüslimlerle, değişik etnik milletlerle bir arada yaşayabilmiş bunun en iyi örneklerini sergileyebilmiş bir milletiz. Şimdi de yine kültürel çalışmalarımızı bu istikamette belirleyelim, belirginleştirelim birlikte neler yapabiliriz, ülkelerimizi nasıl daha güçlü hale getirebiliriz bunların çalışmalarını nasıl katkılar sunabiliriz bunları konuşuyoruz."

AK Parti Makedonya SKM Başkanı Salih Utaş ise AK Parti olarak Japonya'dan Kanada'ya, Güney Afrika'dan Rusya'ya kadar Türk vatandaşlarının yaşadığı birçok ülkede çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Bu çalışmaları Makedonya'da da yürüttüklerini kaydeden Utaş, "Özellikle Doğu Makedonya'daki Yörüklerin yaşadığı, çifte vatandaşlarımızın olduğu köylere ziyaretler yaparak vatandaşlarımızla görüştük, buluştuk. Kendilerine en temel demokratik hakları olan oy verme işlemlerini hatırlattık, AK Parti olarak desteklerini istedik." ifadelerini kullandı.

Makedonya'da Türkiye'nin Geleceği ve Diasporaya Etkisi Paneli
Makedonya'da Türkiye'nin Geleceği ve Diasporaya Etkisi Paneli
Makedonya'da Türkiye'nin Geleceği ve Diasporaya Etkisi Paneli
Makedonya'da Türkiye'nin Geleceği ve Diasporaya Etkisi Paneli

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Makedonya'da 'Türkiye'nin Geleceği ve Diasporaya Etkisi' Paneli - Son Dakika


Son Dakika

Haluk Levent'ten İbo Show eleştirilerine esprili yanıt: Bana güvenmeyin demiştim Son dakika! Anadolu Otoyolu'nda zincirleme trafik kazası! 16 araç birbirine girdi, 8 yaralı var Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz'dan maske uyarısı: N95 ve FFP2 tarzı maskeler toplu alanlarda kullanılmamalı Üç kişinin hayatını kaybettiği korkunç kazanın görüntüleri ortaya çıktı Dini nikahlı çift boğazları kesilmiş halde bulunmuştu! Korkunç cinayette sır perdesi aralandı Minibüs şoförü "Son param üzülerek harcıyorum" yazılı 20 TL'nin sahibini arıyor Babasına Atatürk'ün hediye ettiği mendili maddi sıkıntıdan dolayı satışa çıkarttı Marketten çaldığı 5 kangal sucukla kıskıvrak yakalandı