Manisa'da 1670 kişiye istihdam sağlayacak 4 enerji santrali yarın açılıyor - Son Dakika

Manisa'da 1670 kişiye istihdam sağlayacak 4 enerji santrali yarın açılıyor

15.01.2021 12:39

Manisa'nın 3 ilçesinde yarın resmi açılışları yapılacak 4 enerji santrali, 1670 kişiye istihdam sağlayacak. Açılışa, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da video konferans aracılığıyla katılımı bekleniyor.

Manisa'nın Soma, Salihli ve Alaşehir ilçelerinde, yarın 4 enerji santralinin resmi açılış törenleri gerçekleştirilecek. 1670 kişiye istihdam sağlanacak santrallerden, 1 milyon 750 bin hanenin de elektrik ihtiyacı karşılanacak.

Beş ayrı noktadan yapılacak törenlere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans yöntemiyle katılması beklenirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de Soma'dan eşlik edecek. Törende, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcıları da hazır bulunacak.

3 SANTRAL EŞ ZAMANLI OLARAK AÇILACAK

Soma'da açılacak Kolin Termik Santrali'nin kurulu gücünün 510 megavat olacağı, tesisin yaklaşık 1500 kişiyi istihdam edecek.

Salihli'de açılışı yapılacak jeotermal santraller Salihli JES-2 ve Salihli JES-3'ün, kurulu gücü 54,5 megavat olacak. 450 bin hanenin elektrik ihtiyacının karşılanması beklenen santrallerde, 70 kişi de istihdam edilecek.

Alaşehir'de açılması planlanan ve kurulu gücü 30 megavat olan ALA 2 Jeotermal Santrali ise toplamda 100 kişiye istihdam alanı sağlayacak.

"JEOTERMALDE KURULU GÜCÜMÜZ 1600 MEGAVATA ÇIKTI"

Program kapsamında Soma ve Kırkağaç ilçelerine doğal gaz arzının sağlanması dolayısıyla resmi bir açılış daha düzenlenecek. Açılışı yapılacak santrallere Sanko Holding ve Maspo Enerji firmalarının yatırım yaptığını söyleyen Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği Başkanı Ufuk Şentürk, santrallerle ilgili olarak şunları kaydetti:

"Artık entegre tesis olma yolunda hareket ediyorlar. Önümüzdeki dönemde sadece elektrik üretimiyle kalmayacak jeotermal yatırımcılar aynı zamanda seralara su tedariki ve şehri ısıtmasında özverili çalışmalarına devam edecekler. Ülkemiz, yenilenebilir enerji konusunda önemli mesafe aldı. Devlet de bu konuya büyük önem veriyor, özel sektör de bu yatırımlarla istihdama ve ekonomiye katkı sunuyor. Jeotermalde kurulu gücümüz 1600 megavata çıktı. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu rakamın çok üzerinde bir noktaya gelmiş olacağız."

Manisa'da 1670 kişiye istihdam sağlayacak 4 enerji santrali yarın açılıyor

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Manisa'da 1670 kişiye istihdam sağlayacak 4 enerji santrali yarın açılıyor - Son Dakika Ekonomi


Son Dakika

Yunan'ı korku sardı: Türk İHA ve SİHA'ları Rusya bile durduramadı, biz ne yapacağız Bakanlık kaygısını dile getirdi, üç kurum kripto paralarla ilgili harekete geçti Tokkal ailesinin katil zanlısı Boğa'nın, inşaat işçisi kılığında binaya girdiği görüntüleri ortaya çıktı Ali Akman: Aklımda hiçbir zaman Türkiye'de kalmak olmadı Son Dakika: Ermenistan yangın yeri! Muhalif göstericiler hükümet binasını bastı Bülent Ersoy, 55 tilkinin kürkünden palto yaptırdığı yönündeki iddiaları yalanladı Sağlık memuru, "Allah yolunda kurban edeceğim" dediği oğlunu ormana götürüp boynundan kesti Milyonların gözü kulağı Kabine'de! 5 ilde normalleşme kesin gibi, 25 ilde ise umutlu bekleyiş sürüyor