Son Dakika Haberleri: Mardin, Diyarbakır ve Van büyükşehir belediye başkan vekilliklerine il valileri atandı

Mardin, Diyarbakır ve Van büyükşehir belediye başkan vekilliklerine il valileri atandı

2 ay önce

İçişleri Bakanlığı, Mardin, Diyarbakır ve Van büyükşehir belediye başkanlarını görevden aldı. Diyarbakır'a Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin'e Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van'a Van Valisi Mehmet Emin Bilmez belediye başkan vekili olarak görevlendirildi.

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan'ı görevinden aldı. Bakanlık, Mardin, Diyarbakır ve Van büyükşehir belediye başkan vekilliklerine il valileri atadı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, haklarında terör suçlarından soruşturma bulunan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediye başkanlarının yerine yeni görevlendirme yapıldı. Belediye başkanlarının neden görevden alındığına dair açıklama yapan İçişleri Bakanlığı, belediye başkanları hakkında yürütülen kovuşturma ve soruşturmalara değinerek yerlerine atanan isimleri açıkladı.

DİYARBAKIR

Anayasanın 127'nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 45 ve 46'nci maddelerini hatırlatan Bakanlık, Diyarbakır'a Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nu atadı.

Hasan Basri Güzeloğlu

MARDİN

İçişleri Bakanlığı, görevden uzaklaştırdığı Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ün yerine Mardin Valisi Mustafa Yaman'ı atadı.

Mustafa Yaman

VAN

Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan'ı da görev alan Bakanlık, yerine Van Valisi Mehmet Emin Bilmez'i görevlendirdi.

Mehmet Emin Bilmez

CHP'DEN İL TEPKİ

CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediye başkanlarının İçişleri Bakanlığı tarafından görev alınmasına "Yazık, yazıklar olsun, bu kadar bedelden sonra gelinecek yer burası mı olacaktı?" diyerek tepki gösterdi.

HDP'Lİ VEKİL: HUKUKUN GELDİĞİ YERİ İŞARET EDİYOR

HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, Büyükşehir Belediyesi önünden bir video paylaşarak, "Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ablukaya alınmış ve içeride arama yapılıyor. Emniyet Şube Müdürü'nün Belediye Eş Başkanımızın görevden alındığını sözlü ifade etmesi bu ülkenin adaletinin, hukukunun geldiği yeri işaret ediyor" dedi.

Mardin, Diyarbakır ve Van büyükşehir belediye başkan vekilliklerine il valileri atandı
Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları görevden alındı

HDP'li 3 büyükşehir belediye başkanının görevden alınmasına CHP'den ilk tepki: Yazıklar olsun

Haber Yayın Tarihi: 19.08.2019 08:03 Gurbetçilerin emeklilik şartları değişti!
Kim Milyoner Olmak İster'in yeni sunucusu belli oldu Lüks otomobilde intihar etmek isteyen kadın son anda kurtarıldı