MEB 71 Öğretmenin İşine Son Verdi, Binlerce Öğretmenin Diploması Yeniden İncelenecek - Son Dakika

MEB 71 Öğretmenin İşine Son Verdi, Binlerce Öğretmenin Diploması Yeniden İncelenecek

19.01.2016 17:55

MEB, sahte diplomayla öğretmenlik yaptığı belirlenen 71 kişinin görevine son verdi. Son 16 yılda atanan tüm öğretmenlerin diplomaları tek tek incelenecek.

MEB sahte diplomayla öğretmenlik yaptığı tespit edilen 71 öğretmenin görevine son verdi. MEB ayrıca, KPSS'nin ilk uygulandığı 1999 yılından bu yana yapılan atamalara ait, geriye dönük bütün öğretmenlerin diplomalarının mercek altına alındığı ayrıntılı inceleme süreci başlattı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın "sahte diplomalarla öğretmenlik yapanların tespit edildiğini" açıklamasının ardından gündeme gelen diploma sahteciliğiyle ilgili detaylar belli olmaya başladı. MEB Rehberlik ve Denetim Başkanı Atıf Ala, sahte diplomalı öğretmenlik yapanlarla ilgili yürütülen süreç hakkında açıklama yaptı.

BİYOLOJİ DİPLOMASIYLA ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENİ OLARAK ÇALIŞIRKEN YAKALANDI

Ala, yaklaşık 3 ay önce Gaziantep'te bir öğretmenin, bir okulda biyoloji bölümünden mezun olmasına rağmen özel eğitim öğretmenliği yaptığıyla ilgili ihbarı değerlendirdiklerini söyledi. Bu öğretmenin mezun olmadığı bir alana ait sahte diploma düzenlendiğinin tespit edildiğini bildiren Ala, bunun üzerine ilk olarak, daha düşük KPSS puanıyla atanmanın mümkün olduğu Özel Eğitim Zihinsel Engelliler Öğretmenliği alanında görev yapan bütün öğretmenlerin diplomalarını acil olarak sorgulamaya başladıklarını belirtti.

Bu kapsamda, 2013-2015 yıllarında MEB tarafından Özel Eğitim Zihinsel Engelliler Eğitimi Öğretmenliği alanında ataması gerçekleşen 4 bin 769 öğretmenin lisans diploması ve geçici mezuniyet belgesinin görev yaptıkları kurumlardan alınarak, belgelerin verildiği görülen üniversitelerden doğruluklarının teyit edilmesinin istendiğini aktaran Ala, şöyle konuştu:

"Yürütülen çalışmalar sonucu bazı öğretmen adaylarının adlarına düzenlenmiş sahte lisans diploması ve geçici mezuniyet belgesi ile öğretmen atamalarına başvurdukları ve atandıkları tespit edildi. Bunun üzerine, 2014-2015 öğretmen atama dönemlerinde sahte diploma ya da geçici mezuniyet belgesi ile ataması gerçekleşen 71 öğretmenin atamalarını iptal ettik. Bakanlık olarak sahte diploma, geçici mezuniyet belgesi ile başvuru iş ve işlemlerinin gerçekleştirildiği tespit edilen bu öğretmenlerin görev yaptığı il veya ilçe Cumhuriyet başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunduk.

Ayrıca Adana'da bazı kişiler adına sahte diploma, geçici mezuniyet belgesi düzenledikleri anlaşılan ve kişilere ait ÖSYM şifreleri ile kişiler adına atama başvurusu iş ve işlemlerini yürüttükleri anlaşılan kişi ve kişiler hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığına da suç duyurusunda bulunuldu."

Atıf Ala, Bakanlık olarak bazı üniversitelere gönderilen diplomaların teyit işlemlerine ilişkin çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

KONU "ÖRGÜTLÜ SUÇLAR"DA

Adli işlemlerle ilgili de bilgi veren Ala, MEB'in, konuyu Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü Suçlar Bürosuna ilettiğini açıkladı.

Öğretmenlere mezuniyet belgesi düzenleyen bir "çete" ve "terör örgütü" ihtimali üzerine de araştırmalarını derinleştirdiklerini söyleyen Ala, "Görevlerine son verilen öğretmenlerin daha düşük KPSS puanıyla atanmanın mümkün olduğu 'özel eğitim' öğretmeni olmamalarına rağmen, bu alandan mezuniyeti gösteren sahte diplomalar için 30-40 bin lira ücret ödedikleri tespit edildi" dedi.

BAKANLIĞIN TÜM PERSONELİNİN MEZUNİYET BİLGİLERİ SORGULANIYOR

Ala'nın verdiği bilgiye göre, MEB Rehberlik ve Denetim Başkanlığı, diploma teyitleri ile ilgili iş ve işlemleri, sahte diplomanın sözde verildiği belirtilen üniversiteler ile yazışma yaparak yürütüyor. Ayrıca bundan sonraki öğretmen atama dönemlerinde bu ve benzeri sorunların ortaya çıkmaması için gerekli tedbirler de alınacak. Bakan Avcı'nın talimatıyla diploma sahteciliğine ilişkin çalışmalarını derinleştiren Bakanlık, okul ve kurumlarda görev yapan bütün personelin mezuniyet bilgilerini teyit etmeye başladı.

PEDAGOJİK FORMASYONLAR DA MERCEK ALTINDA

MEB Rehberlik ve Denetim Başkanı Atıf Ala başkanlığında, KPSS'nin ilk uygulandığı 1999 yılından bu yana yapılan atamalara ait, geriye dönük bütün öğretmenlerin diplomalarının mercek altına alındığı ayrıntılı inceleme süreci başlatıldı. MEB, bu çalışmasıyla bütün öğretmenlerin lisans diplomalarının yanı sıra pedagojik formasyon belgeleri ve tezsiz yüksek lisans diplomalarını da "sahte olma ihtimali"ne karşı inceliyor.

MEB VE YÖK İŞBİRLİĞİ YAPACAK

Bakanlık, ayrıca bundan sonra ataması yapılacak öğretmenlerin diplomalarının sorgulanması amacıyla YÖK'ün "Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi"nin kullanılması için de çalışma başlattı. MEB ve YÖK, sistemin kullanımına yönelik protokol imzalanması için çalışmalarını sürdürüyor. YÖK'ün söz konusu sisteme bütün diploma bilgilerini girmesinin ardından Bakanlığın, bundan sonraki bütün öğretmen atamalarında YÖK'ün veri tabanını kullanması hedefleniyor. Böylece, bütün eğitim fakültesi mezunu öğretmen adaylarının atanmadan önce bilgilerinin bu sistem üzerinden kontrol edilmesi planlanıyor.

YORUMLAR (29)
  • Alı: Geç kalınmış bir denetim neden öğretmen okula ilk adım attığında bakılmaz gibi diplomasina binlerce insan mağdur olmuştur Cevap Yaz 2 1 Yayından Kaldır
  • Fevzi Kotela: sadece milli eğitim değil tum bakanlıkların kamuya nasıl yandaşlarını alındığını 1978 den bu yana bakın da neler olduğunu gorsniz .eğer gerçekten samimi iseniz.resen kayırmacılık oynaniliyor. Cevap Yaz 4 0 Yayından Kaldır
  • GÖKTÜRK: Niye aras kpss den yeterli puanı alamıyor musun? Kapasiten mi yok. Akgençleri mi dolduracanız meb e de egm gibi? Cevap Yaz 1 3 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Güneydoğu Anadolu'da bulunan petrol sonrası 5 ilde daha çalışma başlatıldı! Güneydoğu Anadolu'da bulunan petrol sonrası 5 ilde daha çalışma başlatıldı! Gaziantep'te 7 yıl önce bir kişiyi öldürdüğü iddiasıyla aranan zanlı yakalandı Gaziantep'te 7 yıl önce bir kişiyi öldürdüğü iddiasıyla aranan zanlı yakalandı Son dakika: Cinayetin firari zanlısı 7 yıl sonra yakalandı Son dakika: Cinayetin firari zanlısı 7 yıl sonra yakalandı

Son Dakika Güncel MEB 71 Öğretmenin İşine Son Verdi, Binlerce Öğretmenin Diploması Yeniden İncelenecek - Son Dakika


Advertisement