Son Dakika Haberleri: Mersin'de Açıkta Çilek Hasadı Başladı, Rusya Talebi Arttırdı

Mersin'de Açıkta Çilek Hasadı Başladı, Rusya Talebi Arttırdı

3 ay önce

Mersin'de açıkta çilek hasadı başladı, Rusya talebi arttırdı Silifke ilçesinde açıkta hasadı yapılan çilekler, kilosu 8,5 liradan Rusya'ya ihraç ediliyor Bu yıl Silifke'de 60-70 bin ton çilek rekoltesi bekleniyorMERSİN - Mersin'in meyve üretim merkezi konumundaki Silifke ilçesinde açıkta...

Mersin'de açıkta çilek hasadı başladı, Rusya talebi arttırdı
Silifke ilçesinde açıkta hasadı yapılan çilekler, kilosu 8,5 liradan Rusya'ya ihraç ediliyor
Bu yıl Silifke'de 60-70 bin ton çilek rekoltesi bekleniyor

MERSİN - Mersin'in meyve üretim merkezi konumundaki Silifke ilçesinde açıkta hasadı yapılan çilekler, Rusya'ya ihraç ediliyor.
Türkiye'de birçok meyvenin ilk hasadının yapıldığı yer olmasıyla dikkat çeken Silifke'de, çilek üretimi ilçe ekonomisine önemli katkı sağlıyor.
Açık alanda yapılan üretim çok sayıda kişiye istihdam sağlarken, aralık ayından bu yana hasadın sürdüğü seralardan toplanan ürünler yurdun çeşitli noktalarına ulaştırılıyor.
Mart ayından itibaren de Irak'a çilek ihracatına başlayan üreticiler, nisan ayı itibariyle açık alandaki ürünlerin de çıkmasıyla daha yoğun bir ihracat dönemine hazırlanıyor.
Ürünlerin toplanıp getirildikten sonra yurt içi ve yurt dışına gönderildiği Atayurt Hal Tesisleri'nde de hareketlilik var.
Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer, havaların ısınmasıyla ilçedeki çilek tarlalarında hummalı bir çalışmanın başladığını söyledi.
Silifke'de 17 bin dönüm araziden 60 ile 70 bin ton arasında çilek rekoltesi beklediklerini belirten Ali Türer, "Bunun 1000 dönümünü topraksız tarım ile, 3 bin dönümünü ise örtü altında, geriye kalanını ise açıkta üretiyoruz. Şu an açık alanda çilek hasadı başladı. İhracat başlayınca talepte arttı. Fiyatlarımızda buna bağlı olarak bir miktar artış gösterdi. Çilek iç piyasada 5 lira 50 kuruş ile 6 lira 50 kuruştan, Rusya'ya ihracata ise çileğimizi 8 lira 50 kuruştan gönderiyoruz. Çiftçilerimiz fiyattan memnun. Çilek hasadımız Mart ayında başladı, Haziran ayının sonuna kadar devam edecektir" dedi.
Türer, çileğin ekonomiyi canlandırdığını belirterek, "Silifke'de 3 bin aile çilek üretimi yapıyor. Çileğin dikiminden, budanmasına, bakımından hasadına kadar olan 10 aylık süreçte de 10 bin kişi bu işte çalışarak aile bütçelerine katkı sağlıyor" ifadelerini kullandı.
Mersin'de Açıkta Çilek Hasadı Başladı, Rusya Talebi Arttırdı
Haber Yayın Tarihi : 10.04.2019 09:21 Kaynak: İHAKONDA'dan 23 Haziran İstanbul seçimi değerlendirmesi: İmamoğlu lehine fark açılacak Suriye Dışişleri Bakanı Muallim: Umarız ordumuzla Türk ordusu savaşmaz Ekrem İmamoğlu'ndan ortak yayın açıklaması: Didem Arslan'ı Yıldırım istemedi