Meslek eğitim alan Suriyelilere sertifika - Son Dakika

Meslek eğitim alan Suriyelilere sertifika

08.07.2019 16:53
Meslek eğitim alan Suriyelilere sertifika, System.String[]

Gaziantep'te, çeşitli alanlarda mesleki eğitim kurslarını başarıyla tamamlayan 426 Suriyeliye sertifikaları törenle verildi.

Gaziantep'te, çeşitli alanlarda mesleki eğitim kurslarını başarıyla tamamlayan 426 Suriyeliye sertifikaları törenle verildi.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Katar Kalkınma Bankası ve Hollanda'da yerleşik SPARK adlı sivil toplum kuruluşu iş birliğinde Suriyelilere yönelik "CNC freze makinesi operatörü, uluslararası ticaret, remayöz

ambalaj ve paketleme, inşaat ve overlokçuluk" gibi alanlarda düzenlenen "Endüstriyel Meslek Edindirme" kursları sona erdi.

GSO Genel Sekreteri Kürşat Göncü, Zeugma Mozaik Müzesi Konferans Salonu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, mesleki eğitimler sayesinde sanayicilerin kalifiye eleman ihtiyacının giderildiğini belirterek, SPARK ile iş birliği içerisinde olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Suriyeli vatandaşlarla 100 yıl önce aynı sınırlar içerisinde yaşadıklarına dikkati çeken Göncü, GSO olarak Suriyelilerin yaşadığı sıkıntılara çözüm üretmeye çalıştıklarını ifade etti.

Göncü, Suriyeli vatandaşların topluma uyum sağlamaları ve istihdamı konusunda proje üretme gayreti içinde olduklarını vurgulayarak, "Biz de bu konuda onların çabalarını gördük. Entegrasyonlarını tamamlayarak iş bulma konunda motive olmaları lazım. GSO olarak iş konusunda elimizden gelen desteği vermeye çalışacağız. Biz her zaman onlara yardım etmeye hazırız." dedi.

SPARK Bölge Program Direktörü Gemma Bennick de kuruşlarının 1994'ten bu yana çatışma yaşayan toplumlarda gençler için eğitimler düzenlediğini kaydetti.

Toplumların yeniden yapılandırılması için genç, hırslı, azimli insanlara girişimcilik eğitimleri verdiklerini anlatan Bennick, 17 farklı bölgede aktif olarak çalıştıklarını söyledi.

Türkiye'de 3 milyondan fazla Suriyeli'nin bulunduğunu dile getiren Bennick, "Eğitime, istihdama ve sosyal uyuma ihtiyaçları giderek artıyor. Hem Türkiye'ye uyum sağlamaları hem de kendi geleceklerini şekillendirmeleri gerekir. SPARK olarak yüksek öğretimin yanında mesleki eğitimlerde genç insanları destekliyoruz. İstihdama dahil olmaları için çalışmalar yapıyoruz. 2016'dan bu yana Gaziantep'te bin 800 öğrenci mesleki teknik eğitimlerden mezun oldu." diye konuştu.

Konuşmaların ardından "Endüstriyel Meslek Edindirme" kurslarını başarıyla tamamlayan 426 Suriyeli'ye sertifikaları törenle verildi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Meslek eğitim alan Suriyelilere sertifika - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Canlı yayında "Ordu Katar'a satıldı" tartışması! CHP'li Erdal Aksünger, Serkan Toper'in üzerine yürüdü 'Mini etek' sözleri tepki çeken Öykü Çelik, aşkını ilan etti Bilim insanları araştırdı! Koronanın bulaşmasını engelleyen en iyi yöntem sosyal mesafe Güzel sörfçü Palmateer, çırılçıplak soyunup dünyanın en büyük dalgalarına meydan okudu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dört ilimizi uyardı: Vakalar artıyor Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Fransa'nın başına beladır" sözlerine yanıt "Yeni evimizde ilk gecemiz" notuyla paylaştı! Şeyma Subaşı Miami'den ev aldı Çekya'da bilim insanları, koronavirüsü yüzde 99 oranında yok eden kağıt üretti