Son Dakika Haberleri: Metropolis Beyoğlu Hayal Sahnesi'nde

Metropolis Beyoğlu Hayal Sahnesi'nde

8 yıl önce

Metropolis, Uzun Süredir Beklenilen 2. Albümü "Zamandan Ağır" ı Geçtiğimiz Günlerde Yayınladı.

Metropolis Beyoğlu Hayal Sahnesi'nde, System.String[]
Albümün yeni klibi 'Sakin Ol' ile dikkat çeken grup 3 Şubat Perşembe gecesi Beyoğlu Hayal Kahvesi'nde sahne alacak.
"Zamandan Ağır" , ilk albüm gibi yaklaşık 50 dakika ve11 şarkıdan oluşuyor. Kapak tasarımı ve illustrasyonları Aysu Dönmez tarafından yapılan albüm, MK2 etiketiyle piyasaya çıktı. Kurulduğu günden itibaren ticari kaygı gütmeksizin gerek beste, gerekse icra çalışmarında farklı ve özgür olmayı başarmış olan Metropolis, özellikle grunge ve alternatif rock alanında henüz ülkemizde adı bile bilinmezken Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden, Smashing Pumpkins, Faith No More gibi grupları çalarak bu alanda hemen hemen ülkemizdeki tüm gruplara öncülük etmiştir. 2002 yılındaki "Makine" albümü bu anlamda kült bir albüm olmuş ve raflardaki yerini almıştır.

METROPOLİS HAKKINDA

1992 yılının Haziran ayında Ankara' da kurulan Metropolis, yazlık mekanlar, Ankara ve İstanbul derken, 95 yılının sonlarında Avrupa' ya açılmış ve Avusturya' da 4.5 yıl yaşamıştı. Bu süre içinde, başta bu ülke olmak üzere Almanya ve İtalya' da 150 ye yakın bar, festival ve snowboard organizasyonlarında 900 den fazla beste ve icra konserleri veren grup, ilk albümleri "Makine" yi de Viyana yakınlarındaki Wr. Neustadt ' ta 98 Kasım-99 Nisan arasında kaydetmişti. 11 beste ve Orhan Gencebay' ın "Hatasız Kul Olmaz" şarkısının çok değişik bir yorumu ile Türkiye' ye dönen grup, 17 Ağustos depremi sonrası oluşan müzik piyasasının durağan zamanına denk gelmesi nedeniyle, büyük firmalarla anlaşma sağlayamadığı gibi, "Hatasız Kul Olmaz" ı da albüme koyamadı. "Makine" albümünü ancak 2002 yılında Ada Müzik etiketiyle hemen hiç promosyonsuz piyasaya çıkaran grup, bir süre konserler verdiyse de, gerek yurtdışında yaşamanın getirdiği yorgunluk, gerekse tüm maliyetleri karşılamanın bıraktığı ekonomik zorluk nedeniyle albümden hemen sonra dağıldı. 2006 yılından itibaren tekrar toparlanmaya çalışan grup, alt yapısını koruyarak yoluna devam etmeye karar verdi. Kurucu elemanlardan Egemen Ünal(davul) ve Orkun Aldemir(bas gitar) öncelikli olarak yeni vokal Volkan Akgün' ü gruba dahil ederek çalışmalara başladı. Birkaç üniversite konseri ve bar programı yapan grup, bestelelerini de toparlamaya başladı. 2008 yılının yaz aylarında da gitarda Özgür Arıkan' ı ve klavyede Ferhat Şahin' i alarak şu anki formatını oluşturmuş oldu. "Metropolis Cover Project" adı altında düzenli bar programları yapan grup, 2009 yılının Mart ayından itibaren yeni albüm için kapılarını dış dünyaya kapattı ve kendi stüdyoları Davul&Bas Odası' nda çalışmalara başladı. Davul ve vokal kayıtlarını "Midasın Kulaklığı" ' nda yapan Metropolis, gitar, bas ve klavye kayıtlarını da kendi ev stüdyosunda kaydetti. Albümün mix ve mastering i yine "Midas'ın Kulaklığı" 'nda Erkan Tatoğlu tarafından yapıldı.

1992 yılının Haziran ayında Ankara' da kurulan Metropolis, yazlık mekanlar, Ankara, İstanbul derken 95 yılının sonlarında Avrupa' ya açılmış ve Avusturya' da 4.5 yıl yaşamıştı. Bu süre içinde, başta bu ülke olmak üzere Almanya ve İtalya' da 150 ye yakın bar, festival ve snowboard organizasyonlarında 900'den fazla beste ve icra konserleri veren grup, ilk albümleri "Makine" yi de Viyana yakınlarındaki Wr. Neustadt ' ta 98 Kasım-99 Nisan arasında kaydetmişti. 11 beste ve Orhan Gencebay' ın "Hatasız Kul Olmaz" şarkısının çok değişik bir yorumu ile Türkiye' ye dönen grup, 17 Ağustos depremi sonrası oluşan müzik piyasasının durağan zamanına denk gelmesi nedeniyle, büyük firmalarla anlaşma sağlayamadığı gibi, "Hatasız Kul Olmaz" ı da albüme koyamadı. "Makine" albümünü ancak 2002 yılında Ada Müzik etiketiyle hemen hiç promosyonsuz piyasaya çıkaran grup, bir süre konserler verdiyse de, gerek yurtdışında yaşamanın getirdiği yorgunluk, gerekse tüm maliyetleri karşılamanın bıraktığı ekonomik zorluk nedeniyle albümden hemen sonra dağıldı. 2006 yılından itibaren tekrar toparlanmaya çalışan grup, alt yapısını koruyarak yoluna devam etmeye karar verdi. Kurucu elemanlardan Egemen Ünal (davul) ve Orkun Aldemir (bas gitar) öncelikli olarak yeni vokal Volkan Akgün' ü gruba dahil ederek çalışmalara başladı. Birkaç üniversite konseri ve bar programı yapan grup, bestelelerini de toparlamaya başladı. 2008 yılının yaz aylarında da gitarda Özgür Arıkan' ı ve klavyede Ferhat Şahin' i alarak şu anki formatını oluşturmuş oldu. "Metropolis Cover Project" adı altında düzenli bar programları yapan grup, 2009 yılının Mart ayından itibaren yeni albüm için kapılarını dış dünyaya kapattı ve kendi stüdyoları Davul&Bas Odası' nda çalışmalara başladı. Davul ve vokal kayıtlarını Midasın Kulaklığı' nda yapan Metropolis, gitar, bas ve klavye kayıtlarını da kendi ev stüdyosunda kaydetti. Albümün mix ve mastering i yine Midas'ın Kulaklığı'nda Erkan Tatoğlu tarafından yapıldı.


YORUMLAR


"Korkuyorum" Diyen Fatih Portakal Hakkında Bir Suç Duyurusu Daha! TSK'nın PKK'ya Yönelik Hava Operasyonu, Irak'ı Rahatsız Etti

Fitch Ratings, Türkiye'nin Kredi Notunu Açıkladı