MHP'li İrbeç: MHP Benim Yuvam, Genel Başkanlığa Adayım - Son Dakika
Güncel

MHP'li İrbeç: MHP Benim Yuvam, Genel Başkanlığa Adayım

MHP\'li İrbeç: MHP Benim Yuvam, Genel Başkanlığa Adayım

MHP'nin disiplin kurulu kararıyla partiden ihraç edilen Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç, "MHP benim yuvam" diyerek, genel başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

02.01.2012 15:01
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

MHP'nin disiplin kurulu kararıyla partiden ihraç edilen Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç, "Disiplin Kurulu kararının her işleminin usule, içtüzüğe ve kanuna aykırı" olduğunu ileri sürdü MHP'nin disiplin kurulu kararıyla partiden ihraç edilen Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç, "Disiplin Kurulu kararının her işleminin usule, içtüzüğe ve kanuna aykırı" olduğunu ileri sürdü. "MHP benim yuvam" diyen İrbeç, genel başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

İrbeç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında MHP Disiplin Kurulu'nca verilen ihraç kararını değerlendirdi. İhraç gerekçeleri arasında yer alan "MHP grup toplantılarına katılmama' iddiasına katıldığı toplantıların Meclis TV'deki görüntülerini izleterek yanıt veren İrbeç ihraç kararındaki diğer yanlışlıkların da şunlar olduğunu söyledi:

"Genel başkan çıkarma kararını bizzat vermiş formaliteler sonradan tamamlanmıştır. Muhakkik denilen soruşturmacı ataması yoktur. Şikayetçilerin ve benim ifadem alınmamıştır. Muhakkik yani soruşturmacı fezlekesi yoktur. Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve üyeleri kendi kendini soruşturmacı tayin etmiş, bir soruşturma yapmışçasına karar vererek hem savcı hem de hakim olmuşlardır. Genel Başkan Yardımcıları Faruk Bal ve Semih Yalçın'ın şahitliği şahitlik değil genel başkanın kararını destekleme noktasında görüş bildirmedir. Çünkü iddialara konu olaylara şahitlikleri söz konusu değildir."

"GENEL BAŞKANLIĞA ADAYIM"

Disiplin Kurulu'nun her işleminin usule, tüzüğe ve kanuna aykırı olduğunu iddia eden İrbeç, "Tüzüğü kendileri çıkardılar. Fakat Genel Başkan Sayın Devlet Bahçeli olmak üzere soruşturma disiplinine ait kurallara kendileri bile uymadılar. İnsanların kendi gölgesinden korktuğu bir yönetim şekli olabilir mi" diye sordu. İrbeç açıklamalarından sonra basın mensuplarını sorularını yanıtladı. İrbeç, "MHP sizinle yollarını ayırma noktasında kararlı görünüyor. Sizin ısrarınız neden" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Ben 1970'li yıllardan beri bu mücadelenin içindeyim. Bir dönem başka partide siyaset yapmış olabilirsiniz. Ben ülkücü camianın problemlerine ve hassasiyetlerine oldukça duyarlı bir kişiyim. Burası benim yuvam. Expo'nun Antalya'ya verilmesi dolayısıyla gittiğim bir toplantıda, "ülkücü camianın iktidar olması için genel başkanlık dahil her kademede görev alabileceğimi' belirttim. Ben genel başkan adayıyım. Partiden atılır mıyım atılmaz mıyım. Bunun tartışmasını yapacak konumda değilim. Ben MHP milletvekiliyim. Şu an bir çıkarma kararı verilmiştir. Bu karar haksızdır. Hiçbir mesnede dayanmıyor. Genel başkanın keyfi hareketlerinden bir tanesidir. Ama yüce Türk milleti adına karar verecek mahkemeler bunun cevabını elbette verecektir. Ben de itiraz hakkını kullanıyorum. Verilen kararın sonuçlanması ve temyiz sürecinin bitimine kadar MHP'de milletvekiliyim. Genel başkanlığa da adayım."

"HAYATIM BOYUNCA HİÇBİR MÜCADELEDEN BAŞARISIZLIKLA ÇIKMADIM"

İrbeç'e MHP tüzüğüne göre başka partide görev yapmış olanların genel başkanlığa aday olmayacağıyla ilgili madde hatırlatıldı. Genel başkanın yerini korumak güçlendirmek, başka adayların ortaya çıkmasını engellemek için konulan bu maddenin siyasi partiler kanununa aykırı olduğunu belirten İrbeç, bunun çıkarılması için dava açtıklarını söyledi.

MHP Disiplin Kurulu'nun kararına itiraz ettiği, itirazın olumsuz sonuçlanması durumunda mahkemeye gideceğini belirten İrbeç, genel kurula kadar MHP milletvekili olduğunu, ülkücülerin hassasiyetleri çerçevesinde mücadelesinin süreceğini belirterek şunları söyledi:

"Arkadaşlarımla birlikte en üst seviyede moral depolamış biri olarak mücadeleye devam edeceğim. Hayatım boyunca hiç başarısız çıktığım bir mücadele olmadı. Bundan da eminim başarıyla çıkacağız. MHP'yi iktidara taşıyacak bir kadroyu bu yıl içinde görmüş olacaksınız."

- Ankara

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel MHP'li İrbeç: MHP Benim Yuvam, Genel Başkanlığa Adayım - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti
  00:25 HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti

  Adli yargı hakim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarının atamaları gerçekleştirildi. Adayların, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığınca atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Atama kararına göre 148 hakim ve savcının görev yeri değişti.

 • Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü
  00:11 Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü

  Ukrayna ordusu, Karadeniz yakınlarındaki Azak Denizi üzerinde uçan Rusya'ya ait A-50 tipi istihbarat uçağını düşürdü. Ukrayna sınır hattında istihbarat topladığı düşünülen uçağın havada vurulduğu ve düştükten sonra infilak ettiği anlara ait görüntüler de ortaya çıktı.

 • Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim
  00:01 Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçimler öncesi Sancaktepe'de yaptığı konuşmasında ilk kez Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından davet edildiğini söyledi. İmamoğlu, "Teşekkür ediyorum kendisine. Pazartesi oraya gideceğim. Şunun için gideceğim o açılışa: O bakanlık, o makamlar; onlar kadar benim. Benim makamım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, benim kadar onların. Bunu onlara öğretene kadar, bunu her yerde anlatacağım" dedi.

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23 Şub Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  23 Şub Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  23 Şub Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  23 Şub Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  23 Şub 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  23 Şub Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.


Advertisement