Bahçeli'nin önerisine AK Parti'den yeşil ışık! İşte Babacan ve Davutoğlu'nu seçim dışında tutacak 2 formül - Son Dakika

Bahçeli'nin önerisine AK Parti'den yeşil ışık! İşte Babacan ve Davutoğlu'nu seçim dışında tutacak 2 formül

MHP Lideri Bahçeli'nin önerisine AK Parti cephesinin de sıcak bakması sonrası bir partiden diğer partiye milletvekili transferinin engellenmesi için harekete geçildi. Konuyla ilgili şu anda üzerinde konuşulan iki formül var.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi'ne seçime girebilmeleri için milletvekili vermeye yeşil ışık yakmasına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli çok sert tepki gösterdi. Bahçeli, "Milletin iradesi kiralık değildir" sözleriyle Kılıçdaroğlu'nun hamlesini eleştirdi ve Gelecek Partisi ile DEVA Partisi'nin seçime girmesini engelleyecek çalışma için AK Parti'ye çağrı yaptı.

MHP lideri Bahçeli, milletvekili transferinin önüne geçilmesi çağrısına AK Parti'den olumlu yanıt gelince ortak çalışma için düğmeye basıldı.

2 FORMÜL ORTAYA ÇIKTI

Ortaya çıkan iki formüle göre seçime belirli bir süre kala milletvekili transferi yasaklanabilir ya da istifa eden bir milletvekilinin en aza 6 ay başka bir partiye geçişi engellenebilir.

İLK FORMÜL: İSTİFA EDEN VEKİL, 6 AY BAŞKA PARTİYE GEÇEMEYECEK

Haziran ayı içinde Meclis Başkanlığına sunulması hedeflenen teklifte milletvekili transferini önlemek için şimdilik iki formül konuşuluyor. Bunlardan biri milletvekilinin partisinden istifa ettikten sonra 6 ay gibi sınırlı bir süre başka bir partiye geçişi mümkün olmayacak. Bu süreçte milletvekili Meclis çalışmalarına bağımsız üye olarak katılacak.

İKİNCİ FORMÜL: SEÇİMLERE BELLİ BİR SÜRE KALA PARTİ GEÇİŞİ ENGELLENECEK

İkinci formüle göre ise seçimlere belli bir süre kala, örneğin 1 yıl, milletvekilinin istifa edip başka bir partiye geçişine izin verilmeyecek. Her iki formülün de hem istifa eden milletvekiline dair gündeme getirilen kimi spekülasyonları engelleyebileceği hem de milletvekilinin geçiş yapacağı partiye sağlayacağı menfaatin ortadan kaldırılabileceği ifade ediliyor.

Bahçeli'nin önerisine AK Parti'den yeşil ışık! İşte Babacan ve Davutoğlu'nu seçim dışında tutacak 2 formül

Son Dakika

Polisi şehit eden zanlının evi taşlandı Bebeği sezaryenle alınan Dilek hemşire, koronavirüse yenik düştü Son dakika: 15 ilde sokağa çıkma yasağı sona erdi, normalleşme süreci başladı! İşte açılacak işletmeler Almanya'da apartman yangınında bir Türk hayatını kaybetti Teksas'ta George Floyd protestoları nedeniyle OHAL ilan edildi İstanbul'da yasak kalktıktan yarım saat sonra trafik yoğunluğu yüzde 26 oldu Kısıtlama sona erdi, vatandaşlar seyahat etmek için yollara çıktı Diyarbakır'da bir kişi, 54 kişiye koronavirüs bulaştırdı! Mahalle karantinaya alındı ABD'deki gösterilerde Beşiktaş ile ilgili yazılan duvar yazısı dikkat çekti Firari FETÖ'cü Zekeriya Öz, binlerce vatan evladını mağdur ettikten sonra lüks villasındaki yaşamını sürdürüyor Bursa'daki silahlı kavgada şehit olan polisimizin kimliği belli oldu Ramazan Bayramı için Kastamonu'ya giden bir ailede koronavirüs çıkınca tüm köy karantinaya alındı Bakan Koca, Türkiye'deki salgınla ilgili en çok merak edilen 2 soruyu cevapladı SpaceX astronotları, yörüngeden ilk görüntülü mesajlarını paylaştı Soylu, 12 Nisan'da neden istifa etti? İlk kez bizzat açıkladı
20:42