Milli Kayakçı Aslı Nemutlu, Pistte Düşüp Öldü (2) - Son Dakika

Milli Kayakçı Aslı Nemutlu, Pistte Düşüp Öldü (2)

Milli Kayakçı Aslı Nemutlu, Pistte Düşüp Öldü (2)
Son Güncelleme: 12.01.2012 14:46

Kayak Federasyonu tarafından düzenlenen Alp Disiplini yarışlarına katılmak için Erzurum'un Palandöken'den sonra ikinci kayak merkezi olan Konaklı'da hazırlanan İstanbul Özel Saint Joseph Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Aslı Nemutlu, pistte düştü ve ağır yaralı kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Kayak Federasyonu tarafından düzenlenen Alp Disiplini yarışlarına katılmak için Erzurum'un Palandöken'den sonra ikinci kayak merkezi olan Konaklı'da hazırlanan İstanbul Özel Saint Joseph Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Aslı Nemutlu, pistte düştü ve ağır yaralı kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Milli kayakçı Nemutlu'nun ani ölümü, arkadaşlarını ve kayak camiasını yasa boğdu.

İstanbul'dan çarşamba günü Kayak Milli Takımı'ndaki arkadaşları ile Erzurum'a gelen Aslı Nemutlu, 13- 15 ocak tarihleri arasında Konaklı'da yapılacak Alp Disiplini I.Etap Yarışı için antrenmanlara başladı. Erzurum'da geçen yıl yapılan Dünya Üniversiteler Kış Oyunları sonrası hizmete giren Palandöken sıradağları arasında bulunun Konaklı Kayak Merkezi'ndeki pistlerde arkadaşları ile birlikte neşe içinde kayan Aslı Nemutlu'nun iniş sırasında kayaklarından biri çıktı.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, saat 11.00 sıralarında meydana gelen kazada dengesini kaybederek düşen ve metrelerce sürüklenen Aslı Nemutlu, hızla plastik ağ bariyere çarptı. Ağır yaralanan Aslı Nemutlu, kaldırıldığı Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doktorların tüm çabalarına karşın kurtarılamadı. Milli kayakçı Aslı Nemutlu'nun çarpma sırasında boynunda ve vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar olduğu belirtildi.

KAYAKÇILAR ÖLÜM HABERİYLE YIKILDI

Birlikte kaydığı arkadaşları ve antrenörleri kazanın ardından Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi önünde toplandı. Büyük umutla bekledikleri 'Aslı iyileşecek' haberi yerine doktorlardan 'Başınız sağ olsun' sözlerini duyan arkadaşları, gözyaşlarına boğuldu.

Kazanın ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar, Kayak Federasyonu Asbaşkanı Mustafa Efendioğlu, Kayak Federasyonu yönetim kurulu üyesi Ali Otto, hastaneye gelerek bilgi aldı.

Aslı'nın ölüm haberini İstanbul'da öğrenen babası işadamı Metin Nemutlu ve aile fertleri özel uçakla Erzurum'a geldi.

ASLI ÜÇ YAŞINDAN BERİ KAYIYOrdu

Ayşe- Metin Nemutlu çiftinin iki çocuğundan büyüğü olan Aslı, 3 yaşından itibaren kaymaya başladı. 2004 yılında ilköğretimin okulunun kayak takımına alınarak ilk yarış deneyimini yaşadı. 2005'de minikler kategorisinde Uludağ'da yapılan İstanbul Birinciliği yarışmalarında Büyük Slalomda ikinci, Slalomda üçüncü, aynı yıl Erciyes'deki A grubu yarışlarında Slalomda ikinci, Büyük Slalomda altıncı oldu.

PALANDÖKEN VE ERCİYES'TE YARIŞTI

2006 yılında, Çocuk 1 kategorisinde, Uludağ'da, İstanbul İl Birinciliği'nde Büyük Slalomda 3'üncü, Slalomda 4'üncü oldu. 2006 yılında Erciyes'te yapılan A grubu yarışmalarında, Büyük Slalomda 4'üncü, Slalomda 2'nci oldu.

Bu yarıştan sonra 2006 yılında, Uludağ'da yapılan Türkiye Şampiyonasında, Slalomda 6'ncı, Büyük Slalomda 4'üncü, Çocuk 1 kategorisinde, Büyük Slalomda ve Slalomda İstanbul 1'incisi oldu. Uludağ'da yapılan 1'inci Etap yarışlarında Büyük Slalom ve Slalomda 3'üncü oldu. 2006'da Palandöken'de yapılan 2'nci Etap yarışlarında Büyük Slalomda birinci olan ve Milli Takıma girmeye hak kazanan Aslı Nemutlu, Uludağ'da yapılan Uluslararası Çocuk Kupası'nda Türkiye'yi temsil etti.

MİLLİ TAKIMA GİRDİ

Özel Saint Joseph Lisesi'nde okumaya başlayınca Fidan Hoca, Race Team'le çalışmaya başlayan Numutlu, milli takıma çağrıldı ve Uluslararası Çocuk Kupası'nda yarıştı. 2010 yılında, Palandöken'de yapılan 1'inci Etap Gençler kategorisinde Slalomda 4'üncü, Büyük Slalomda 6'ncılığı kazandı.

Önceki yıl Palandöken'de yapılan Türkiye Şampiyonası'nda Slalomda Türkiye 4'üncüsü olan Aslı Nemutlu, yeniden Kayak Milli Takımı'na çağrıldı. - Erzurum

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Milli Kayakçı Aslı Nemutlu, Pistte Düşüp Öldü (2) - Son Dakika


Advertisement