Mısır ile Yunanistan münhasır ekonomik bölge anlaşması imzaladı - Son Dakika

Mısır ile Yunanistan münhasır ekonomik bölge anlaşması imzaladı

Mısır ile Yunanistan hükümetleri, Doğu Akdeniz'de Türkiye'yi devre dışı bırakmak için yeni bir anlaşma yaptı. İki ülke arasındaki deniz sınırlarını belirleyecek bir münhasır ekonomik bölge anlaşmasına imza attı.

Türkiye'nin Libya ile deniz sınırı anlaşmasına karşı çıkan Yunanistan, Libya'nın komşusu Mısır'la bir Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşması imzaladı.

Komşu Yunanistan, Doğu Akdeniz'deki gerilimin askıya alındığı bir dönemde, Mısır'la bir deniz sınırı anlaşması imzaladı. Tarafların dün geceden beri devam eden görüşmelerin ardından ayrıntılar üzerinde uzlaşması sonrası, Kahire'de bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Şükrü ortak basın toplantısı düzenledi. İki bakan, Yunanistan ile Mısır'ın bir Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşması imzalandığını açıkladı.

DENDİAS, SİSİ İLE DE GÖRÜŞTÜ

Yunan devlet televizyonu ERT, bu sabah diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, Dendias'ın resmi bir ziyaretle Kahire'ye gittiğini duyurmuştu. Habere göre Dendias Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile de görüştü. ERT, iki ülke arasındaki anlaşmaya dair görüşmelerin gece boyu sürdüğünü de duyurdu.

Doğu Akdeniz'de Mısır ile Yunanistan arasında imzalanan yeni bir anlaşmaya, Libya ile kendi anlaşması nedeniyle iki ülkeyle de sorun yaşayan Türkiye'nin tepkisini çekmesi bekleniyor.

Yunanistan geçtiğimiz aylarda İtalya ile de benzer bir anlaşma imzalamıştı.

MİÇOTAKİS: ÇÖZEMEZSEK LAHEY'E GİDELİM

Bu haberle eş zamanlı olarak, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'ten de yeni bir açıklama geldi. Miçotakis, Türkiye'yle Doğu Akdeniz'de kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgelerin (MEB alanları) belirlenmesi için planlanan diyalogdan sonuç alınamaması halinde tarafların Uluslararası Lahey Adalet Divanı'na gitmesini önerdi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim, geçtiğimiz günlerde Meis Adası açıklarındaki gelişmelerle tırmanmıştı. Oruç Reis Araştırma Gemisi'nin bölgede araştırma yapma planı sonrasında iki komşu ülke sıcak temasın eşiğine gelmişti. Gerilim, Berlin'in devreye girmesiyle kontrol altına alınmış, Ankara araştırmalarını bir süreliğine askıya almıştı.

Mısır ile Yunanistan münhasır ekonomik bölge anlaşması imzaladı

Haber Yayın Tarihi: 06.08.2020 17:27

Son Dakika Dünya Mısır ile Yunanistan münhasır ekonomik bölge anlaşması imzaladı - Son Dakika Dünya

YORUMLAR (8)
  • Ali Osman pinar uşak: Ege'deki adaların Yunan'a işgali sırasında sayın Davutoğlu dış işleri bakanı idi. Anlasmalara o imza attı. Ne? Oldu bitti'de Türkiye'ye ait 16 ada Yunan işgaline maruz kalındı. Adaların silahlandirilmasi yasak olmadina rağmen niye? görmezden gelindi. Ege'de 2002 öncesi 12 mil Türkiye'nin kara suyu vardı 10 mil hava sahasında 12 mil olması için mücadele ediliyordu. Şahsen ben bir vatandaş olarak akp ile zamanın dış işlerinden bir açıklama bekliyorum. Teşekkürler. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Kadir : Sıkıntı yok size bişey olursa anında devletimiz tıbbı maddi manevi tüm destek yine gönderir. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Fenomen Bahar Candan'ın başörtülü pozuna tepki yağdı İşte bayram trafiklerini sona erdirecek Kuzey Marmara Otoyolu'nun güncel fiyat tablosu Kocaeli'de bir kişi bebek arasından düşen çocuğa şiddet uyguladı "Kocan seni aldatıyor" mesajıyla şoke olan Eylül Öztürk, kimin gönderdiğini öğrenince ağzı açık kaldı Son dakika: Erdoğan, Kuzey Marmara Otoyolu'nun Gebze-İzmit Kavşağı kesimini açtı: Ülkemize yıllık katkısı 595 milyon lira Tutuklanan Halil Sezai'nin oyuncu kardeşi Duygu Paracıkoğlu'dan ilginç çıkış: Kınıyorum ama o adam masum değil Jamal Musiala, Bayern Münih formasıyla Bundesliga'da gol atan en genç futbolcu oldu Oyun için çıktığı demir korkuluk, 12 yaşındaki çocuğun koluna saplandı