Son Dakika Haberleri: MİT, Reyhanlı Saldırısının Zanlısını Suriye'nin En Güvenli Yeri Olan Lazkiye'den Aldı

MİT, Reyhanlı Saldırısının Zanlısını Suriye'nin En Güvenli Yeri Olan Lazkiye'den Aldı

6 ay önce

MİT, Suriye rejiminin kalesi olan Lazkiye'de yaptığı operasyonda, Reyhanlı saldırısında irtibatı sağlayıp failleri yönlendiren Yusuf Nazik'i yakalayıp ülkeye getirdi.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı tarafından Suriye rejiminin kalbi niteliğinde olan Lazkiye'de yapılan operasyonda, Reyhanlı'daki bombalı saldırıda Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan ve failleri yönlendiren Yusuf Nazik yakalayarak ülkeye getirdi.

LAZKİYE, SURİYE REJİMİN KALBİ

Lazkiye kenti, Esad rejimin kalbi niteliğinde bir bölge. MİT, Esad rejiminin büyük güvenlik önlemleri aldığı Lazkiye'de başarılı bir operasyonun altına imza attı. MİT, sınırımızdan 90 km güneye inerek Yusuf Nazik'i yakaladı. Lazkiye, aynı zamanda Esad'ın memleketi olarak da biliniyor.

MAVİ KATEGORİDE ARANIYORDU

Edinilen bilgiye göre, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 2013'te gerçekleştirilen ve 53 vatandaşın hayatını kaybettiği bombalı saldırıda failleri yönlendiren ve Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan Yusuf Nazik'in bulunduğu Suriye'nin Lazkiye kentinde MİT tarafından nokta operasyonu gerçekleştirildi.

Aranan teröristler listesinde "mavi" kategoride yer alan Reyhanlı'nın organizatörü Yusuf Nazik, MİT mensuplarının operasyonuyla ele geçirilmesinin ardından güvenli yollar üzerinden Türkiye'ye getirilerek sorguya alındı.

MİLLİ OPERASYON

MİT Başkanlığı böylece, FETÖ militanlarına karşı son dönemde yürüttüğü başarılı sınır ötesi operasyonlara bir yenisini de Lazkiye'de gerçekleştirdiği operasyonla eklemiş oldu.

Yabancı herhangi bir devletten istihbari ya da lojistik desteğin alınmadığı operasyonda, tespit, izleme, operasyon ve nakil aşamaları tamamen MİT Başkanlığı unsurlarınca gerçekleştirildi.

Türkiye, özellikle 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında "terörle kaynağında mücadele" amacıyla sınır ötesi operasyonlar gerçekleştiriyor. Bu doğrultuda güvenlik güçleri arasındaki koordinasyonla, başta PKK ve FETÖ üyesi olmak üzere çok sayıda terörist Türkiye'ye getirildi.

Reyhanlı Saldırısının Zanlısı: Emri Suriye İstihbaratı Verdi

MİT, Reyhanlı Saldırısının Faillerini Yönlendiren Yusuf Nazik'i Yakaladı
Adana'ya Kokain Getiren Uzman Çavuş Tutuklandı 14 Şubat'ta 14 Liralık Kuponla At Yarışı Oynayan Talihli, 1,7 Milyon Lira Kazandı

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Darbe Girişiminin Başarısızlıkla Sonuçlandığını Açıkladı