Ölü Fare' Davasında Mahkeme Yeni Rapor İstedi - Son Dakika

Ölü Fare' Davasında Mahkeme Yeni Rapor İstedi

20.02.2015 16:23
Ölü Fare' Davasında Mahkeme Yeni Rapor İstedi

Antalya'da 4 ay önce "Evime ölü fareleri sen koydun" diyerek komşusu 66 yaşındaki Zeliha Tavşancı'yı 21 bıçak darbesiyle öldürmekle suçlanan ve ömür boyu hapsi istenen 27 yaşındaki Abdullah Çiçek'in yargılanmasına devam edildi.

Antalya'da 4 ay önce "Evime ölü fareleri sen koydun" diyerek komşusu 66 yaşındaki Zeliha Tavşancı'yı 21 bıçak darbesiyle öldürmekle suçlanan ve ömür boyu hapsi istenen 27 yaşındaki Abdullah Çiçek'in yargılanmasına devam edildi. Mahkeme heyeti, sanığın Adli Tıp Kurumu İhtisas Dairesi'nden 'akıl sağlığının yerinde olup olmadığına dair' yeni rapor almasına karar verdi.

Olay, 29 Eylül 2014 günü saat 10.00 sıralarında Kepez İlçesi Emek Mahallesi'nde meydana geldi. Yalnız yaşayan Abdullah Çiçek, komşusu Zeliha Tavşancı'yı, "Evime ölü fareleri sen koydun?" diyerek sokak ortasında 21 kez bıçaklamış, Tavşancı olay yerinde hayatını kaybederken, Çiçek tutuklanmıştı.

Antalya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın üçüncü duruşmasına; tutuklu sanık Abdullah Çiçek ile öldürülen Zeliha Tavşancı'nın yakınları ve her iki tarafın avukatları katıldı.

Duruşmada, sanık Abdullah Çiçek'e Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nden verilen 'işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını tam olarak algılayamaz' şeklindeki akıl sağlığının yerinde olmadığına dair sağlık kurulu raporu ile ekleri okundu.

Tavşancı'nın yakınlarının avukatı Fatih Ardıç, Manisa'dan gelen raporu kabul etmediklerini söyledi. Avukat Ardıç, "Son makam olarak Adli Tıp Kurumu İhtisas Dairesi'ne gönderilmesini ve yeniden rapor aldırılmasına karar verilmesini talep ediyoruz" dedi.

Öldürülen Zeliha Tavşancı'nın yakınları ise sanığın ruh sağlığının yerinde olmadığına dair iddiaların doğru olmadığını ileri sürdü. Sanığın cezalandırılmasını isteyen Tavşancı'nın yakınları Zeliha Tavşancı'nın sanığın evine ölü ya da diri fare attığına dair iddialarının da doğru olmadığını söyledi.

Abdullah Çiçek'in avukatı Gizem Kumbul ise Manisa'dan gelen raporun sanık lehine olduğunu söyledi. Bu nedenle sanık hakkında ceza verilmesine yer olmadığına dair karar verilmesini talep ettiklerini belirten avukat Kumbul, "Sanığa Adli Tıp Kurumu İhtisas Dairesi'nden de ceza ehliyetinin olmadığına dair rapor verilmesi ihtimali yüksektir. Bu nedenle sanığın tutuksuz yargılanmasını talep ediyoruz" dedi.

Tutuklu sanık Abdullah Çiçek ise mahkemede verdiği ifadesinde Zeliha Tavşancı'yı başkalarının öldürmüş olabileceğini iddia etti. Kendisinin Zeliha Tavşancı'nın öldüğünden de haberinin olmadığını sayleyen Çiçek, "Ben Zeliha Tavşancı'nın öldüğünden emin olmak istiyorum. Belki öldüyse de başka birisi öldürmüş olabilir. Ben öldürmedim. Bıçakla suç işledim" dedi.

Cumhuriyet Savcısi Ata Köycü de sanığın ruh sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumu İhtisas Dairesi'ne sevk edilip muayene edilmesini istedi.

Sanığın tutukluluğunun devamına hükmeden mahkeme, Adli Tıp Kurumu İhtisas Dairesi Başkanlığı'na sevk edilmesine karar vererek duruşmayı 20 Mart'a erteledi.

'KANUNLARI UYGULUYORUZ'

Duruşma sonunda "Zaten bir rapor verildi. Yeni bir rapor neden istiyorsunuz?" diye tepki gösteren sanık Abdullah Çiçek'e Mahkeme Başkanı Kemal Aytekin, "Kanunları uyguluyoruz" dedi.

Zeliha Tavşancı'nın oğlu Levent Tavşancı ise duruşma çıkışı yaptığı açıklamada, sanığın 'akli dengesi yerinde değildir' raporuyla tahliye edilmesi halinde sanığın başkalarının da canını yakıp yeni acılar yaşatabileceğini ileri sürdü. - Antalya

Trafikte önü kesilen ve saldırıya uğrayan kadının yardım çığlıkları kameraya yansıdı Trafikte önü kesilen ve saldırıya uğrayan kadının yardım çığlıkları kameraya yansıdı Kaçak sigara imalathanesinde 300 bin TL'lik malzeme ele geçirildi Kaçak sigara imalathanesinde 300 bin TL'lik malzeme ele geçirildi Yurtta hava durumu Yurtta hava durumu
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Ölü Fare' Davasında Mahkeme Yeni Rapor İstedi - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement