Osmancık'ta Tarihi Ramazan Geleneği Yaşatılıyor - Son Dakika

Osmancık'ta Tarihi Ramazan Geleneği Yaşatılıyor

3 yıl önce

Çorum’un Osmancık İlçes’nde 586 yıl önce Osmanlı Devletinin başveziri Sadrazam Koca Mehmet Paşa tarafından inşa edilen İmaretten her yıl Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatılıyor.

Osmancık'ta Tarihi Ramazan Geleneği Yaşatılıyor, System.String[]

Çorum'un Osmancık İlçes'nde 586 yıl önce Osmanlı Devletinin başveziri Sadrazam Koca Mehmet Paşa tarafından inşa edilen İmaretten her yıl Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatılıyor.


Sadrazam Koca Mehmet Paşa 1430 yılında memleketi Osmancık'a bir İmaret inşa ettirdi. Cami, han, medrese ve aşevi gibi önemli yapılardan oluşan İmaretten günümüze yalnızca Cami ve Aşevi kaldı. Uzun yıllar ihtiyaç sahiplerine yemek verilen aşevinde Osmanlı Devletinin zayıfladığı dönemlerde yalnızca ekmek verilebildi. Ramzan aylarında ise ihtiyaç sahiplerine iftar ve sahur verilmeye devam edildi. Koca Mehmet Paşa tarafından başlatılan bu gelenek bu gün Osmancık Belediyesi tarafından sürdürülüyor.


Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş, her yıl Ramazan ayında hayırseverlerin de desteği ile İmaret Aşevinde sıcak yemek hazırlandığını belirterek, yaklaşık 250 aileye iftar ve sahur ulaştırıldığını söyledi. İmaret Aşevinin 1430 yılında Koca Mehmet Paşa tarafından açıldığını dile getiren Karataş, bu tarihi geleneğin Osmancık Belediyesi tarafından yaşatıldığını ifade etti.


İmaret Aşevinin tarihi geleneğine uygun olarak ihtiyaç sahiplerinin evlerine kadar iftar servisi yapıldığını anlatan Karataş, "Osmancıklı Sadrazamlarımızdan Koca Mehmet Paşa, 1430 yılında bu imareti inşa ettirmiş. Yaklaşık 600 yıldır burada tarihi bir yardımlaşma geleneği sürdürülüyor. Bu nedenle biz Osmancık Belediyesi olarak Ramazan çadırı kurmak yerine tarihi geleneğe uygun olarak ihtiyaç sahiplerin evlerine yemek ulaştırıyoruz. Vatandaşlarımız bizzat gelerek buradan da yararlanabiliyor tabi. Ancak genellikle çok yaşlılarımız olsun, evde hastası olanlar olsun buraya gelme durumu olmadığından evlere ulaştırmak önem kazanıyor" diye konuştu.


Osmancık Belediyesinin aşevine vatandaşların da bağış yaparak hem tarihi geleneğe sahip çıktığını hem de bu hayra vesile olduklarını belirten Karataş, desteklerinden dolayı Osmancık halkına teşekkür etti.


Osmancıklı Danişmendoğlu Koca Mehmet Nizamüddin Paşa, 1429'dan 1438 yılına kadar 9 yıl başvezirlik yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır. 1430 yılında Osmancık'a cami, aşevi ve medreseden oluşan bir yapı inşa ettirmiştir. Cami imaret cami olarak anılmakta, diğer yapılar ise yıkılmıştır. İmaret bünyesindeki aşevinden Osmanlı Devletinin son yıllarına kadar ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek verilmiştir. İmaret Aşevinde Osmanlı Devletinin zayıfladığı dönemlerde yılın her günü yemek verilemese de Ramazan haricindeki günlerde işçilere ve muhtaçlara ekmek, Ramazan günlerinde de yoksullara iftar ve sahur yemeği verilmiştir.


İmaret kültürü günümüzde Osmancık Belediyesi tarafından yaşatılarak Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine iftar ve sahur veriliyor. - ÇORUM

Haber Yayın Tarihi: 30.05.2017 01:09 Kaynak: İHASon Dakika

Ferdi Tayfur, dün akşam bir anda dünyada gündem oldu
Firari FETÖ'cü Hakan Şükür: Dolandırıldım, tüm birikimim gitti Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde ödeme yöntemi değişti

Son Dakika Haberleri