Özbekistan'ın İç Piyasadaki Otomobil Satışı Düştü - Son Dakika

Özbekistan'ın İç Piyasadaki Otomobil Satışı Düştü

23.01.2012 11:06
Özbekistan'ın İç Piyasadaki Otomobil Satışı Düştü, System.String[]

Özbekistan'da 2011'de iç piyasaya yönelik yerli otomobil satışının, bir önceki yıla göre yüzde 19.4 oranında gerilediği bildirildi.

Özbekistan'da 2011'de iç piyasaya yönelik yerli otomobil satışının, bir önceki yıla göre yüzde 19.4 oranında gerilediği bildirildi. Geçen sene iç piyasaya satılan binek otomobil sayısında 2010'a göre 21 bin 416 adet azalma oldu.

2011'de Rusya'ya yapılan otomobil ihracatını yüzde 25 oranında artıran Özbekistan, iç pazara hedeflenen miktarda satış yapamadı. Edinilen bilgilere göre 2011'de iç pazardaki binek otomobil satışı 121 bin 584 adet olarak gerçekleşti. Bu rakam 2010'de ise 140 bin adet olarak kaydedilmişti.

Özbekistan 2011'de ürettiği binek otomobillerin 92 bin 778 adedini Rusya'ya ihracat etmişti.

Geçen sene Özbekistan'da gerçekleştirilen toplam binek otomobil sayısı konusunda ise herhangi bir bilgi verilmedi. İç pazardaki düşüş otomobil fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığı belirtiliyor.

Yıllık 250 adet otomobil üretim kapasitesine sahip Özbekistan'da 2010 ise 217 bin adet binek otomobil üretimli gerçekleştirmişti.

Chevrolet markasıyla Nexia, Matiz, Captiva, Epica ve Tacuma modellerinden araçlar üreten Özbekistan, başta Rusya olmak üzere Türkmenistan, Azerbaycan, Afganistan, Ukrayna, Kazakistan, Belarus ve Moldova gibi ülkelere de otomobil ihracatı yapmakta.

Özbekistan'ın İç Piyasadaki Otomobil Satışı Düştü

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Özbekistan'ın İç Piyasadaki Otomobil Satışı Düştü - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Erkan Petekkaya'nın Alzheimer hastalığıyla mücadele eden annesi hayatını kaybetti İddialı pozlarıyla gündeme gelen Ebru Polat, yeni sevgilisiyle ilk kez görüntülendi Provokatörler rahat durmuyor! Fransa'da "Allah'u Ekber" diyerek polise saldıran kişi aşırı sağcı çıktı Dağlık Karabağ'ın sözde lideri Arayik Harutyunyan'ı korku sardı: Azerbaycan ordusu Şuşa'nın 5 km ötesinde Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Erdoğan'dan Putin'e Dağlık Karabağ teklifi: Bu sorunu Türkiye ve Rusya'nın kuracağı müzakere masasında çözelim Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi: Saldırgan ve hakaret edici