Özgecan Aslan ile Aynı Kaderi Yaşayan Gizem Tunç'un Babası Konuştu - Son Dakika
Güncel

Özgecan Aslan ile Aynı Kaderi Yaşayan Gizem Tunç'un Babası Konuştu

Özgecan Aslan ile Aynı Kaderi Yaşayan Gizem Tunç\'un Babası Konuştu

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, 2013 yılında Özgecan Aslan gibi kızı da öldürüldükten sonra iki eli kesilen baba Yunus Tunç, katile verilen cezayı az bulduğunu söyledi.

18.02.2015 15:10  Güncelleme: 18:02
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, 2013 yılında Özgecan Aslan gibi kendi kızı da öldürüldükten sonra iki eli kesilen baba Yunus Tunç, katile verilen cezayı az buldu.

"ALLAH SABIR VERSİN ONLARA"

Kızının katiline önce 50 yıl ceza verildiğini ve cezasının iyi halden 34 yıla düşürüldüğünü anlatan baba Yunus Tunç, Özgecan Aslan'ın ailesine "Allah'a sığınsınlar. Dua ile ayakta kalabilecekler. Allah sabır versin onlara. İnsan geçmişinden de, bu gününden de keyif almıyor. Onların da inançlı olduklarını gördüm" dedi.

"KIZIMIN KATİLİNİN BABASINA VERİLEN CEZA AZ"

Kdz. Ereğli ilçesinde 2013 yılının Eylül ayında bir bağ evinde eski sevgilisi Deniz Poyraz tarafından öldürüldükten sonra elleri kesilen 21 yaşındaki Gizem Tunç'un babası Yunus Tunç, Özgecan Aslan cinayetini değerlendirdi. Özgecan Aslan'ın ailesine sabır dileyen Tunç, kızının katiline ve delillerin yok edilmesine yardım eden babasına verilen cezayı az bulduğunu söyledi.

CEZASI İYİ HALDEN 34 YILA DÜŞTÜ

Özgecan Arslan ile aynı kaderi yaşayan Gizem Tunç'un babası Yunus Tunç gazetecilere yaptığı açıklamada, "Öncelikle Özgecan'ın ailesine Allah sabır versin. Bu olayı yaşamak çok zor ve çok acı. İnsan düşünmek bile istemiyor. İnşallah (katiller) hak ettikleri cezayı alırlar. İnşallah affı kabul etmeyerek bir ceza verirler. Çünkü pişmanlık yasasından faydalanma diye bir durum var. Aslında bunun kaldırılması lazım. Çünkü "Ben yaptım, pişmanım" dediği zaman ceza baya bir düşüyor. Benim kızım Gizem'de olduğu gibi. 50 yıldan 34 yıla düştü mesela. "Ben pişmanım" dediği zaman pişmanlık yasasından faydalanılıyor. Bunun kaldırılması lazım bir kere. İyi hal diye bir şey yok aslında. Cezaların biraz hafif olmasından da kaynaklanıyor. Çünkü Gizem'in cinayetinde hakim kabul etmedi. "Benim sevgilimdi" dedi, mahkeme sevgilisi olmadığını kanıtladı. Zaten 1,5 yıl önce bitmiş bir ilişki. Cinayetin nedeni sadece kıskançlık da diyebiliriz. 1,5 yıl sonra bile halen "Sen başkasıyla görüşemezsin, sen başkasını sevemezsin, sen benimsin" diyerek bu duygularla yapılmış bir cinayet. 2 kere ağırlaştırılmış müebbet verilmesi gerekiyordu gerçekten. Onu da anlayamadık. 50 yıl verildi, sonradan da 34 yıla. "Ben pişmanım" denildiği zaman yapacak hiçbir şey kalmıyor, yasa böyle. Yasa gereği olarak bunu böyle değerlendiriyorlar" dedi.

"CİNAYETTE CANİLİK VE CANAVAR HİSSİ VAR"

Özgecan Aslan'ın da tıpkı kızı Gizem Tunç'un cinayetinde olduğu gibi tırnaklarından DNA testi alınmaması için iki elinin kesildiğini ve ölü üzerinde tahribat yapıldığını belirten Baba Yunus Tunç şöyle konuştu: "Aslında burada bir canilik var, canavar hissi var. Biz bunu zaten anlamadık. Şu anda karar temyizde. Temyizden gelecek kararı bekliyoruz. Bakalım ne çıkacak? Çünkü babası da ceza aldı. Yardımcılık da büyük bir suç değil. Cinayetin kanıtlarını temizlemek Türkiye'de büyük bir suç değil, bunu gördük. Bir, bir iki yıl verdiler babasına da. Kanıtları temizlediği zaten kesinleşti. Bu cinayet namus cinayeti falan hiçbir şey değil. Bu sadece kıskançlık ve karşı tarafı tanımasından ötürü. İstediği para var birde. '200 bin TL gibi bir rakam isteyeceğim, Gizem'le sen olamazsın' gibi para durumu da var aslında."

"ÖZGECAN'IN AİLESİ ALLAH'A SIĞINSIN"

Özgecan Aslan'ın daha ölmeden yakılıp ellerinin kesildiğini ve katillerin bu nedenle iki kez ağırlaştırılmış müebbetle yargılanması gerektiğini dile getiren Yunus Tunç, acılı aileye ise "Allah'a sığınsınlar" tavsiyesinde bulundu. Kendisinin geçmişinden de bu gününden de hiçbir keyif almadan yaşadığını ifade eden Tunç "Allah'a sığınsınlar. Yapacak hiçbir şey yok. Sadece dualarla ayakta durabilecekler. En azından Allah'ın o evlatları verdiğini ve Allah'ın o evlatları aldığını, kadere inanmaktan başka bir düşünceleri olmaması lazım. Allah sabır versin onlara. Gerçekten acıları büyük. Çünkü insan geçmişinden de bu gününden de keyif almıyor. Allah sabır versin onlara. İnşallah atlatacaklardır. Çünkü onların da inançlı olduğunu gördüm" dedi.

"İDAM ÇÖZÜM DEĞİL, CEZALAR AFFEDİLMESİN"

Baba Yunus Tunç vahşice cinayet işleyen katillere idam cezası verilmesinin bir çözüm olmadığını, cezaların artırılarak af edilmemesi ve verilen cezanın tamamını yatmalarının onlara en büyük ceza olduğunu söyledi.

MAHKEME ÖNCE 50 YIL SONRA İYİ HALDEN 34 YIL HAPİS CEZASI VERDİ

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde 8 Eylül 2013 tarihinde taksici Murat Erdoğan ile sevgilisi 21 yaşındaki Gizem Tunç, bağ evinde askerden izne gelen Deniz Poyraz tarafından öldürülmüş, ardından da delil bırakmamak için Gizem Tunç'un iki eli de kesilmişti. Askeri birliğinde yakalanıp hapse atılan Deniz Poyraz'a mahkeme önce 2 kez müebbet, ardından 50 yıl ve son olarak da iyi halden 34 yıl hapis cezası verdi. Deniz Poyraz'ın babası Ali Poyraz ise cinayet sonrası delilleri yok etiği gerekçesi ile toplam 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Gizem Tunç cinayeti davasının dosyası Yunus Tunç tarafından verilen cezaların az olduğu gerekçesi ile Yargıtay'a temyize gönderildi.

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Özgecan Aslan ile Aynı Kaderi Yaşayan Gizem Tunç'un Babası Konuştu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • TEM Otoyolu'nda feci kaza: 1 ölü, 2 yaralı
  02:46 TEM Otoyolu'nda feci kaza: 1 ölü, 2 yaralı

  TEM Otoyolu'nun Kocaeli geçişinde tıra arkadan çarpan otomobilin tavanı koptu. Kazada 1 kişi hayatını kaybederken, 1'i ağır 2 kişi yaralandı. Olay yerinde yapılan incelemede otomobilde boş alkol şişeleri bulundu.

 • Anadolu Otoyolu'nda tıra çarpan otomobilde 1 ölü, 2 yaralı
  02:35 Anadolu Otoyolu'nda tıra çarpan otomobilde 1 ölü, 2 yaralı

  Kocaeli'de Anadolu Otoyolu'nun İzmit geçişi İstanbul istikametinde meydana gelen kazada, yabancı plakalı bir otomobil tıra çarptı. Kazada otomobilde bulunan 1 kişi hayatını kaybederken, 2 kişi ağır yaralandı. Olay yerine polis, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaralılar hastaneye kaldırıldıktan sonra otoyolun ulaşımı normale döndü.

 • Çanakkale'de 13 düzensiz göçmen yakalandı
  02:03 Çanakkale'de 13 düzensiz göçmen yakalandı

  Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine yasa dışı yollardan girdiği belirlenen 13 düzensiz göçmen, ilçe emniyet müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı. Operasyonda, göçmenlerden birinin kasten yaralama suçundan arandığı tespit edildi. Yakalanan düzensiz göçmenlerden 12'si Ayvacık ilçesindeki Yabancıları Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.


Advertisement