Palandöken: "Dizi Filmler Türkiye'nin Tanıtımının Can Simididir" - Son Dakika

Palandöken: "Dizi Filmler Türkiye'nin Tanıtımının Can Simididir"

22.02.2017 10:49
Palandöken:

Türkiye’nin 2023 yılında turist sayısını 50 milyona, turizm sektörünün cirosunu da 50 milyar dolara çıkarmayı hedeflediğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, dizi filmlerin Türkiye’nin tanıtımında can simidi olduğunu söyledi.

Türkiye'nin 2023 yılında turist sayısını 50 milyona, turizm sektörünün cirosunu da 50 milyar dolara çıkarmayı hedeflediğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, dizi filmlerin Türkiye'nin tanıtımında can simidi olduğunu söyledi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'nin tanıtımında dizi filmlerin önemine değindi. Palandöken, "Ülkemizin tanıtımı dizi filmlerimiz aracılığıyla da yapılırsa hedefe daha kolay ulaşılır. Film ve diziler turizm alanındaki hedefe ulaşmada önemli bir fırsattır. Türkiye, ABD ve Çin'in yanı sıra Latin Amerika, Avrupa ve Orta Doğu ülkeleri de dahil 120 ülkeye dizi film ihraç ediyor. Dizi sektörü hızla büyüyor. Turizm Bakanlığı da bunu dikkate alarak tanıtım stratejisinde film yapımcıları ile birlikte çalışmalı, ortak projeler uygulamalı" dedi.

Film yapımcılarını da çektikleri dizilerde iç mekan görüntülerinin yanısıra ağırlıklı olarak Türkiye'nin coğrafi bakımdan tarihi ve turistik güzelliklerini gösteren dış mekan görüntülerine yer vermeye çağıran Palandöken şunları söyledi:

"Sinema ve televizyonlardaki dizi filmler, çekildiği yerin doğal, kültürel ve tarihi yapısını yansıtmasının yanısıra turizmdeki imajı da etkilemektedir. Filmlerin ve televizyon dizilerinin turizm ve Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi açısından sağladıkları kazanç çok büyük rakamlara ulaştı. Yapılan araştırmalara göre Yüzüklerin Efendisi filminin Yeni Zelanda'ya katkısı 2 milyar dolar. Bu film sayesinde Yeni Zelanda'ya gelen ziyaretçi sayısı, yüzde 50'lik artışla 2.4 milyona ulaştı. Cesur Yürek filminin ardından İskoçya'daki Wallace Anıtı'nın ziyaretçi sayısı yüzde 300 arttı. Görevimiz Tehlike 2'nin ardından Sydney'deki milli parkların ziyaretinde yüzde 200 artış yaşandı. Bir başka araştırmada Avrupalıların yüzde 80'inin film ve dizilerde gördükleri bölgelere gitmeyi tercih ettiklerini ortaya koymuştur. Truva adlı filmde sadece heykelin Türkiye'den getirilmesiyle Çanakkale'ye gelen turist sayısında yüzde 73 artış sağlanmıştır. Dizilerin Türk turizmine olumlu etkisi 2002 yılında Asmalı Konak'ın yabancı ülkelerde gösterilmesiyle başladı. Dizi gösterime girince çekildiği bölge turist akınına uğradı. İnsan, seyredip etkilendiği dizide hikayenin geçtiği ülke veya şehre ulaşmak istiyor ve artık potansiyel bir turist oluyor. Türkiye dizi filmler üzerinden hem turist çekiyor, hem de yüksek miktarda ihracat geliri sağlıyor."

Türkiye'nin tarihi, kültürel ve turistik yerlerini dizi ve filmlerde gösteren senaryolar için bunların gişe gelirleri üzerinden belli bir oranda vergi indirimi yapılmasının turizm gelirlerinin artmasını sağlayacağını ifade eden Palandöken, "Bu yöntem uzun yıllardır ABD'de uygulanıyor. Bizde de uygulanması halinde dizi ve filmler teşvik edilmiş olur. Bunun sayesinde turist sayısı ve döviz girişi artar. Ülkemiz, dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir coğrafyaya sahip. Aynı anda hem denize girilip hem de kayak yapılabilen başka bir ülke yok. Ayrıca binlerce yıllık tarihi barındıran bu coğrafya yeterli tanıtım ve uygun politikalarla dünyanın en fazla turist çeken ülkesi haline gelebilir. Tarihi ve kültürel varlıklarımızın kıymetini ve bunların sağlayacağı fırsatları çok iyi değerlendirmeliyiz" diye konuştu. - ANKARA

Palandöken: Dizi Filmler Türkiye'nin Tanıtımının Can Simididir

- Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Palandöken: 'Dizi Filmler Türkiye'nin Tanıtımının Can Simididir' - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor İnsanlık dışı ceza! Endonezya'da bir aile, kızlarıyla izinsiz aynı evde kalan genci bacaklarından astı Fransa'daki saldırı Müslümanlara nefret kusan siyasetçilere bahane oldu: İslamiyet'i topraklarımızdan silip atın Cinsel istismara uğrayan 14 yaşındaki çocuk, doğum yaptı Muharrem İnce, partisi CHP'ye yüklendi: Her gün yeni bir skandal duyuyoruz Yapay zekalı kameralar, hakemin keliyle topu karıştırınca gol ekrana yansımadı Slovakyalı şirket, üç dakika içerisinde otomobilden uçağa dönüşen araç geliştirdi Kanada'nın silah ambargosu sonrası SİHA'lar için harekete mi geçildi? Bayraktar'dan dikkat çeken paylaşım