Panama ve Kolombiya, Darien Boşluğu'ndan göçmen geçişini sınırlandırma kararı aldı - Son Dakika

Panama ve Kolombiya, Darien Boşluğu'ndan göçmen geçişini sınırlandırma kararı aldı

12.08.2021 11:12
Panama ve Kolombiya, Darien Boşluğu'ndan göçmen geçişini sınırlandırma kararı aldı

Orta Amerika ülkesi Panama ve Güney Amerika ülkesi Kolombiya, iki ülke sınırında düzensiz göçmenlerin rotası olan Darien Boşluğu'ndan (Darien Gap) geçişlere sınırlama getirme konusunda anlaştı.

Orta Amerika ülkesi Panama ve Güney Amerika ülkesi Kolombiya, iki ülke sınırında düzensiz göçmenlerin rotası olan Darien Boşluğu'ndan (Darien Gap) geçişlere sınırlama getirme konusunda anlaştı.

ABD, Meksika, Brezilya, Şili, Kosta Rika, Peru, Kolombiya ve Panama'dan yetkililer, Orta ve Güney Amerika ülkelerinden Kuzey Amerika ülkelerine düzensiz göçmen akışının önlenmesi için alınacak tedbirleri düzenlenen telekonferansta ele aldı.

Toplantıda, Panama ve Kolombiya, Darien Boşluğu'ndan geçmesine izin verilen göçmen sayısını ağustosta günde 650, eylülde de günde 500 ile sınırlama kararı aldı.

Taraflar, sınırlamanın göçmenlerin can güvenliği açısından kritik olduğunu vurguladı.

Panamalı yetkililer, sınırdaki tehlikeli ormanlık bölgeden bu yıl şu ana kadar 50 bin düzensiz göçmenin geçtiğini, bunların yüzde 16'sının çocuk olduğunu tahmin ediyor.

Düzensiz göçmen sayısı şimdiden 2018'in iki katını aşmış durumda.

Darien Boşluğu

Orman, bataklık ve dağlarla kaplı bir doğal hayatı koruma bölgesi olan Darien Boşluğu, göçmenlerin geçişi için oldukça tehlikeli bir güzergah.

Kuzey Amerika ile Güney Amerika'yı birbirine bağlayan Pan-Amerika kara yolunun kesildiği tek nokta olan açıklıktan ancak yaya olarak orman patikaları aracılığıyla geçilebiliyor.

Göçmenler, bataklığa saplanma ve vahşi hayvan saldırısı tehlikesi altında yolculuk ediyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Panama ve Kolombiya, Darien Boşluğu'ndan göçmen geçişini sınırlandırma kararı aldı - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

10 büyükelçi geriliminin azalması dolara yansıdı 17:33 10 büyükelçi geriliminin azalması dolara yansıdı Fenerbahçe'den sonra çok saldı! 7. ligde oynayan Bienvenu'nün son hali şaşkınlık yarattı 17:09 Fenerbahçe'den sonra çok saldı! 7. ligde oynayan Bienvenu'nün son hali şaşkınlık yarattı CHP yönetimine Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'dan 17:04 CHP yönetimine Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'dan "ihraç" resti: Bağımsız devam ederim
Ders sırasında sütyeni düşen öğretmen, her şeyi itiraf etti 16:50 Ders sırasında sütyeni düşen öğretmen, her şeyi itiraf etti Son Dakika: ABD Büyükelçiliği: Ülkelerin içişlerine karışmamaya dair maddeye riayet ediyoruz 16:12 Son Dakika: ABD Büyükelçiliği: Ülkelerin içişlerine karışmamaya dair maddeye riayet ediyoruz Kenan Sofuoğlu'nun 3 kişiyle motosiklete binmesi olay oldu 15:59 Kenan Sofuoğlu'nun 3 kişiyle motosiklete binmesi olay oldu
Dünyanın en zengin takımı olan Newcastle, Karagümrük'ün hocası Farioli'yi gözüne kestirdi 15:44 Dünyanın en zengin takımı olan Newcastle, Karagümrük'ün hocası Farioli'yi gözüne kestirdi Çöp toplarken içinde 650 bin TL olan çanta buldu! Sahibine ulaştıran görevli verilen hediye üzüldü 15:26 Çöp toplarken içinde 650 bin TL olan çanta buldu! Sahibine ulaştıran görevli verilen hediye üzüldü
Advertisement