Pompeo'dan Güney Amerika ülkelerine "Venezuela yönetimine baskı" ziyareti - Son Dakika

Pompeo'dan Güney Amerika ülkelerine "Venezuela yönetimine baskı" ziyareti

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine baskı oluşturmak maksadıyla Güney Amerika'daki 4 ülkeye ziyaret gerçekleştirecek.

Pompeo'dan Güney Amerika ülkelerine

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine baskı oluşturmak maksadıyla Güney Amerika'daki 4 ülkeye ziyaret gerçekleştirecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından ziyarete ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Pompeo'nun Brezilya, Kolombiya, Suriname ve Guyana'ya giderek bu ülkelerin devlet başkanları ve bölgedeki petrol şirketleriyle görüşme gerçekleştireceği belirtildi.

Brezilya'da Venezuela'dan kaçan mültecileri ziyaret etmesi planlanan Pompeo'nun ayrıca Brezilyalı mevkidaşı Ernesto Araujo ile bir araya gelerek Maduro hükümetine karşı iş birliğini arttırma çağrısı yapacağı kaydedildi.

Bununla birlikte Pompeo'nun Brezilya ziyaretinin ardından Guyana'ya giderek yeni seçilen Devlet Başkanı Irfaan Ali ve kabinesi ile bir araya geleceği belirtilirken, orada bulunan petrol şirketleriyle de görüşeceği ifade edildi.

Açıklamada, "Bu ziyaret ABD'nin demokrasiyi savunmaya, Covid-19 salgını ile sarsılan ekonomilerimizi güçlendirmeye ve bölgesel tehditlere karşı güvenliği güçlendirmek konusundaki kararlılığını göstermektedir." ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Venezuela'nın bölge ülkelere sadece mülteci göndermediğini ayrıca güvenlik sorunu oluşturduğu savunulan açıklamada, "Uyuşturucuyu yasaklamaya çalışıyoruz ve buna pek çok varlığımızı koyduk ve tüm Karayip ortaklarıyla yakın bir şekilde çalışıyoruz. Bunlar nereden geliyor? Şu anda faaliyetlerin çoğu Venezuela'da merkezlenmiş görünüyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

Haber Yayın Tarihi: 17.09.2020 04:37 - Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Pompeo'dan Güney Amerika ülkelerine 'Venezuela yönetimine baskı' ziyareti - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Fatih Portakal, Tekalif-i Milliye tweeti yüzünden hakim karşısına çıktı! İşte ilk savunması Tarlada çalışırken tartıştığı karısını tüfekle yaralayan adam kayıplara karıştı Son Dakika: İstanbul'da 4.2 büyüklüğünde deprem Maske denetiminde polisleri tehdit eden kurye, çark etti: Eniştem Gebze'de servis şoförü Ağabeyli Göleti tamamlanınca milli ekonomiye her yıl 3,7 milyon lira kazandıracak Çin'in en zengin ismi şişe su üreten Zhong Shanshan oldu Kanalizasyondan çıkarılan dekor sıçan görenleri şaşkına çevirdi Apartman görevlisi ve eşi koronavirüse yakalandı, 500 kişi karantinaya alındı