Reyhanlı Katliamının Planlayıcısı Terörist Yusuf Nazik'in İfadesi Ortaya Çıktı - Son Dakika
3.Sayfa

Reyhanlı Katliamının Planlayıcısı Terörist Yusuf Nazik'in İfadesi Ortaya Çıktı

Reyhanlı katliamının planlayıcısı terörist Yusuf Nazik'in ifadesi ortaya çıktıANKARA - Reyhanlı'daki bombalı terör saldırısının planlayıcısı terörist Yusuf Nazik'in mahkemeye verdiği ifadesi ortaya çıktı.

28.09.2018 20:03
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Reyhanlı katliamının planlayıcısı terörist Yusuf Nazik'in ifadesi ortaya çıktı

ANKARA - Reyhanlı'daki bombalı terör saldırısının planlayıcısı terörist Yusuf Nazik'in mahkemeye verdiği ifadesi ortaya çıktı. Patlamanın planlayıcısı olduğunu kabul eden Nazik, saldırının Türkiye'de yapılacağını bilmediğini, ÖSO'ya karşı bir saldırının olacağı yönünde kendisine bilgi verildiğini iddia etti. Nazik, "Olayın Sureyi sınırları içinde olacağını söyleyerek, kendi vatanıma ve milletime ihanet ettirdiler" dedi.

2013 yılında Reyhanlı'da 53 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı terör saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığınca Suriye'nin Lazkiye kentinde yapılan operasyonla gözaltına alınmıştı. Aranan teröristler listesinde "mavi" kategoride yer alan Nazik, MİT'teki ön sorgusunun ardından ifadesi alınmak üzere 12 Eylül'de Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne getirilmiş, emniyetteki işlemlerinin ardından Ankara Adliyesi'ne sevk edilerek mahkemeye çıkarılmıştı. Reyhanlı'daki saldırıya ilişkin davanın görüldüğü Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesine çıkarılan ve hakkında tutuklama kararı verilen Nazik'in mahkemede verdiği 11 sayfalık ifade ortaya çıktı.

"Kendi vatanıma ve milletime ihanet ettirdiler"

Emniyet ve savcılıkta verdiği ifadelerinin aynen geçerli olduğunu söyleyerek ve Reyhanlı saldırısının planlayıcısı olduğunu kabul ederek sözlerine başlayan Nazik, bombalı terör saldırısının Türkiye sınırları içinde yapılacağını bilmediğini iddia etti. Nazik, "Saldırıyı kendi vatanımın içinde yapmamak şartıyla, beni orada zorla rehin tutarak, olayın Sureyi sınırları içinde olacağını söyleyerek, kendi vatanıma ve milletime ihanet ettirdiler" ifadesini kullandı.

Mahkeme Başkanı Hacı Hüseyin Orhan, Nazik'in bu sözleri üzerine, "'Ettirdiler dedin. Kim ettirdi?" sorusunu yöneltti. Nazik, "Suriye istihbaratında görevli olan 'Hacı' kod adlı Muhammet Ali" şeklinde cevap verdi.

Saldırının merkezinde Suriyeli istihbaratçı var

Saldırının Suriye topraklarında ÖSO ve El Nusra'ya karşı yapılacağının kendisine söylenildiğini öne süren Nazik, bu olayın merkezinde Suriye istihbaratında görev alan Hacı kod adlı yüzbaşı Muhammet Ali ile Mehmet Gezer ismindeki şahsın olduğunu söyledi.

Gezer'in yanındayken THKP-C Acilciler terör örgütünün elebaşı Mihraç Ural'a telefon açtığını ve olayla ilgili konuştuklarını kaydeden Nazik, "Ben Ercan Bayat ile birlikte Sermini'den ayrıldım. Kiraladığımız eve gittik. Televizyon izlerken bir baktık Reyhanlı'da patlama gerçekleşmiş. O psikolojiyi atabilmek için evden çıkmadık" diye konuştu.

"Ankara ve Konya'da keşif yaptım"

Nazik, Ankara'da Kocatepe Camii civarlarında ve Konya'da keşif yaptığını anlatarak, çektiği fotoğrafları Mehmet Gezer'i gönderdiğini aktardı. Nazik, "Saldırı Suriye'de olacaktı. Mehmet Gezer elini Kur'an-ı Kerim'e basarak yemin etti. Çoluk çocuğunun başının üzerine yemin etti. Türkiye'de olmayacak şartıyla kabul ettim. Bunu kendi vatanımda, kendi milletime yapacak olsaydım ailemi Türkiye'de neden bırakayım" iddialarında bulundu.

Saldırıyı gerçekleştiren terörist Nasır Eskiocak'ın kendisinden talimat aldığını kabul eden Nazik, patlamanın meydana geldiği sırada Suriye'de olduğunu söyledi. Bombalı saldırının ardından Mehmet Gezer ile Suriye istihbaratındaki yüzbaşı Muhammet Ali'nin pasaportuna el koyduğunu belirten Nazik, bu kişilerin, kaçmasından korktukları için kendisini bir hücreye attıklarını ve 10 ay boyunca hücrede kaldığını anlattı. Mahkeme Başkanı Orhan, "'Nasır'a talimatı ben verdim' diyorsun. Ama sen 'saldırının Türkiye'de olacağını bilmiyorum' diyorsun. Nasır'a Türkiye'de olmayacağını söylemedin mi?" yönünde soru yöneltti. Nazik, Mahkeme Başkanının bu sorusunu, "Bize 'oraya iki adet minibüs bırakın, anahtarları üzerinde olsun. Reşit adında biri iki kişiyle alacak' dediler. Reşit almamış. Bunlar bizi oyuna getirip, kendi vatanımıza milletimize ihanet ettirdiler" diye yanıtladı.

Başkan Orhan'ın THKP-C Acilciler terör örgütünün elebaşı Mihraç Ural'ı sorması üzerine Nazik, "Ben kendisine hiç yanaşmadım. Düşmanlığımız var. Benden faydalanmak istedi. Ben kesinlikle yanına hiç yanaşmadım" diye konuştu.

"Mihraç Ural benimle iftihar ettiğini söylemiş"

Orhan'ın rejim yanlısı 500 kişiyi Suriye tarafına geçirerek hayatlarını kurtardığı için Mihraç Ural'ın kendisine sahip çıktığı yönündeki bilgileri sorması üzerine ise Nazik, "Kaçakçılık yaptığımızda Kesekli Nişan İncecikyan bize mal veriyor. Biz mal alıyoruz, çay, viski gibi. Beraber Laskiye'ye inerken rejim askeri şehit olmuş. Muhammet Hatim isminde bir din aliminin torunuymuş. Cenazeye gitmemizi istedi. Mihraç Ural cenazedeydi. 500-600 kişiyi geçirdiğimi söyledi. Ural benimle iftihar ettiğini söylemiş" ifadelerini kullandı.

"Patlayıcıları kaçak malların arasına sakladık"

Nasır Eskiocak'a saldırı için 30 bin dolar gönderdiğini de kabul eden Nazik'e Reyhanlı saldırısı davasının sanıkları tek tek soruldu. Sanıkların birçoğunu tanımadığını savunan Nazik, saldırıda kullanılan patlayıcıların nasıl getirildiğini bir bir anlattı. İlk seferde Cengiz Sertel, Ercan Bayat ve kendisinin Samara sahiline kadar malzemeleri getirdiğini belirten Nazik, daha sonra Mehmet Gezer'in 6-7 adamıyla birlikte kendi arabasıyla patlayıcı maddeleri getirdiğini söyledi. Nazik, kaçak malların arasına ilk seferde 3 çuval koyduklarını kaydetti.

Reyhanlı Katliamının Planlayıcısı Terörist Yusuf Nazik\'in İfadesi Ortaya Çıktı
Kaynak: İHA

Son Dakika 3.Sayfa Reyhanlı Katliamının Planlayıcısı Terörist Yusuf Nazik'in İfadesi Ortaya Çıktı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İstanbul'da sis etkili oluyor, deniz ulaşımında iptaller yaşanıyor
  07:06 İstanbul'da sis etkili oluyor, deniz ulaşımında iptaller yaşanıyor

  Megakent İstanbul'da etkili olan yoğun sis nedeniyle Eminönü-Beykoz, Anadolu Hisarı-Eminönü, Sarıyer-Eminönü, Beykoz-Sarıyer ve Anadolu Kavağı-Rumeli Kavağı-Sarıyer vapur seferleri iptal edildi. Görüş mesafesinin düşmesiyle trafikte bazı noktalarda aksamalar yaşanırken yoğunluğun her geçen dakika artması bekleniyor.

 • Kupada yarı finale çıkan Fernando Santos'tan derbi yorumu
  00:55 Kupada yarı finale çıkan Fernando Santos'tan derbi yorumu

  Beşiktaş Teknik Direktörü Fernando Santos, 2-0 kazandıkları Konyaspor maçının ardından yaptığı açıklamada, Galatasaray derbisi hakkında da konuştu. Galibiyet istediğini belirten deneyimli antrenör, "Yarın sabah uyandığımda yüzde yüz bir şekilde derbiyi düşünmeye başlayacağım. 3 puan için sahaya çıkacağız. Kazanan takımın biz olmasını umuyorum" şeklinde konuştu.

 • ABD Başkanı Biden, rutin sağlık kontrolünden geçti
  00:20 ABD Başkanı Biden, rutin sağlık kontrolünden geçti

  ABD Başkanı Joe Biden, Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi'nde rutin sağlık kontrolünden geçti.

 • Performansı kırdı geçirdi! Dursun Özbek'ten ''Aşkın olayım'' yorumu
  28 Şub Performansı kırdı geçirdi! Dursun Özbek'ten "Aşkın olayım" yorumu

  Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Engelsiz Aslanlar Balosu'nda, Icardi ile özdeşleşen ''Aşkın olayım'' şarkısını söyledi. Başkan Özbek'in bu performansı, sarı-kırmızılı taraftarlardan büyük beğeni aldı.

 • Kara Kartal yüksekten uçuyor! Beşiktaş, Türkiye Kupası'nda yarı finalde
  28 Şub Kara Kartal yüksekten uçuyor! Beşiktaş, Türkiye Kupası'nda yarı finalde

  Beşiktaş, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final maçında Konyaspor'u 2-0 mağlup ederek yarı finale çıktı.

 • Akkuyu'nun ardından Türkiye'de ikinci santral Sinop'ta inşa edilecek
  28 Şub Akkuyu'nun ardından Türkiye'de ikinci santral Sinop'ta inşa edilecek

  Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Mersin'de inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ardından Türkiye'de ikinci bir nükleer santral yapacaklarını duyurdu. Lihaçev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sinop'ta inşa edileceğini söylediği yeni nükleer santrale ilişkin ''Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni santral inşasının bize emanet edilmesi için siyasi karar alındığını açıkça dile getirdi.'' dedi.

 • TBMM'de FETÖ polemiği! CHP'li Tanal'ın sözlerine Meclis Başkanvekili Bozdağ'dan zehir zemberek yanıt
  28 Şub TBMM'de FETÖ polemiği! CHP'li Tanal'ın sözlerine Meclis Başkanvekili Bozdağ'dan zehir zemberek yanıt

  TBMM'de AK Parti Milletvekili Osman Gökçek'le polemiğe giren CHP Milletvekili Mahmut Tanal, ''Sen FETÖ'nün daniskasısın! FETÖ'cü arıyorsan bak, bakan burada. Bekir Bey, FETÖ için 'O muhteremdir' diyordu.'' sözleriyle Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ'ı hedef aldı. Tanal'a yanıt veren Bozdağ, ''Ben onları çöplüğe, lağıma attım. Oradan elinizi soktukça eliniz de kirlenir ağzınız da kirlenir. Lütfen bunu yapmayın. Ben FETÖ ile mücadele eden adamım.'' ifadelerini kullandı.

 • Kupadan elenen Çağdaş Atan'dan hakeme tepki: Bu ligde Anadolu takımları da var
  28 Şub Kupadan elenen Çağdaş Atan'dan hakeme tepki: Bu ligde Anadolu takımları da var

  RAMS Başakşehir Teknik Direktörü Çağdaş Atan, Ziraat Türkiye Kupası'ndan elendikleri Trabzonspor maçının hakemine tepki gösterdi. Hakemin adil olmadığını savunan Atan, ''VAR hakemi Alper Ulusoy'un ilk yarıda Emirhan'a atılan dirseği nasıl görmediğini masaya koymak isterim! Bu ligde Anadolu takımları da var, ona göre maç yönetmeleri gerekiyor hakemlerin'' dedi.

 • Visca eski takımını üzdü! Trabzonspor yarı finalde
  28 Şub Visca eski takımını üzdü! Trabzonspor yarı finalde

  Trabzonspor, sahasında konuk ettiği RAMS Başakşehir'i Edin Visca'nın 57. dakikadaki golüyle 1-0 mağlup ederek Türkiye Kupası'nda yarı finale yükseldi.


Advertisement