Son Dakika Haberleri: Ruhani Deprem Bölgesinde! Ahmedinejad'ı Topa Tuttu, Karşılıksız Kredi Sözü Verdi

Ruhani Deprem Bölgesinde! Ahmedinejad'ı Topa Tuttu, Karşılıksız Kredi Sözü Verdi

7 gün önce

İran Cumhurbaşkanı, 7,3 büyüklüğündeki depremde yüzlerce insanın hayatını kaybettiği Kirmanşah'a gitti. Ahmedinejad'ın konut projesini eleştirdi, depremzedelere karşılıksız kredi sözü verdi.

İran  Cumhurbaşkanı  Hasan Ruhani, 7,3 büyüklüğündeki deprem sonucunda yüzlerce insanın hayatını kaybettiği ülkenin Kirmanşah ilinde incelemelerde bulundu. Ruhani, bölge sakinlerine evlerini yeniden inşa etmeleri için karşılıksız kredi verileceğini açıkladı.

RUHANİ EN ÇOK HASARIN OLDUĞU BÖLGEDE

Depremin en çok hasara neden olduğu Serpol Zehap ilçesinde dar gelirliler için yapılan toplu konut projelerindeki yardım çalışmalarını yakından izlemek isteyen Ruhani, izdiham nedeniyle alana giremedi.


AHMEDİNEJAD'I ELEŞTİRDİ: DEMEK Kİ PROJELERDE SORUN VAR

Ruhani, burada yaptığı konuşmada eski  Mahmud Ahmedinejad hükümeti döneminde başlatılan sosyal konut projesini eleştirdi.

Ruhani,"Devlet denetiminde yapılan konutlar yerle bir olmuş halbuki onun yanında halkın kendisi tarafından yapılan bina sağlam kalmış. Demek ki bu projelerde bazı sorunlar var" diye konuştu.


ÇALIŞMALAR İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ

Hasan Ruhani, "Tüm  İran halkı tarafından Kirmanşahlılara başsağlığı dilemek istiyorum. Tüm  İran, Kirmanşah'ın yanında yer alarak bu bölgeyi düşünmeyen hiçbir vatandaşımız yok. Yetkililer, hükümet,  Ordu,  Devrim Muhafızları, Seferberlik Hareketi güçleri, Konut Vakfı,  İçişleri Bakanlığı ile Enerji ve Taşımacılık Bakanlıklarından sorunları gidermeye çalışmaları dolayısıyla teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.


KARŞILIKSIZ KREDİ SÖZÜ VERDİ

Ruhani konuşmasını şöyle sürdürdü:  İran milletine sempati duyan tüm ülkelerden teşekkür ediyorum.  Hükümet tüm gücüyle sorunları en kısa sürede çözmeye çalışıyor. Konut vakfı, yerleştirme görevini üstlenmiştir. Böylece tüm askeri ve hükümet yetkilileri ile hayırseverler, bu kuruma yardım ederek bağımsız hareket etmemeli. Bunlara ilave olarak, bölge sakinlerine evlerini yeniden inşa etmeleri için karşılıksız kredi verilecek.

DAR GELİRLİLER İÇİN YAPILMIŞTI

Mesken-i Mehr olarak adlandırılan  İran'daki sosyal toplu konut projeleri  Ahmedinejad döneminde dar gelirlilere yardım amacıyla başlatılmıştı.

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani: DEAŞ Sona Erdi! Türkiye, Rusya ve İran Kritik Zirve Öncesi DEAŞ ve El Nusra Konusunda Anlaştı
Cinsel Taciz Suçlamalarının Ardından Ünlü Sunucu Charlie Rose CBS Kanalından Kovuldu! ABD Güçleri, Somali'de 100'den Fazla El-Şebab Militanını Öldürdü