Şanlıurfa'nın kurtuluşunun 100. yılı etkinlikleri tanıtıldı - Son Dakika

Şanlıurfa'nın kurtuluşunun 100. yılı etkinlikleri tanıtıldı

21.02.2020 17:04
Şanlıurfa'nın kurtuluşunun 100. yılı etkinlikleri tanıtıldı, System.String[]

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "100 sene evvel oynanan oyunun bugünlerde de nasıl tekrar edilmekte olduğunu görerek, tedbirlerimizi alarak, birlik ve beraberlik içerisinde olarak, uyanık bir şekilde geleceğe hazırlanmak mecburiyetindeyiz.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "100 sene evvel oynanan oyunun bugünlerde de nasıl tekrar edilmekte olduğunu görerek, tedbirlerimizi alarak, birlik ve beraberlik içerisinde olarak, uyanık bir şekilde geleceğe hazırlanmak mecburiyetindeyiz." dedi.

Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin organize edeceği "Kurtuluşunun 100. Yılında Uluslararası Kültür ve Tarih Festivali" kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklerin tanıtıldığı toplantıya katıldı.

Burada konuşan Kurtulmuş, kültürlerin ve medeniyetlerin başkenti Şanlıurfa'da bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi.

İdlib'te hayatını kaybeden şehitleri minnetle ve şükranla andığını aktaran Kurtulmuş, Almanya'nın Hanau kentinde meydana gelen ırkçı terör saldırısında hayatını kaybeden Türk vatandaşlarına da Allah'tan rahmet diledi.

Kurtulmuş, Avrupa siyasetinde aşırı sağcı, ırkçı siyaset anlayışının açık bir şekilde öne çıktığını aktararak, İslam ve Türkiye düşmanlığı üzerinden Avrupa'yı zehirleyen bu siyasete sonuna kadar dur demek gerektiğini belirtti.

Şanlıurfa'nın 11 Nisan'da kurtuluşunun 100. yılını kutlanacağını aktaran Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"İnşallah 2023'de de yani cumhuriyetimizin kuruluşunu, 1923'ün 100. yıl dönümünü hep beraber büyük şenliklerle kutlayacağız. Onun için bu kurtuluş ve kuruluş silsilesinin önemli halkalarından birisi de Urfa'yı şanlı yapan bu kurtuluş mücadelesinin en iyi şekilde hatırlanması, kutlanması ve gelecek nesillere aktarılmasıdır. Biz sadece geçmişte 100 yıl evvel kalmış olan bir kahramanlık destanını yeniden gündeme taşımak, genç nesillerimize aktarmak için bu çalışmaları yapmayacağız kuşkusuz. Bu vesileyle, 100 sene evvel oynanan oyunun bugünlerde de nasıl tekrar edilmekte olduğunu görerek, tedbirlerimizi alarak, birlik ve beraberlik içerisinde olarak, uyanık bir şekilde geleceğe hazırlanmak mecburiyetindeyiz. Osmanlı cihan devleti 600 yıl devam etti, ondan sonra dağıldı, parçalandı, yıkıldı. Oradaki emperyalist süreçleri, Şanlıurfa'yı işgal eden o emperyalist zihniyetin ne olduğunu bir kere daha hatırlayacağız."

Kurtulmuş, konuşması sırasında 1. Dünya Savaşı öncesi ve sonrası Osmanlı Devleti'nin topraklarının yer aldığı haritaları göstererek, "Birileri diyor ya 'Libya'da ne işiniz var', Libya'nın tamamı Osmanlı toprağıdır. Bugün Libya'daki paralı asker olarak tutulmuş olan Hefter diyor ki 'Türk ordusu burada olmamalıdır.' Biz orada laf olsun diye bulunmuyoruz. Oradaki kardeşlerimizi, Libya halkının esenliğini korumak için orada olmak zorundayız. Oralar ecdadımızın ayak izlerinin olduğu yerlerdir." dedi.

Etkinliğin sloganı: "Tarihin Şanlı 100'ü Şanlıurfa"

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin de kentin tarih boyunca ana ticaret yolları üzerinde olması nedeniyle stratejik bir konuma sahip olduğunu söyledi.

Binlerce yıllık tarihi ve kültürel birikime sahip olan Şanlıurfa'nın bu özelliğiyle öne çıktığını aktaran Erin, kentin genel bütçeden en fazla yatırım alan illerin başında geldiğini ifade etti.

Erin, kentin Kurtuluş Savaşı döneminde birlik ve beraberlikle hareket ederek, işgal güçlerini bir yıl içerisinde kovduğunu ve destansı bir mücadele verdiğini kaydetti.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül de birlik ve beraberlik anlayışıyla insanlığa dair önemli değerler barındıran Şanlıurfa'nın medeniyetin beşiği olmaya devam ettiğini aktardı.

Urfa halkının Kurtuluş Savaşı'nda büyük bir destan yazdığını belirten Beyazgül, Cumhurbaşkanlığı himayelerine alınan kutlamalar kapsamında "Tarihin Şanlı 100'ü Şanlıurfa" sloganı ve logosuyla yıl boyuna yayılan etkinlikler ve çalışmalar gerçekleştirileceğini bildirdi.

Etkinliğe, AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri Ahmet Eşref Fakıbaba, Gülender Açanal, Mehmet Ali Cevheri, Halil Özcan, Ahmet Akay, HRÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Bahattin Yıldız ve davetliler katıldı.

Şanlıurfa'da 10-12 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan etkinlikler kapsamında tirit ziyafeti, yöresel yemek yarışması, Urfa Kurtuluş Belgeseli gösterimi, resim, şiir ve komposizyon yarışması, kortej yürüyüşü, Türk Yıldızları gösteri ile Türk Hava Kurumu paraşüt ve model uçak gösterisi gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Şanlıurfa'nın kurtuluşunun 100. yılı etkinlikleri tanıtıldı - Son Dakika


Son Dakika

Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! İzinler durduruldu, istifa ve emeklilik başvuruları kabul edilmeyecek Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! İzinler durduruldu, istifa ve emeklilik başvuruları kabul edilmeyecek Gökhan Özoğuz'un eleştirilerine Bakan Koca'dan yanıt: Suçumuz yok, sorumluluğumuz var Gökhan Özoğuz'un eleştirilerine Bakan Koca'dan yanıt: Suçumuz yok, sorumluluğumuz var Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil, yeniden ekranlara döneceğinin müjdesini verdi Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil, yeniden ekranlara döneceğinin müjdesini verdi Son Dakika: ABD, Karadeniz'e göndereceği savaş gemisi bildirimini geri çekti Son Dakika: ABD, Karadeniz'e göndereceği savaş gemisi bildirimini geri çekti Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sürpriz ziyaret! Yer sofrasında iftar yaptı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sürpriz ziyaret! Yer sofrasında iftar yaptı Merve Boluğur'dan, Merve Boluğur'dan, "Kendine analar neler doğuruyor diyor musun?" diyen takipçisine çok konuşulacak yanıt Arı kovanlarının önüne halı serdi! Nedenini öğrenenler şaştı kaldı Arı kovanlarının önüne halı serdi! Nedenini öğrenenler şaştı kaldı Vicdansız baba, çocuğunu rehin alıp damdan atmaya kalktı, küçük kızın feryadı herkesi ağlattı Vicdansız baba, çocuğunu rehin alıp damdan atmaya kalktı, küçük kızın feryadı herkesi ağlattı