Seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden'ın İran açıklamasında dikkat çeken 'Türkiye' sözleri - Son Dakika

Seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden'ın İran açıklamasında dikkat çeken 'Türkiye' sözleri

02.12.2020 22:54

İran'ın nükleer faaliyetleri hızlandırılmasına ilişkin aldığı kararı değerlendiren Joe Biden, Tahran'ın nükleer bomba üretmesi durumunda başta Türkiye, Mısır ve Suudi Arabistan olmak üzere diğer ülkelerin de bunun için harekete geçeceğini söyledi.

İran'da yaşanan son gelişmeler dünyanın gözünün bölgeye çevrilmesine yol açtı. İran'da Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesinin ardından ülkede nükleer faaliyetlerin hızlandırılmasına karar verildi. Bu gelişmelerin gölgesinde Beyaz Saray'a çıkacak Joe Biden, nükleer silahlara ilişkin Türkiye'nin de adını geçirerek bir değerlendirmede bulundu.

3 Kasım'da yapılan seçimlerde ABD Başkanı seçilen Demokrat Joe Biden, New York Times gazetesine telefonla bir mülakat verdi. Hürriyet'te yer alan habere göre; Thomas L. Friedman'a konuşan Biden, İran'ın nükleer faaliyetlerin hızlandırmasıyla ilgili "Bakın, hassas füzelerden ve bölgeyi istikrarsızlaştıran başkaca tüm her türlü şey hakkında çok fazla konuşuluyor. Fakat bölgede biraz istikrarı sağlamak için en iyi yol, nükleer programla ilgilenmek." ifadelerini kullandı.

"İRAN NÜKLEER BOMBA ELDE EDERSE TÜRKİYE VE DİĞER ÜLKELER İÇİN DE BASKI OLUR"

Seçilmiş ABD Başkanı Biden, sözlerine şöyle devam etti: "İran nükleer bomba elde ederse, bu, Suudiler, Türkiye, Mısır ve diğerleri üzerinde kendi nükleer silahlarını elde etmek için muazzam bir baskı yapacak. Dünyanın o bölümünde ihtiyacımız olan en son kahrolası şey nükleer kapasitenin artırılması."

Biden, "Müttefiklerimiz ve ortaklarımızla danışma halinde, füze programına eğilmenin yanı sıra İran'ın nükleer kısıtlamalarını sıkılaştırmak ve uzatmak için müzakerelerle ve sonraki anlaşmalarla ilgileneceğiz" dedi.

"TRUMP'I İNDİREREK ÜLKE İÇİN İYİ BİR ŞEY YAPMIŞ GİBİ HİSSEDİYORUM"

Thomas L. Friedman'ın kişisel bir soru olarak yönelttiği "Böylesi tuhaf şartlar altında başkanlığı kazanmak nasıl bir şey?" sorusuna şöyle yanıt verdi: " Donald Trump'ın dört yıl daha başkan olmayacağını güvence altına alarak ülke için iyi bir şey yapmış gibi hissediyorum."

RUHANİ'YE RAĞMEN ONAYLANDI

İran Anayasayı Koruyucular Konseyi (AKK), nükleer faaliyetlerin hızlandırılmasını ve nükleer tesislerdeki denetimlerin sınırlandırılmasını zorunlu kılan yasa tasarısını Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve hükümet üyelerinin karşı çıkmasına rağmen bugün onaylamıştı.

İranlı bilim insanı Muhsin Fahrizade'ye yönelik suikastın ardından Meclis'e getirilip onaylanan yasa, İran Atom Enerjisi Kurumu'nun uranyumu en az yüzde 20 zenginleştirmeye başlamasını ve düşük düzeyli zenginleştirilmiş uranyum stoklarını artırmasını zorunlu kılıyor.

Nükleer anlaşma, İran'a uranyumu en fazla yüzde 3,67 zenginleştirebilme izin veriyordu.

Seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden'ın İran açıklamasında dikkat çeken 'Türkiye' sözleri

Son Dakika Dünya Seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden'ın İran açıklamasında dikkat çeken 'Türkiye' sözleri - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (3)
  • ??????: İran Müslümanları kötü göstermekten başka bir halta yaramıyor. Umarım başarısız olurlar. Yapacaksanız gizli yapın lan. Cevap Yaz 1 4 Yayından Kaldır
  • zalimin zulmu mazlumun ahı: abd ırakta yaptıgını yapacak turkıye üzerınden irana savas acacak.mevcut hukumette bunu onaylayacak.02.12.2020 bu tarıhte yazıdıgım bu gorusumu gunu geldıgınde okuyanlarda bana hak verecek. Cevap Yaz 1 2 Yayından Kaldır

Son Dakika

Protesto sonrası yayıncı kuruluş atağa geçti! Fenerbahçe'den yanıt gecikmedi Sibel Can ve Hakan Altun, şov projesiyle seyircilerin karşısına çıkıyor İçişleri Bakanı Soylu: Polis Arama Kurtarma Birimi'ni cuma günü başlatıyoruz Fenerbahçe, Ankaragücü maçı esnasında yayıncı kuruluşu protesto etti Ani bir kararla ayrılan Hadise ve Kaan Yıldırım sürpriz bir şekilde barıştı Çukur dizisinde Yamaç'a hayatının dayağını atan maskeli dövüşçünün kimliği ifşa oldu Son Dakika: Türkiye'de 18 Ocak günü koronavirüs nedeniyle 164 kişi vefat etti, 5 bin 862 yeni vaka tespit edildi Yürek burkan olay! Yardım istemek için geldiği muhtarlıkta kalp krizinden öldü