Sivrisinekle Havadan Mücadele Edilecek - Son Dakika
Güncel

Sivrisinekle Havadan Mücadele Edilecek

Sivrisinekle Havadan Mücadele Edilecek

Son günlerde asker ve polisin iç güvenlik harekatlarında kullandığı insansız hava araçları havadan ilaçlamada da kullanılacak.

18.05.2016 19:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Son günlerde asker ve polisin iç güvenlik harekatlarında kullandığı insansız hava araçları havadan ilaçlamada da kullanılacak.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, il genelinde haşerelere karşı insansız hava aracı Biocopter ile mücadele edecek. Biocopter ve çeşitli ilaçlama ekipmanları Edremit'in Akçay Mahallesi'nde düzenlenen ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğurun katıldığı tören ile hizmete sokuldu.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı İlaçlama Hizmetleri kapsamında, "İnsansız Hava Aracıyla İlaçlama Faaliyeti Tanıtım Toplantısı" yapıldı. Edremit ilçesi Akçay Mahallesinde Akçay Kordon'da yapılan toplantıda il genelinde sivrisinek, karesinek kene gibi haşerelere karşı mücadele kullanılacak olan insansız hava aracı Biocopter ve yine haşereler ile mücadelede kullanılacak ekipman ve araçlar tanıtıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, müdürler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, yüzyıllardır uçan ve yürüyen pek çok haşerenin oluşturdukları ekonomik zararın büyük olduğunu söyledi. Haşerelerden bulaşan hastalıklardan hayatını kaybeden insanların rakamının ise birçok savaşta verilen kayıplardan fazla olduğunu ifade eden Uğur, "Uluslararası kuruluşlar tarafından da desteklenen bazı projelerin uygulanması ile birçok vektöriyel hastalık kontrol altına alınmış, hastalık oranları azaltılmıştır. Ancak çevresel, biyolojik ve yönetsel faktörlerin etkisi ile zararlılar ve bunların neden olduğu ekonomik kayıplar ve bulaşıcı hastalıklar hala devam etmektedir. Bugün Afrika'daki çocuk ölümlerinin %20 sinin sıtma kaynaklı olması, Dünyada yılda 1,5 milyondan fazla insanın sadece sıtmadan ölmesi durumun ciddiyetini ortaya sermektedir. Gelişmiş ülkeler açısından da durum farklı değil aslında. ABD'de de bile ilk defa 1999 yılında tespit edilen Batı Nil Virüsü vakaları artış trendi göstermektedir. Bundan dolayı üst düzey alarm verilmiş, Batı Nil Virüsü ile mücadeleye ciddi kaynaklar aktarılmıştır" diye konuştu.

117 BİN 819 NOKTAYA MÜDAHALE EDİLDİ

Haşere ile mücadelede önemli olanın kaynaklarının kurutulması olduğunu belirten Uğur sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu çalışmalarda temel amaç haşerelerin üreme kaynaklarının ortadan kaldırılmasıdır. Derelerin ıslahı, bataklıkların kurutulması dışında il genelinde 26 Şubat 2016 tarihinden itibaren yaklaşık 28 bin 830 sivrisinek üreme kaynağı, 23 bin 459 karasinek üreme kaynağı, 5 bin 132 yeşil alan uygulaması, 28 bin 913 karasinek uygulaması, 2 bin 760 ULV uygulaması, 24 bin 893 sivri sinek lavra uygulaması, 2 bin 7 hamam böceği uygulaması, 581 fare uygulaması, 44 dere bataklık uygulaması, 769 kışlak mücadele uygulaması, 431 dezenfeksiyon uygulaması olmak üzere toplam: 117 bin 819 noktaya müdahale edilmiştir. Tüm bu uygulama alanları 14'er günlük periyotlar halinde sürekli Biyosidal Ürünlerle ilaçlanmaktadır."

20 İLÇEDE AYNI KALİTEDE HİZMET

Haşereler ile mücadele kapsamında il genelinde kurulan 16 ilçe şantiyesinde, 5 kurum kontrol mühendisi, 8 veteriner hekim ve biyolog orijinli saha denetim personeli, 193 sertifikalı ilaçlama operatörü toplam 201 personeli ile 20 ilçede aynı kalitede halkımızın sağlığı için hizmet verdiklerini söyleyen Uğur, "Bugünkü törenimiz de; büyükşehrimizin teknolojiyi önceleyen vizyonu çerçevesinde yerden uygulama araçlarımızın ulaşamadığı alanlarda (sazlık,bataklık,dere vs) ilaçlama hizmetlerini yapmak için tasarlanan İnsansız Hava Aracı Biocopter'in tanıtımı yanında,yine yüksek teknolojik yeteneklere haiz;İlaçlama çalışmalarımızda 66 hizmet aracı, 20 adet Mist Blower,36 Adet ULV,29 Adet kanal sisleme,168 akülü sırt pulverizatörü ile 1 adet 8 x 8 amfibik ilaçlama aracı olmak üzere,toplam 320 adet araç ve ekipmanla hizmet vermekteyiz" dedi.

Konuşmanın ardından Uğur ve beraberindekiler hizmete sokulan ekipmanlar hakkında bilgiler alırken, insansız hava aracı Biocopter'in deneme uçuşunu izledi. Tanıtım etkinliğine vatandaşlar büyük ilgi göstererek Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'a teşekkür ettiler. - BALIKESİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Sivrisinekle Havadan Mücadele Edilecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Bahçeşehir Koleji Basketbol Takımı, FIBA Avrupa Kupası çeyrek finalinde Porto ile karşılaşacak
  10:13 Bahçeşehir Koleji Basketbol Takımı, FIBA Avrupa Kupası çeyrek finalinde Porto ile karşılaşacak

  Bahçeşehir Koleji Basketbol Takımı, FIBA Avrupa Kupası çeyrek final ilk maçında yarın Portekiz ekibi Porto ile deplasmanda karşı karşıya gelecek. Porto'daki Dragao Arena'da oynanacak müsabaka, TSİ 23.00'te başlayacak. Bahçeşehir Koleji grup aşamasında 6 maçı da kazanarak lider olarak çeyrek finale yükselirken, Porto ise grubunu 2. sırada tamamlayarak çeyrek finale adını yazdırmıştı. Rövanş maçı ise 13 Mart'ta İstanbul'da oynanacak.

 • BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin makam aracı Amasya'da kaza yaptı
  10:12 BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin makam aracı Amasya'da kaza yaptı

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici'nin makam aracı, Amasya'nın Merzifon ilçesinde çekiciyle taşınırken yangın çıktı. Sürücü yaralanmadan kurtuldu.

 • İstanbul'da DEAŞ Operasyonu: 10 Gözaltı
  10:12 İstanbul'da DEAŞ Operasyonu: 10 Gözaltı

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, DEAŞ silahlı terör örgütüne mensup oldukları tespit edilen 15 şüphelinin yakalanması için operasyon düzenlendi. Operasyonda 10 kişi gözaltına alındı, 5 kişinin yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

 • AK Parti Karabük Belediye Başkan Adayı Özkan Çetinkaya Mahalleleri Ziyaret Ediyor
  10:12 AK Parti Karabük Belediye Başkan Adayı Özkan Çetinkaya Mahalleleri Ziyaret Ediyor

  AK Parti Karabük Belediye Başkan adayı Özkan Çetinkaya, seçim çalışmaları kapsamında Kartaltepe, Yenimahalle ve Kılavuzlar mahallelerini ziyaret ederek seçmenlere projelerini anlattı. Çetinkaya, şehrin tüm dinamikleriyle çalışarak Karabük'ün sorunlarını ele alacaklarını ve 1 Nisan'da gerçek belediyecilikle yeni bir gün doğacağını belirtti.

 • Muğla İnsan Kaynakları Platformu, turizm sektörünün öncü firmalarını bir araya getirdi
  10:11 Muğla İnsan Kaynakları Platformu, turizm sektörünün öncü firmalarını bir araya getirdi

  Muğla Çalışma ve İş Kurumu öncülüğünde oluşturulan Muğla İnsan Kaynakları (İK) Platformu, turizm sektörünün öncü firmalarının insan kaynakları yöneticilerini bir araya getirdi. Toplantıda, sektördeki temel sorunlar masaya yatırıldı ve işbaşı eğitim programı hakkında bilgi verildi. İŞKUR, iş arayanlar, işverenler ve öğrenciler gibi farklı hedef kitlelere yönelik etkinlikler düzenleyerek işgücü piyasasının tüm aktörlerine çözümler sunmaya devam edeceğini vurguladı.

 • Zonguldak'ta Asayiş ve Güvenlik Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi
  10:11 Zonguldak'ta Asayiş ve Güvenlik Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

  Zonguldak Valiliği tarafından düzenlenen Asayiş ve Güvenlik Değerlendirme Toplantısı'nda, Vali Osman Hacıbektaşoğlu güvenlik güçlerinin suçun önlenmesi ve azaltılması, olayların aydınlatılması ve suçluların yakalanması konusundaki kararlılığını vurguladı. Toplantıda, terör operasyonları, organize suçlarla mücadele, kaçakçılık operasyonları, aranan zanlıların yakalanması ve siber suçlarla mücadele gibi konular ele alındı.

 • İzmit'te Pekinez Cinsi Köpek Çalındı
  10:11 İzmit'te Pekinez Cinsi Köpek Çalındı

  Kocaeli'nin İzmit ilçesinde bir petshop önünde bulunan pekinez cinsi köpek çalındı. Güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde, köpeği çalan şahsın onun peşine takıldığı görüldü. Köpeğin sahibi, çalınan köpeğin 3 yavrusunun annesiz kaldığını belirterek, köpeğin geri getirilmesini talep etti.

 • AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, Dernek ve Mahalle Ziyaretlerine Devam Ediyor
  10:10 AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, Dernek ve Mahalle Ziyaretlerine Devam Ediyor

  AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, kentte faaliyet gösteren dernekleri ziyaret ederek, vatandaşların ihtiyaç ve beklentilerini dinledi. Hatipoğlu, hazırlanan projelerle sorunların çözüleceğini belirtti. Ayrıca mahalle ziyaretlerinde de vatandaşlara hizmet vaatlerini açıklayan Hatipoğlu, belediyenin sorumluluktan kaçmasının düşünülemez olduğunu vurguladı.

 • Adana'da operasyonda 55 ruhsatsız silah ele geçirildi
  10:10 Adana'da operasyonda 55 ruhsatsız silah ele geçirildi

  Adana'nın Seyhan ilçesinde polisin gerçekleştirdiği operasyon ve denetimlerde, ruhsatsız olduğu belirlenen 55 silah ele geçirildi. Operasyon kapsamında ayrıca uyuşturucu, kaçak sigara ve çalıntı motosikletler de bulundu. 46 şüpheli tutuklandı ve 347 zanlı yakalandı.

 • BIST 100 Endeksi Yükselişle Başladı
  10:10 BIST 100 Endeksi Yükselişle Başladı

  Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,06 yükselişle 8.913,41 puandan başladı. Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 5,76 puan ve yüzde 0,06 değer kazanarak 8.913,41 puana çıktı. Bankacılık endeksi yüzde 0,15 artarken, holding endeksi yüzde 0,36 azalış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,26 ile orman kağıt basım olurken, en çok kaybettiren ise holding oldu. Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına ilişkin belirsizliklerin devam etmesiyle negatif bir seyir izlendiğini ifade ederek, bugün dünya genelinde hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin yatırımcıların odağına yerleştiğini söyledi. Yarı iletken çip ve yapay zeka alanında faaliyet gösteren teknoloji şirketlerine olan ilginin devam ettiğini belirten analistler, buna karşın hafta içinde açıklanacak ABD istihdam verileri öncesinde yatırımcıların temkinli davrandığını dile getirdi. Analistler, bugün yurt içinde reel efektif döviz kuru, dünya genelinde ise hizmet sektörü ve bileşik PMI'ın yanı sıra Avro Bölgesi'nde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve ABD'de fabrika siparişleri verilerinin takip edileceğini kaydederek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.000 ve 9.100 puanın direnç, 8.900 ve 8.800 seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu bildirdi.

 • Hacılar Belediye Meclisi Mart Ayı Toplantısını Gerçekleştirdi
  10:09 Hacılar Belediye Meclisi Mart Ayı Toplantısını Gerçekleştirdi

  Hacılar Belediye Meclisi, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 20'nci maddesine istinaden Mart ayı son toplantısını gerçekleştirdi. Başkan Özdoğan, alınan kararların Hacılar ilçesine hayırlı olması temennisinde bulundu.


Advertisement