Van Gölü'nde yeni bir canlı türü görüntülendi - Son Dakika

Van Gölü'nde yeni bir canlı türü görüntülendi

27.09.2020 13:53

Türkiye'nin en büyük sodalı gölü olan Van Gölü'nde inci kefali balığının dışında yaşadığı tespit edilen yeni canlı türü dalgıçlar tarafından görüntülendi.

Türkiye'nin en büyük sodalı gölü olma özelliğini taşımakta olan Van Gölü'nde yeni bir canlı türü keşfedildi. Daha önce inci kefali balığının dışında bir türün yaşamadığı bilinen gölde yapılan çalışmalar ile yeni bir canlı türü dalgıçlar tarafından keşfedilerek görüntülendi.

Tuzlu ve sodalı yapısı nedeniyle inci kefali balığı dışında başka bir balığın yaşamadığı bilinen Van Gölü'nde 2018 yılında Van İl Jandarma Komutanlığı Sualtı Timi'nin eğitim dalışları sırasında yeni bir tür keşfedilmişti. Dalış Eğitmeni ve rehber Serkan Ök'ün yaptığı dalış sırasında ise Van Gölü'nde bulunan yeni bir canlı görüntülendi.

Van Gölü'nde yeni bir canlı türü görüntülendi

"GÖRÜNTÜLER İNCELEMEK ÜZERE İLGİLİ BİRİMLERE GÖNDERİLDİ"

Tuzlu ve sodalı yapısı nedeniyle inci kefali dışında başka bir balığın yaşamadığı bilinen Van Gölü'nde tespit ettikleri canlının görüntülerini incelemek üzere ilgili birimlere gönderdiklerini ifade eden Serkan Ök, "Uzun yıllar Tahsin Ceylan'la birlikte Van Gölü'nde keşifler yapıyoruz. 1958 yılında batan Rus batığı ve mikrobiyalit gibi birçok keşfe imza attık. Bu çalışmalarımızı yaparken, çok uzun bir yol sonucu bunları film yaptık" dedi.

Van Gölü'nde yeni bir canlı türü görüntülendi

"VAN GÖLÜ'NÜN SIRLARI OLDUĞUNA İNANIYORUZ"

Van'da bir dalış okulları bulunduğunu da dile getiren Ök, "Her dalış noktamızı bir öncekinden farklı seçmeye gayret gösteriyoruz. Van Gölü'nün sırları olduğuna inanıyoruz. Son dalışlarımızdan birinde farklı bir türe rastladık. Bunun hakkında pek bir bilgimiz yok. Tam olarak neye benziyor onu bilim insanlarına bıraktık. Gerekli makamlara ve üniversitelere bu görüntüleri gönderdik. Onlardan gelecek açıklamaları bekliyoruz. Bizde çok heyecanlıyız. Bu nasıl bir tür? Evrimleşmiş farklı bir böcek mi yoksa balık mı çok emin değiliz. Umarım bilim insanları bu görüntüden sonra bizi de aydınlatır" ifadelerini kullandı.

Van Gölü'nde yeni bir canlı türü görüntülendi
Van Gölü'nde yeni bir canlı türü görüntülendi
Van Gölü'nde yeni bir canlı türü görüntülendi

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Van Gölü'nde yeni bir canlı türü görüntülendi - Son Dakika

YORUMLAR (4)
  • Vatandeş : 2020 kurban olayım sal bizi artık gözünü seveyim bu balık zararlı çıkar birde onlara uğraşırım yeter lan bıktık senden 2020 git ulan artık başımızdan her şey oldu bu yıl daha da çok şey olacak eminim bıktım artık gözünü seveyim bırak lan bizi yeter ulan yeter yeter git lan pislik gitsene hayvan pislik 2020 yeter lan bıktım Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Emekli Yunan Amiral Andoniadis, Atina'nın tezlerini çürüttü: Oruç Reis herhangi bir ihlalde bulunmadı Ünlü şarkıcı Halsey saçlarını kazıttı! Yeni imajı herkesi şoke etti Barcelona'lı Messi, Şampiyonlar Ligi'nde 16 sezon üst üste gol atan ilk futbolcu oldu Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depreminde riskli bölgeleri açıkladı: Haliç'ten başlayıp Silivri'ye giden 10 km içindeki kuşak çürük İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Doğuş'un gazeteci eşi Xosqedem Hidayetgizi, Karabağ cephesine gitti Çoklu organ yetmezliğinden dolayı ölüm döşeğindeki Hakan Taşıyan'ın son hali sevenlerini kahretti Esra Erol'un programında ilginç olay! Karısı evi terk edip başka bir adamla düğün yaptı