Anne ve babasını siyanürle öldüren gencin akıl sağlığı yerinde çıktı - Son Dakika

Anne ve babasını siyanürle öldüren gencin akıl sağlığı yerinde çıktı

13.01.2021 13:08

İzmir'de annesi Fatma Kalkan ile babası Mehmet Kalkan'ı siyanürlü şerbet içererek öldüren gencin, akıl sağlığı yerinde çıktı. Dokuz Eylül Üniversitesi kimya bölümü öğrencisi genç, daha önce verdiği ifadesinde, "Annemi öldürmemi süper kahraman istedi" demişti.

İzmir'in Bayraklı ilçesi Soğukkuyu Mahallesi'nde yaşayan Fatma Kalkan (39) ve Mehmet Kalkan (46), 21 yaşındaki oğulları Mahmut Can Kalkan tarafından 14 Mayıs 2019'da siyanürlü şerbet içirilerek öldürüldü.

AİLEMİ ÖLDÜRMEMİ SÜPER KAHRAMAN İSTEDİ

Potasyum siyanürden hazırladığı şerbet ile anne ve babasını öldüren Dokuz Eylül Üniversitesi kimya bölümü öğrencisi Mahmut Can Kalkan, polise verdiği ifadesinde, "Üniversiteye başladığım dönemlerde kız arkadaşımdan ayrılmıştım. Ardından, üniversitenin laboratuvarında, yatay çizgi şeklinde kırmızı gözleri olan ve siyah pelerin takan, süper kahraman gibi birisiyle tanıştım. Ancak bu kişiyi yalnızca ben görebiliyordum, o da yalnız olduğumda. Bana, kalabalık içinde olmayı sevmediğini ve sadece kendisi varken laboratuvara geldiğini söylüyordu. Son olarak, bana siyanürlü bir şerbet hazırlamamı ve aileme içirmemi söyledi" şeklinde konuştu.

PSİKOTİK BOZUKLUK TEŞHİSİ KONULMUŞTU

İşlediği olayın ardından 'Üst soydan akrabayı tasarlayarak kimyasal silahla kasten öldürmek' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilen Kalkan, 1 gün kaldığı cezaevinden sonra Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildi. Hastanede 50 gün gözlem altında tutulan Mahmut Can Kalkan'a, psikotik bozukluk teşhisi konuldu.

RAPORLAR BİRBİRİNİ TUTMUYOR

Hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 20 yıla kadar hapis cezası istenen Kalkan için Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, İzmir 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne bir akıl sağlığı raporu gönderdi. Raporda, Kalkan'ın, akıl hastalığı nedeniyle işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını tam olarak algılayamayacağı bildirildi.

Mahkeme heyetinin detaylı bir rapor istemesi üzerine, İstanbul Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi de bir rapor hazırladı. Hazırlanan bu raporda, Kalkan'da davranış bozukluğu ile akıl hastalığı ve akıl zayıflığına rastlanılmadığı, gencin ceza sorumluluğunun ise tam olduğu kaydedildi.

Anne ve babasını siyanürle öldüren gencin akıl sağlığı yerinde çıktı
Anne ve babasını siyanürle öldüren gencin akıl sağlığı yerinde çıktı
Anne ve babasını siyanürle öldüren gencin akıl sağlığı yerinde çıktı
Anne ve babasını siyanürle öldüren gencin akıl sağlığı yerinde çıktı

Kaynak: DHA

Son Dakika 3. Sayfa Anne ve babasını siyanürle öldüren gencin akıl sağlığı yerinde çıktı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Türkiye'den Yunan Başpiskopos İeronimos'un İslam'ı hedef alan sözlerine sert tepki: Şiddetle kınıyoruz Brezilya, Çin'in geliştirdiği koronavirüs aşısına acil kullanım onayı verdi Diagne ve Luyindama'yı eleştiren Terim'den Muslera müjdesi: Denizli maçında oynayacak Son Dakika! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Yüz yüze eğitim kademeli olarak başlayacak Trump'ı silip atacak! ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden'ın ilk talimatları belli oldu Haluk Levent'ten İbo Show eleştirilerine esprili yanıt: Bana güvenmeyin demiştim Talisca'nın Çin'den ayrılmak istemesinde sevgilisiyle arasının bozulması etkili oldu Dini nikahlı çift boğazları kesilmiş halde bulunmuştu! Korkunç cinayette sır perdesi aralandı