Son dakika: Mozambik'teki terör saldırılarından 123 binin üzerinde öğrenci etkilendi - Son Dakika

Son dakika: Mozambik'teki terör saldırılarından 123 binin üzerinde öğrenci etkilendi

16.01.2022 02:47
Son dakika: Mozambik'teki terör saldırılarından 123 binin üzerinde öğrenci etkilendi

Son dakika haberleri... Hint Okyanusu kıyısındaki Doğu Afrika ülkesi Mozambik'te Ensar'us Sunna tarafından 2021 yılında düzenlenen terör saldırılarından 123 binden fazla öğrencinin etkilendiği belirtildi.

Hint Okyanusu kıyısındaki Doğu Afrika ülkesi Mozambik'te Ensar'us Sunna tarafından 2021 yılında düzenlenen terör saldırılarından 123 binden fazla öğrencinin etkilendiği belirtildi.

Mozambik Eğitim ve İnsani Gelişme Bakanlığı Sözcüsü Gina Guibunda, basına yaptığı açıklamada, Cabo Delgado'daki terör saldırıları nedeniyle geçen sene en az 8 öğretmenin hayatını kaybettiğini söyledi.

Guibunda, "Cabo Delgado'da geçen sene düzenlenen terör saldırılarından 123 bin 433 öğrenci etkilendi." dedi.

Kuzeydeki Nangade, Palma ve Macomia bölgelerinin saldırılardan en fazla etkilenen yerler olduğunu belirten Guibunda, 46 okulun da saldırılarda zarar gördüğünü ifade etti.

800 binden fazla kişi yerinden oldu

Mozambik'in Cabo Delgado bölgesinde Ensar'us Sunna'nın 2017'den bu yana sivillere yönelik saldırıları nedeniyle şimdiye kadar 800 binden fazla kişi yerinden oldu, 3 binden fazla kişi can verdi.

Doğal gaz ve değerli madenlerin bulunduğu bölgede örgütün stratejik noktaları ele geçirmesi sonrası yabancı paralı askerler ve SADC misyonu terörle mücadeleye başladı.

SADC misyonu kapsamında Angola, Botsvana, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Lesotho, Malavi, Güney Afrika, Tanzanya ve Zambiya'dan yüzlerce asker ülkede görev yapıyor.

Ruanda da terörle mücadeleye özel birlikleriyle destek oluyor.

YORUMLAR
500
Tunceli'de teröristlerin kullandığı depo ve sığınak imha edildi Tunceli'de teröristlerin kullandığı depo ve sığınak imha edildi DSÖ'den maymun çiçeği mesajı: 'Toplu aşılamaya gerek yok' DSÖ'den maymun çiçeği mesajı: 'Toplu aşılamaya gerek yok'
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika: Mozambik'teki terör saldırılarından 123 binin üzerinde öğrenci etkilendi - Son Dakika


Advertisement