Son Dakika Haberleri: Trump'tan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Mesele ile Yakından İlgileniyoruz, Soruşturmaya Dahil Olduk

Trump'tan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Mesele ile Yakından İlgileniyoruz, Soruşturmaya Dahil Olduk

8 gün önce

ABD Başkanı Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda kaybolmasıyla ilgili konuştu. Trump "Mesele ile yakından ilgileniyoruz. Soruşturmaya dahil olduk." dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında yeni bir açıklamada bulundu. Trump, "Suudi gazetecinin kaybolmasını yakından takip ediyoruz. Biz de soruşturmaya dahil olduk. Kaşıkçı konusunda ne olduğunu bulmak zorundayım." dedi.

"BU OLAYIN DERİNLEMESİNE ARAŞTIRILMASINI İSTİYORUM"

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump dün düzenlediği basın toplantısında Suudi Arabistan'ın İstanbul'daki konsolosluk binasında kaybolan gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında açıklamalarda bulundu. Trump, Suudi Arabistan yetkilileri ile konuştuğunu ve yaşananların son derece kötü bir durum olduğunu belirterek, "Bu olayın derinlemesine araştırılmasını istiyorum" ifadelerini kullandı.

"BU OLAYIN SONUNA KADAR GİDECEĞİZ"

Konu hakkında Türkiye ile iletişimde olduklarını söyleyen ABD Başkanı, "Suudi yetkililerle görüştüm, bu son derece kötü bir durum. Suudi Hükümeti'nden sorularımıza yanıt bekliyoruz. Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması derinlemesine araştırılmalı. Türkiye ile yakın işbirliği içindeyiz, bu olayın sonuna kadar gideceğiz. Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısını Beyaz Saray'da görmek ve ağırlamak istiyorum" dedi.

ABD İSTİHBARATI KAŞIKÇI'YI BİLGİLENDİRDİ Mİ?

Suudi Arabistan yönetiminin Kaşıkçı'yı tutuklamaya yönelik önceden yaptığı planlara dair ABD'nin elde ettiği istihbaratlar, Trump yönetiminin Cemal Kaşıkçı'yı tehlikede olduğu konusunda uyarıp uyarmadığına dair soru işaretlerini doğurdu. ABD'de 2015'te imzalanan bir yönergeye göre, istihbarat ajanslarının kaçırılma, ciddi bir şekilde yaralanma ya da öldürülme tehlikesi bulunan kişileri uyarma yükümlülüğü var. Bu zorunluluk için söz konusu kişinin ABD vatandaşı olması şartı bulunmuyor. Adının açıklanmasını istemeyen eski bir ABD istihbaratı yetkilisi, "Kaşıkçı'nın yakalanması, tutuklanması olarak yorumlanmış ve bu nedenle uyarı zorunluluğu doğmamış olabilir ama söz konusu dinlemelerde şiddet içeren eylemler planlanmışsa evet, Kaşıkçı uyarılmalıydı." değerlendirmesinde bulundu. Uyarı sürecinden sorumlu olan Ulusal İstihbarat Direktörü Ofisi, Kaşıkçı ile bu konuda iletişime geçilip geçilmediği konusunda yorum yapmadı.

NE OLDU?

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine büyük katkılarda bulunan ve Ortadoğu'nun en etkin gazetecilerinden biri olarak bilinen Washington Post Yazarı Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna gitmiş ve kendisinden bir daha haber alınamamıştı.

Suudiler, Konsolosluktaki Aramayı Türk Polisinin "Lominol" Taktiği Yüzünden mi Erteledi

Kayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı İngiliz Basınında

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın, Kaşıkçı'yı Vaatlerle Ülkeyi Getirip Tutuklanmasını Emrettiği İddia Edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Sessiz Kalmamız Mümkün Değil

Kolundaki Saat, Kayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı Soruşturmasının Odağı Oldu

Trump'tan Kayıp Gazeteci İçin Dikkat Çeken Açıklama: Suudi Yetkililerle Görüştüm
Konsolosluk Çalışanlarından Çarpıcı İfadeler: Kaşıkçı Gelmeden Önce Bize 2 Gün İzin Verildi Trump'tan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Suudi Arabistan'a Yaptırım Uygulayabiliriz

Bedelli Askerlikte Tartışma Bitmiyor: 21 Gün Şartı Kaldırılmalı! Twitter, Kaşıkçı Olayıyla İlgili Prens Yanlısı Bot Hesapları Kapattı