Sultan 2. Abdulhamid Han ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu" - Son Dakika

Sultan 2. Abdulhamid Han ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu"

22.09.2016 23:43
Sultan 2. Abdulhamid Han ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Tarihi öğrenelim. Ecdadımızı tanıyalım. Kimiz bilelim canım. Biz olalım. Benzemeyelim başka şeye. Kendimizi tanıyalım." dedi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Tarihi öğrenelim. Ecdadımızı tanıyalım. Kimiz bilelim canım. Biz olalım. Benzemeyelim başka şeye. Kendimizi tanıyalım." dedi.

Kahraman, TBMM Milli Saraylar tarafından Yıldız Şale Köşkü'nde "Sultan 2. Abdulhamid Han ve Dönemi Uluslararasi Sempozyumu"nun açılış yemeği ile "Sultan II. Abdülhamid Han Belgeseli"nin gösterimine katıldı.

Belgeseli gurur ve üzüntüyle izlediğini belirten Kahraman, gösterilen belgeselde büyük bir insanı, devlet adamını ve dehayı yakından tanıdığını dile getirdi.

İsmail Kahraman, "Neden Abdülhamid anılıyor?" şeklinde yöneltilen eleştirilerden ötürü üzüntülü olduğunu altını çizerek, "Çok üzücü bir tutum bu. Böyle bir insana sahipsek, onunla niye övünmeyeceğiz, niye onu tanımayacağız? Muhteşem bir insan. Her faninin, her kulun beşer olduğu için hatası olacak. Varlığını görsenize. Örnek alsanıza bu zatı. Allah gani gani rahmet etsin." ifadesini kullandı.

Osmanlı'nın 700. yıl dönümünde Turan Oflazoğlu'ndan, 2. Abdülhamid için bir piyes hazırlaması ricasında bulunduğunu söyleyen Kahraman, şunları kaydetti:

"(Oflazoğlu) Dedi ki 'Abdülhamid bir piyese sığmaz. 4. Murat sığdı ama Abdülhamid bir dünya tarihidir. Onu sığdıramadık bir piyese. Fakat opera yapabilirim bir bölüm için'. 'Tamam, öyle yapalım' dedim ama biz 700. yılı kaçırdık. Çünkü Sincan'da tank yürüyeceğini bilmiyorduk. Tanklar yürüdü. Bizim 700. yıl dönümü projelerimiz kaldı."

"Tarih ondan kaçanlarla öğrenilmez"

İsmail Kahraman, "Abdülhamid'i neden anıyorsunuz?" diyenlere de seslenerek, "(Abdülhamid'i) Niye anmayalım. Değerli hocam İlber Ortaylı burada. 'Tarih ondan kaçanlarla öğrenilmez'. Öyle miydi hocam sözünüz? Tarihi öğrenelim. Ecdadımızı tanıyalım. Kimiz bilelim canım. Biz olalım. Benzemeyelim başka şeye. Kendimizi tanıyalım." değerlendirmesini yaptı.

Yabancı devlet adamlarının Abdülhamid'e müthiş bir itibar gösterdiğinin altını çizen Kahraman, "Her devletten insanlar akın akın Yıldız'a geliyorlar. Müthiş bir itibarı var. Ekonomiyi düzeltiyor. Borçların 3'te ikisini kaldırıyor. Takvime bağlıyor. Hayat pahalılığı yok. Enflasyon sıfır. Her Türk'ün, dış kapı anahtarlı tek katlı evi var. Apartmanda oturmaz Türkler." diye konuştu.

Kahraman, Abdülhamid'in örnek bir insan olduğunu vurgulayarak, "Ama Türkiye'de ne zaman böyle örnek insanlar ortaya çıkarsa, halkla bütünleşen, halkın sevdiği, maneviyatı yüksek insanlar ortaya çıksa, hemen o kampanyalar, o propagandalar ortaya çıkar. Asarlar. Menderes'i astılar. Atarlar. Erbakan'ı attılar." dedi.

"Tarihimize sahip çıkacağız"

Tarihten ders almak gerektiğini dile getiren Kahraman, "Tarihten ders alırsak, geleceğe kendimizi öyle hazırlarız. Tarih bir işaret, bir deniz feneridir, aydınlatır. Onun için tarihi inceleyeceğiz. Tarihimize sahip çıkacağız. Eksikliklerimizi göreceğiz. Eksiklik de bizim ama mefail de bize ait. İnşallah eskilerden ders alırız ve aldanmayız." ifadelerine yer verdi.

Türkiye'nin daha ileriye gideceğini söyleyen Kahraman,"Türkiye Cumhuriyeti, biz, cumhuriyetle idare ediliyoruz bugün. Öyle idare edilmeye devam edeceğiz. Halk cumhurun reisini seçecek. Demokratik hukuk devleti olarak yola devam edeceğiz. Çelmelere, takılmalara, engellemelere biiznillah izin vermeyeceğiz." diye konuştu.

TBMM Başkanı Kahraman, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye için bir şans olduğunu da belirterek, Erdoğan'ın yurt dışında gördüğü itibara dikkati çekti.

Milli Saraylar Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Yıldız'ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda, 2. Abdülhamid'i anlatan 45 dakikalık bir belgesel gösterildi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin'in yanı sıra kültür, sanat ve siyaset dünyasından önemli isimlerin katıldığı etkinliğin sonunda PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, TBMM Başkanı Kahraman'a fotoğraflarının olduğu özel pulları hediye etti.

Sempozyum, yarın ve 24 Eylül'de gerçekleştirilecek oturumlarla devam edecek.

Sultan 2. Abdulhamid Han ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Sultan 2. Abdulhamid Han ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu' - Son Dakika


Son Dakika

Maradona'nın ölümüyle ilgili kan donduran itiraf! Acı gerçek ortaya çıktı Sigara içerken uyuya kalan yaşlı adam, canından oldu Bu yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda engelli bir asgari ücretli de yer alacak "Millet İttifakı'nın çatı adayı kim olsun?" anketinde ilk iki sırada İmamoğlu ve Yavaş var Daimler, korona nedeniyle çalışanlarına toplamda 160 milyon euro ikramiye verecek Görüntüler büyük tartışma yaratacak! Bir markaya ait şekerleme ürünlerini evde çıplak elle doldurdu Ahmet Çakar, canlı yayında Rıdvan Dilmen'i bombaladı: Kimsin lan sen? Annesini, "Seni hangi silahla öldüreyim?" diyerek tehdit eden üvey babasını pompalıyla vurdu