Taliban'dan ABD'ye tehdit: Amerikalılar çok daha fazla acı çekecek - Son Dakika

Taliban'dan ABD'ye tehdit: Amerikalılar çok daha fazla acı çekecek

08.09.2019 23:06

Taliban, ABD Başkanı Donald Trump'ın barış sürecini sonlandırdığını duyurduğu açıklamasına "Amerikalılar herkesten çok daha fazla acı çekecek. Bu daha fazla Amerikalının hayatına mal olacak" diye karşılık verdi.

Taliban, Trump'ın barış sürecini sonlandırdığını duyurduğu açıklamasına tehditle karşılık verdi. Barış görüşmelerinin iptal kararının ardından açıklama yapan Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, "Amerikalıların herkesten çok daha fazla acı çekeceğini" ve kararın "daha fazla Amerikalının canını ve malını kaybetmesine yol açacağı anlamına geldiğini" belirtti. "ABD, er ya da geç müzakerelere geri dönmek zorunda kalacak" denilen açıklamada, Taliban, "Yabancı güçler Afganistan'dan tamamen geri çekilene kadar savaşlarına devam edeceğine" söz verdi.

'SAVAŞA DEĞİL, GÖRÜŞMELERE İMKAN TANINIRSA BU YOLU TAKİP EDECEĞİMİZİ GÖSTERDİK'

Öte yandan açıklamada görüşmelere açık bir kapı da bırakan Taliban, "Görüşmelere devam ederek bu savaşın kendilerine başkaları tarafından dayatıldığını ve şayet savaşa değil de görüşmelere imkan tanınırsa bu yolu sonuna dek takip edeceklerini göstermiş olduklarını" dile getirdi. Görüşmelerin cumartesi gününe kadar sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiğini söyleyen Mücahid, örgütle Afgan hükümetinin de barış müzakerelerine başlamak için 23 Eylül tarihini belirlediğini dile getirdi.

NE OLMUŞTU?

Trump, Kabil'de 11 sivilin ve bir ABD askerlerinin hayatını kaybettiği saldırıyı Taliban'ın üstlendiğinin bildirilmesinin ardından Twitter'dan bir açıklama yaparak barış görüşmelerini askıya aldığını duyurmuştu. ABD Başkanı açıklamasında"Önemli bazı Taliban liderleri ve Afganistan Cumhurbaşkanı, bu pazar günü ayrı ayrı Camp David'e geleceklerdi. Onlar bu gece ABD'ye geliyorlardı. Fakat maalesef, yanlış bir koz elde etmek amacıyla onlar (Taliban), Kabil'de 11 kişinin ve bizim de büyük bir askerimizin hayatına mal olan saldırıyı üstlendiler. Derhal bu görüşmeyi iptal ettim ve barış görüşmelerini durdurdum. Bu çok önemli barış görüşmeleri boyunca eğer bir ateşkeste mutabık olmayıp 12 masum insanı da öldürüyorlarsa, demek ki anlamlı bir anlaşma için müzakere gücüne muhtemelen sahip değiller. Daha kaç on yıllarca savaşmaya istekliler." ifadelerini kullanmıştı.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de geçen hafta diplomatik misyonların bulunduğu semtin yakınında bomba yüklü minibüsle düzenlenen saldırıda, NATO bünyesinde görevli 2 asker de dahil en az 10 kişinin öldüğü bildirilmişti.

Taliban'dan ABD'ye tehdit: Amerikalılar çok daha fazla acı çekecek

Son Dakika Dünya Taliban'dan ABD'ye tehdit: Amerikalılar çok daha fazla acı çekecek - Son Dakika Dünya


Son Dakika

Koronavirüse yakalanan eşine "O çocukla ağız ağıza mı geldin?" dedi, ölümle tehdit etti MasterChef'te büyük gerginlik! Mehmet Şef, yemeğini tadıma çıkarmayan Barbaros'u azarladı Ermenistan işgalinden kurtarılan Fuzuli'de 27 yıl sonra ezan okundu Beykoz'da bir otobüs alev alev yandı FETÖ iddiası sonrası İYİ Partili Ümit Özdağ'ın ihracı için ilk adım atıldı Şeyma Subaşı, vücudunu yağladığı anları paylaştı Sağlık Bakanlığı, çelişki sonrası koronavirüs tablosunu değiştirdi! Yeni hasta sayısı 2 bini aştı Suudi Arabistan'da Türk mallarına boykota ülkenin en büyük süpermarket zinciri de katıldı