Tunceli'de PKK Sığınağında 300 Kitaplık Kütüphane - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
Tunceli'de PKK Sığınağında 300 Kitaplık Kütüphane

Tunceli'de PKK Sığınağında 300 Kitaplık Kütüphane

05.01.2012 17:10

Tunceli'de güvenlik güçlerinin 7 PKK'lının öldürüldüğü operasyonun ardından Rabat Vadisi'nde yaptığı aramada 2 mağara, 2 sığınak ortaya çıkarıldı.

Tunceli'de güvenlik güçlerinin 7 PKK'lının öldürüldüğü operasyonun ardından Rabat Vadisi'nde yaptığı aramada 2 mağara, 2 sığınakortaya çıkarıldı. Mağara ve sığanaklarda çok sayıda silah, patlayıcı ve mühimmat ele geçirilirken, örgütün Tunceli yapılanmasına yönelik önemli belgeler ile 300 kitaplık bir kütüphane de bulundu.

Tunceli'de Jandarma Bölge Komutanlığı ile 4'üncü Komando Tugay Komutanlığı'nın PKK'lıları etkisiz hale getirmek için 30-31 Aralık günleri kent merkezine 30 kilometre mesafedeki Rabat Vadisi'nde düzenlendiği operasyonda 7 PKK'lı teröristin öldürülmesinin ardından bölgede sürdürülen arama ve tarama faaliyetinde, örgütün kullandığı 2 mağara ve 2 sığınak bulundu. Tunceli Valiliği, bugün mağara ve sığınaklarda ele geçirilen patlayıcı, silah, mühimmat ve yaşam malzemelerini basına açıkladı.

ÇOK SAYIDA SİLAH VE YAŞAM MALZEMESİ

Sığınaklarda yapılan aramada PKK'nın Tunceli kırsalındaki yapılanması, örgütün sözde Dersim eyaleti batı karargahı olarak adlandırdığı bölgede kimlerle irtibat içine girdiği, ne gibi çalışmalar yaptığına ilişkin çok önemli bilgiler ele geçirildiği belirtildi. Elde edilen bilgiler doğrultusunda Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma başlattığı kaydedildi. Tunceli Valiliği, güvenlik güçlerinin bölgede ve mağara ile sığınaklarda yapılan aramalarda 20 kilo patlayıcı madde, 2 adet M-16 ABD yapımı silah, 2 Kalaşnikof, 1 Rus yapımı BKC otomotik silah, 1 Kannas suikast silahı, silahlara ait çok sayıda şarjör ve bol miktarda fişek, 6 el bombası, 1 jeneratör, 1 CD ve DVD çalar, yüzlerce kilo gıda ve yaşam malzemesi ele geçirildiğini açıkladı.

300 KİTAPLIK KÜTÜPHANE

PKK'lıların bir sığınak içinde kütüphane oluşturduğu, meşe ağaçlarını keserek iplerle birbirlerine bağladıkları görüldü. Kitaplıkta Türkiye'de bir çok ünlü yazar ve gazeteciye ait 300 civarında kitap ile onlarca dergi ve gazetenin de bulunduğu belirtildi. Ayrıca kütüphanede ele geçirilen kitaplar arasında dağdaki PKK'lıların KCK davalarını ve operasyonları takip ettikleri de ortaya çıktı. 'KCK dosyası' adlı kalın bir kitabın da yer aldığı belirtildi.

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Tunceli'de PKK Sığınağında 300 Kitaplık Kütüphane - Son Dakika


Advertisement