Turist, Antalya Pullu Kartpostalı Sevdi - Son Dakika

Turist, Antalya Pullu Kartpostalı Sevdi

13.08.2012 10:19
Turist, Antalya Pullu Kartpostalı Sevdi

Antalya PTT Başmüdürlüğü, kartpostal kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla 6 milyon 250 bin pul bastırdı.

Antalya PTT Başmüdürlüğü, e-mail ve cep telefonu mesajları nedeniyle yok olmaya yüz tutmuş kartpostal kültürünü yaygınlaştırmak, kent turizmine katkı amacıyla PTT Genel Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın işbirliğiyle Aspendos, Kaleiçi-Yat Limanı manzaralı 6 milyon 250 bin pul bastırttı.

Türk vatandaşlarına göre kartpostal kültürünün daha yaygın olduğu Avrupa ülkelerinden Antalya'ya tatile gelen turistlerin büyük bölümü, ülkelerindeki yakınlarına tatilini anlatan Antalya manzaralı kartpostal ve pulları kullanarak gönderimde bulunuyor. Geçen yıl Antalya'da kartpostal gönderimi sayısının 4.5 milyon olduğunu belirten Antalya PTT Başmüdürü H. Ali Yazıcıoğlu, bu yıl özel bastırılan Aspendos ve Kaleiçi- Yat Limanı manzaralı 6 milyon 250 bin pulun 2 milyonunun, turistlere satıldığını açıkladı. Başmüdür Yazıcıoğlu, Gazipaşa'dan Kaş'a kadar Antalya'nın birçok tarihi ve doğal güzelliğine ait fotoğrafların yer aldığı kartpostalların ücretsiz verildiğini, turistlerin de 2 lira karşılığında özel pullardan satın alarak ülkelerindeki yakınlarına gönderimde bulunabildiklerini dile getirdi.

Avrupalı turistlerin mektup yazma, kartpostal gibi adetleri ve kültürü çok ciddi şekilde yaşattıklarına da değinen Yazıcıoğlu, tur operatörleri ve rehberlerden edindikleri izlenimlere göre turistlerin ilk iner inmez sordukları soruların başında "Nereden pul alabilirim?" olduğunu kaydetti.

Yazıcıoğlu, Türk vatandaşlarında ise bu kültürün e-mail veya cep telefonu mesajları nedeniyle önemli ölçüde kaybolduğunu söyledi. Yazıcıoğlu, "Türk vatandaşları için Avrupalılar kadar bu konunun yaygın olarak sürdürüldüğünü söylemeyiz. 'Tüfek çıktı mertlik bozuldu' gibi, 'internet çıktı kartpostal bozuldu.' Türkiye'de artık eskisi gibi tebrik, asker mektubu, kartpostal veya diğer mektup gönderimleri çok azaldı. Ama PTT'nin gönderim trafiği düşmedi. Çünkü çok yoğun şekilde kredi kartı ekstreleri ve bildirimler, firma insertleri, broşürler ve dergi gönderimleri çok ciddi artış gösterdi" diye konuştu. - Antalya

Turist, Antalya Pullu Kartpostalı Sevdi
Turist, Antalya Pullu Kartpostalı Sevdi
Turist, Antalya Pullu Kartpostalı Sevdi

Böylesi ancak filmlerde olur! Antalya Havalimanı'nda kendini asan turisti saniyelerle kurtardılar Böylesi ancak filmlerde olur! Antalya Havalimanı'nda kendini asan turisti saniyelerle kurtardılar ASİT KAZANI PATLADI, 1 İŞÇİ YARALANDI ASİT KAZANI PATLADI, 1 İŞÇİ YARALANDI ATB Başkan Yardımcısı Bülbül: 'Buğdayda kıtlık yok' ATB Başkan Yardımcısı Bülbül: 'Buğdayda kıtlık yok'
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Turist, Antalya Pullu Kartpostalı Sevdi - Son Dakika


Advertisement