Türk-İş'ten Kılıçdaroğlu'na Mektup - Son Dakika
Güncel

Türk-İş'ten Kılıçdaroğlu'na Mektup

Türk-İş\'ten Kılıçdaroğlu\'na Mektup

TÜRK-İŞ, TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada yer alan "TÜRK-İŞ aleyhine söylemleri" nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na bir mektup gönderdi TÜRK-İŞ, TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada yer alan "TÜRK-İŞ aleyhine söylemleri" nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na bir mektup gönderdi.

03.01.2012 17:49
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

TÜRK-İŞ, TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada yer alan "TÜRK-İŞ aleyhine söylemleri" nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na bir mektup gönderdi TÜRK-İŞ, TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada yer alan "TÜRK-İŞ aleyhine söylemleri" nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na bir mektup gönderdi. Mektupta Kılıçdaroğlu, TÜRK-İŞ'e karşı tavır takınmakla suçlandı.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak imzasıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na bir mektup gönderildi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun TÜRK-İŞ'e karşı tavır takınmakla suçlandığı mektupta "Uzunca bir süredir TÜRK-İŞ karşıtı tavrınızı ve TÜRK-İŞ'e karşı öfkenizi dikkatle ve sabırla izliyoruz. TÜRK-İŞ'i "arka bahçeniz' olarak görmek istediğinizi biliyor, "arka bahçe olma' geleneği hiç bir zaman bulunmayan TÜRK-İŞ'in tüm siyasi partilere koyduğu mesafeyi size de koymasının sıkıntısını yaşadığınızı ve bu nedenle olur olmaz her konuda TÜRK-İŞ'i hedef aldığınızı görüyoruz" denildi.

Sendikaların bütün demokratik ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de demokrasinin temel kurumlarından biri olduğu ve demokratik işleyişin sendikaların doğal yapısını oluşturduğunun ifade edildiği mektupta şunlar kaydedildi:

"TÜRK-İŞ' in ve üye sendikalarının yöneticileri, işçinin huzurunda tıpkı sizler gibi genel kurullarda seçilir. Onları seçen genel kurul, yasal zorunluluk gereği alacakları ücretleri de belirler. Bu nedenle sendika yöneticilerinin ücretleri de, bindikleri otomobiller de onları seçenler tarafından bilinir. Sayın Genel Başkan; Asgari ücretin nasıl belirlendiği, bu belirlemeyi yapan kurulun yapısı ve çalışma koşulları tarafınızca bilinmektedir. TÜRK-İŞ'in tercihi bu dönemde muhalefet şerhi koyup, zam oranının düşük belirlenmesine neden olmak yerine, işçinin cebine girecek para miktarını artırmak yönünde olmuştur. Bu gerçeği kavramanız için, işverenin ve hükümetin önerdiği zam oranları ile bu oranın nasıl tarafımızdan iki katına çıkarıldığını araştırmanız yeterli olacaktır."

-"TÜRK-İŞ, HİÇ BİR SİYASİ PARTİNİN ARKA BAHÇESİ OLMADIĞI GİBİ CHP'NİN DE ARKA BAHÇESİ OLMAYACAK"-

Mektupta, TÜRK-İŞ'in alınan asgari ücret zam oranının yetersiz olduğunu vurguladığı, ancak işçileri daha düşük bir zamma mahkum etmemek için söz konusu orana onay verdiği de ifade edildi. "TÜRK-İŞ, hiç bir siyasi partinin arka bahçesi olmadığı gibi CHP'nin de arka bahçesi olmayacaktır" denilen mektupta şu ifadelere yer verildi:

"TÜRK-İŞ ile ilgili her konuda olduğu gibi, asgari ücret konusunda da kuru, yetersiz ve tek yanlı bilgilerle konuşmanız, bilmelisiniz ki, her şeyden önce partinizi yıpratmaktadır. Sayın Genel Başkan; İşçi kuruluşlarını dışlayarak, üyemiz işçileri tahrik ederek varabileceğiniz bir yer yoktur. TÜRK-İŞ topluluğu, söylemlerinizde kullandığınız üsluptan son derece rahatsız olmaktadır ve bilmelisiniz ki bu rahatsızlığın tepkiye dönüşmesi bizlerce güçlükle engellenmektedir. Yapmanız gereken Türkiye'nin en geniş seçmen kesimini oluşturan işçilerin ve emeklilerinin oylarını niçin alamadığınızı düşünmek, onlarla ve temsilcileri ile niçin sürekli kavga ettiğinizi, niçin öfke dolu olduğunuzu sorgulamaktır. Sorgulamanız gereken bir diğer husus da, bizlerle yaptığınız baş başa görüşmelerde sergilediğiniz pozitif ve uyumlu tavrı niçin kürsülerde terk ettiğinizdir. "Özü sözü bir genel başkan' olabilmenin bir yolu da baş başa görüşmelerle, kürsü söylemlerinde aynı dili kullanabilmekten geçmektedir. TÜRK-İŞ, hiç bir siyasi partinin arka bahçesi olmadığı gibi CHP'nin de arka bahçesi olmayacaktır ve bu durumu kabullenmeniz bundan sonra atacağınız adımlar açısından yararlı olacaktır." - Ankara

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Türk-İş'ten Kılıçdaroğlu'na Mektup - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı
  00:20 TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı

  DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, TBMM'de Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li Mehmet Kamaç'ın mikrofonunun kısılmasına, ''Bu ülkede 20 milyon Kürt'ün ana dili olan Kürtçe'den bir dörtlük okunmasına tahammül edemiyorsunuz. Burada mikrofonu kapatıyorsunuz Diyarbakır'da Megri megri şarkısını söylüyorsunuz.'' sözleriyle tepki gösterdi. Koçyiğit'e yanıt veren MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise, ''Yaptığınız resmen etnik bölücülük ve ırkçılıktır.'' dedi.

 • Motorine 1 lira 55 kuruş indirim
  00:11 Motorine 1 lira 55 kuruş indirim

  Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte motorin fiyatları da değişmeye devam ediyor. Motorine bu gece yarısı itibarıyla 1 lira 35 kuruş indirim geldi. İstanbul'da motorinin litresi 40 lira 7 kuruş, Ankara'da ise 41 lira 46 kuruş oldu.

 • 29 Şub "Oyuncularım da düşünsün" diyen Okan Buruk'tan maç sonuna damga vuran sözler

  Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk, Fatih Karagümrük'e elendikleri maçın ardından açıklamalarda bulundu. Rakiplerinin daha kaliteli işler yaptığını belirten Buruk, "Rakibimiz bir kere çok iyi oynadı. Hakkını vermek gerekiyor. Bizden daha kaliteli işler yaptılar. Onu net şekilde söylemeliyim. 2-0 bizim için maçın sonu oldu. Sonrasında net tepki veremedik. Rakibi tebrik ediyoruz. Oyuncularım da düşünsün, birçok oyuncu oynattık, şans verdik" dedi.

 • Ünlü oyuncu Berna Laçin acil olarak ameliyata alınacak: Yürümem dahi yasaklandı
  29 Şub Ünlü oyuncu Berna Laçin acil olarak ameliyata alınacak: Yürümem dahi yasaklandı

  Tek kişilik oyun için Denizli'nin Pamukkale ilçesine giden ünlü oyuncu Berna Laçin, bir anda rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Tüm oyunlarını iptal eden Laçin acil olarak ameliyata alınacağını belirterek, "Acilen ortaya çıkan ve ne yazık ki benim için ciddi tehlike arz eden ve an itibari ile yürümemin dahi yasaklandığı bir omurilik sorunum nedeni ile çok acil ameliyata girmek zorundayım." dedi.

 • Fatih Karagümrük'e elenen Galatasaray, Bayern Münih maçından sonra bir ilki yaşadı
  29 Şub Fatih Karagümrük'e elenen Galatasaray, Bayern Münih maçından sonra bir ilki yaşadı

  Ziraat Türkiye Kupası çeyrek finalinde Fatih Karagümrük'e 2-0 yenilerek kupadan elenen Galatasaray'ın bu mağlubiyetle birlikte iç sahadaki 14 maçlık yenilmezlik serisi de sona erdi. Aslan, son mağlubiyetini 128 gün önce, Şampiyonlar Ligi'nde Bayern Münih'e karşı almıştı.

 • Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi
  29 Şub Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi

  Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final maçında sahasında VavaCars Fatih Karagümrük'e 2-0 yenildi ve kupaya veda etti.

 • CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok
  29 Şub CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, katıldığı canlı yayında, "DEM Parti ile CHP arasında ittifak var mı?" sorusuna yanıt verdi. Özel, "Bunu kaç kere söylesin CHP. Bu CHP'nin tek başına girdiği bir seçim. Herhangi bir ittifak yok. Ne onların bize kayıtsız şartsız desteği söz konusu ne bizim onlara desteğimiz var. DEM'le imza, yazı, protokol yok böyle bir şey. Kandille anlaşmaya çalışanların, resmi heyet yollayanların geçmişte yaptıkları ortada." dedi.

 • Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı
  29 Şub Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı

  Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Süper Lig devleri Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a bu hafta yaşanan olaylardan dolayı para cezası verdi. Beşiktaş'a 1 milyon 20 bin TL, Fenerbahçe'ye 512 bin TL ve Galatasaray'a 400 bin TL ceza verildi.

 • Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği
  29 Şub Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği

  CHP lideri Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin kendisine yönelik ''Özgür Bey'in akıl sağlığı yerinde mi? Atatürk öldü. Kendisi ruh mu çağırmış da Atatürk'le görüşmüş'' sözlerine yanıt verdi. Özel, ''Atatürk öldü diyorsan, sen bu Cumhuriyet düşmanlarına, Atatürk'e husumet duyanlara, Kurtuluş Savaşı yoktur diyenlere, keşke Yunan kazansaydı diyenlere, koltuk değneği olduğun gün Atatürk senin için öldü'' ifadelerini kullandı.


Advertisement