Türkiye Diyanet Vakfı Kırgızistan'da yaklaşık 1700 hisse kurban eti dağıttı - Son Dakika

Türkiye Diyanet Vakfı Kırgızistan'da yaklaşık 1700 hisse kurban eti dağıttı

22.07.2021 17:47

Türkiye Diyanet Vakfının (TDV), Kırgızistan'da bu yıl "Kurbanını paylaş, kardeşinle yakınlaş" sloganıyla düzenlediği organizasyon kapsamında, yaklaşık 1700 hisse kurban eti dağıtıldı.

Türkiye Diyanet Vakfının (TDV), Kırgızistan'da bu yıl "Kurbanını paylaş, kardeşinle yakınlaş" sloganıyla düzenlediği organizasyon kapsamında, yaklaşık 1700 hisse kurban eti dağıtıldı.

Kurban Bayramı dolayısıyla TDV görevlilerin gözetiminde, Kırgızistan'ın Çuy Bölgesi'nde yapılan kesimlerin ardından etler paketlenerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Bağışçıların kurban eti dağıtımı, Türkiye'nin kurduğu Merkez İmam Serahsi Camisi avlusunda, Ahıska Türkleri'nin yoğun yaşadığı köylerde ve ülkenin tüm yedi bölgesinde gerçekleştirildi.

TDV, kurban etini halkına dağıtan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Atamşa Dursunov, Türkiye halkına ve Türkiye Büyükelçiliğine teşekkür etti.

Türk Büyükelçisi ev ev gezerek kurban eti dağıttı

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan'ın katılımıyla Bişkek'in banliyösünde yapılan kurban eti dağıtımında çocuklara top, satranç ve balon hediye edildi.

Doğan, TDV görevlileri ile ev ev gezdi ve çok sayıda ihtiyaç sahibine ulaştırılan kurban etleri ile yüzlerinin gülmesine vesile oldu.

Kurban eti yardımını alan Kukul Jayçiyeva, Büyükelçiye teşekkür ederek, "Biz iki kardeş halklarıyız. Bize gösterdiğiniz saygıyı Allah da size göstersin. Kırgızlar ile Türkler, daima kardeş ve öz olalım." ifadelerini kullandı.

Çocuklara yakın ilgi gösteren Doğan, çocuklarla top oynadı.

"Kırgızistan'da kurban bayramını neşe ve huzur içinde kutladık"

Büyükelçi Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bu sene Kurban Bayramı'nı vatandaşlarımızla ve Kırgız kardeşlerimizle neşe ve huzur içinde kutladık." dedi.

Kurban Bayramı'nın ilk gününde, Merkez İmam Serahsi Camisi'nde Kırgız kardeşleriyle bayram namazını eda ettiklerini, ardından kurban kesimine geçtiklerini anlatan Doğan, "Bayramın üçüncü gününde kardeşlerimizle birlikte oturduk ve bayram yemeği yedik." diye konuştu.

Türk ve Kırgız halkların bayramını kutlayan Doğan, "Kırgızistan'da kardeşlerimizle yan yana olmak çok huzur ve mutluluk verici. Türkiye Cumhuriyeti için de mutluluk verici." dedi.

"Bu yıl rekor seviyede kurban kestik"

Türkiye'nin Bişkek Din Hizmetleri Müşaviri Mürsel Öztürk, Kırgızistan'da TDV olarak, bu yıl rekor seviyede kurban kestiklerini belirterek, "Bu yıl yaklaşık 1700 hisse kurban kestik ve ülkenin tüm yedi bölgesinde dağıtımı yaptık." dedi.

Öztürk, Kırgızistan'da yaklaşık 10 bin kişiye kurban eti ulaştırdıklarını bilgisini paylaşarak, şöyle konuştu:

"Sayın Büyükelçimiz, her kademede bizimle beraber oldu, bayram namazında, kesimhanede ve kurban dağıtımında. Çok güzel bayram geçti. Bayram, bayrama döndü diyebiliriz. Diyanet Başkanımıza olmak üzere ve Diyanet Vakfımıza çok teşekkür ediyorum.

Orta Asya'da tüm milletlerin yaşadığı Kırgızistan'da hiçbir ayrım yapmaksızın kurban vesilesiyle hepsiyle kucaklaştık. Bu bizim kardeşliğimizin pekişmesi ve kuvvetlenme vesilesidir."

Türkiye Diyanet Vakfı Kırgızistan'da yaklaşık 1700 hisse kurban eti dağıttı
Türkiye Diyanet Vakfı Kırgızistan'da yaklaşık 1700 hisse kurban eti dağıttı
Türkiye Diyanet Vakfı Kırgızistan'da yaklaşık 1700 hisse kurban eti dağıttı
Türkiye Diyanet Vakfı Kırgızistan'da yaklaşık 1700 hisse kurban eti dağıttı

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türkiye Diyanet Vakfı Kırgızistan'da yaklaşık 1700 hisse kurban eti dağıttı - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Isparta'daki yangına Dağ Komando Okulu Komutanlığı müdahale edecek 00:55 Isparta'daki yangına Dağ Komando Okulu Komutanlığı müdahale edecek Oyuncu Alperen Duymaz kendisine yazılan 23:50 Oyuncu Alperen Duymaz kendisine yazılan "vatan haini" yorumuna sessiz kalamadı Milas'ta termik santral yakınlarına ulaşan yangın nedeniyle bölge boşaltılıyor 23:09 Milas'ta termik santral yakınlarına ulaşan yangın nedeniyle bölge boşaltılıyor
15 Temmuz'da gözünü kaybeden gazi Fatih Orhan 3 kişinin bıçaklı saldırısında can verdi 22:53 15 Temmuz'da gözünü kaybeden gazi Fatih Orhan 3 kişinin bıçaklı saldırısında can verdi Son Dakika: Türkiye'de 3 Ağustos günü koronavirüs nedeniyle 126 kişi vefat etti, 24 bin 832 yeni vaka tespit edildi 22:07 Son Dakika: Türkiye'de 3 Ağustos günü koronavirüs nedeniyle 126 kişi vefat etti, 24 bin 832 yeni vaka tespit edildi Yanlış yere su döken helikopter pilotuna vatandaştan küfürlü tepki 21:11 Yanlış yere su döken helikopter pilotuna vatandaştan küfürlü tepki
Son Dakika: Manavgat yangınıyla ilgili 16 yaşındaki şüpheli tutuklandı 19:47 Son Dakika: Manavgat yangınıyla ilgili 16 yaşındaki şüpheli tutuklandı Galatasaray'ın efsane futbolcusu Sneijder'in eski eşi Yolanthe'den ağızları açık bırakacak itiraf: Yıllar önce bir kızla ilişkim oldu 18:11 Galatasaray'ın efsane futbolcusu Sneijder'in eski eşi Yolanthe'den ağızları açık bırakacak itiraf: Yıllar önce bir kızla ilişkim oldu
Advertisement