Türkiye Satranç Milli Takımı Olimpiyat Şampiyonu Oldu - Son Dakika
Güncel

Türkiye Satranç Milli Takımı Olimpiyat Şampiyonu Oldu

Türkiye Satranç Milli Takımı Olimpiyat Şampiyonu Oldu

Türkiye Satranç Milli Takımı, Azerbaycan’da düzenlenen FIDE Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları’nda şampiyon oldu.

09.10.2022 23:26  Güncelleme: 23:32
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye Satranç Milli Takımı, Azerbaycan'da düzenlenen FIDE Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları'nda şampiyon oldu.

Türkiye Satranç Milli Takımı, Azerbaycan'ın Nahçıvan şehrinde düzenlenen FIDE Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları'nda Kırmızı, Beyaz ve Anadolu olmak üzere üç takım halinde yarışan Türkiye Satranç Milli Takımı, Kırmızı Takım ile satranç tarihinde ilk kez olimpiyat şampiyonluğuna ulaştı.

23 ülkeden 34 ülke takımının yarıştığı turnuva boyunca başarılı bir performans gösteren Kırmızı Takım, 8. turda oynadığı Özbekistan-2 maçında aldığı 4-0'lık kritik galibiyet ile son tur öncesi olimpiyat şampiyonluğunu ilan etti. GM (Büyük Usta) Cemil Aghamaliyev kaptanlığında; FM Eray Kılıç, FM Hasan Hüseyin Çelik, FM Taha Özkan, WFM Gülenay Aydın ve Hatice Aslı Muştu'dan oluşan Kırmızı Takım, İngiltere, Moğolistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, Küba ve İran'ın güçlü takımları karşısında gösterdikleri performans ve aldıkları skorlarla olimpiyatlarda şampiyonluğa ulaşmayı başardı.

Türkiye satranç tarihinde ilk kez olimpiyat şampiyonu olduklarına dikkat çeken Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tulay, "Çok heyecanlıyız, çok mutluyuz, çok gururluyuz. Tarihte ilk kez olimpiyat şampiyonluğunu Türkiye'ye kazandıran, müthiş bir başarıya imza atan genç millilerimizle gurur duyuyoruz. Otoritelerin de gözdesi olan gençlerimiz, tüm maçlarda liderliklerini korudular ve son tur öncesi şampiyonluklarını garantileyerek tarihi bir gurur yaşattılar" dedi.

Tulay, konuşmasına şöyle devam etti:

"TÜRK SATRANCI, GENÇ USTALARI İLE BÜYÜMEYE, GÜÇLENMEYE DEVAM EDİYOR"

"Teknik ekibimiz başta olmak üzere şampiyon olan ve müthiş bir mücadele ile 8 tur boyunca başarıdan başarıya koşan, son tura girerken şampiyonluğu garantileyerek bize muhteşem bir sevinç yaşatan Kırmızı Takım'da yer alan genç millilerimizi gönülden kutluyorum. Turnuva boyunca çok başarılı skorlar aldılar, mücadeleden vazgeçmediler. En zorlu takımlara karşı sergiledikleri performansla satranç otoritelerinin gözdesi oldular. Satrançta bu yaş grubunun en iyilerinin yarıştığı ve satranç otoriteleri tarafından en zorlu yaş grubu olarak tanımlanan bu turnuvada olimpiyat şampiyonu olmayı başaran genç millilerimizle gurur duyuyoruz. Turnuvaya 3 takımla katıldık. Kırmızı, Beyaz ve Anadolu takımlarımızda yer alan tüm sporcularımız çok iyi maçlar çıkardılar. Bu, bizim genç milli takımımızın da gücünü de sergiliyor. Son yıllarda gençlerimiz, Avrupa ve Dünya'da çok büyük başarılara imza attı. Gelecekte genç millilerimizle daha başarılı sonuçlara imza atacağımıza inanıyoruz. Türk satrancı, genç ustaları ile büyümeye, güçlenmeye devam ediyor. Mücadele eden tüm sporcularımızı kutluyorum."

ŞAMPİYONADA 50'Sİ UNVANLI OLMAK ÜZERE 176 SPORCU YARIŞTI

FIDE Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları, en zorlu yaş grubu olarak tanımlanıyor. Şampiyonada Türkiye; Kırmızı, Beyaz ve Anadolu takımlarında 15 sporcu ile yarıştı. Toplam 176 sporcunun yarıştığı turnuvada, 4 IM (Uluslararası Usta), 2 WIM (Kadın Uluslararası Usta), 25 FM (FIDE Ustası), 4 WFM (Kadın FIDE Ustası), 9 CM (Usta Adayı) ve 6 WCM (Kadın Usta Adayı) olmak üzere 50 unvanlı sporcu da mücadele etti.

FM Serkan Yeke kaptanlığındaki Beyaz Takım'da; FM Zeki Berke Çaputçuoğlu, FM Yankı Taşpınar, FM Arda Çamlar ve Zümra Meryem Alagöz mücadele ederken FM Doğa Cihan Göksel kaptanlığındaki Anadolu Takımı'nda ise FM Adar Tarhan, Yağız Çınar Akın, CM Efe Metehan Yavuz, Dila Baloğlu ve WCM Gülcan Sena Kayış yer aldı.

Nahçıvan'da 1-11 Ekim arasında düzenlenen FIDE Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları'nda tüm dereceler, oynanacak son tur maçlarının ardından belirlenecek.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Türkiye Satranç Milli Takımı Olimpiyat Şampiyonu Oldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement