Son Dakika Haberleri: Türkonfed Başkanı: "Stratejik, Siyasi ve Ekonomik İlişkiler Zarar Görecek"

Türkonfed Başkanı: "Stratejik, Siyasi ve Ekonomik İlişkiler Zarar Görecek"

2 yıl önce

TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu, Türkiye ve ABD’nin karşılıklı olarak vize başvurularını süresiz askıya alma kararlarının ardından iki ülke arasındaki stratejik, siyasi ve ekonomik ilişkilerin zarar göreceğini vurguladı.

Türkonfed Başkanı:
TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu, Türkiye ve ABD'nin karşılıklı olarak vize başvurularını süresiz askıya alma kararlarının ardından iki ülke arasındaki stratejik, siyasi ve ekonomik ilişkilerin zarar göreceğini vurguladı.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, ABD'nin Türkiye'den, Türkiye'nin ABD'den yapılan vize başvurularını süresiz askıya almasını değerlendirdi. Kadooğlu, stratejik, siyasi ve ekonomik ilişkilerin zarar göreceğini ifade ederken, her iki ülke vatandaşları arasında seyahat özgürlüğü noktasında da telafi edilmesi zor sıkıntılar doğuracağını söyledi.

Kadooğlu, "ABD ve Türkiye hükümetleri arasında tırmanan gerilimin geldiği son noktayı endişe ile izliyoruz. Türkiye ile ABD aralarındaki 70 yılı aşan bir ekonomik ve politik işbirliği sürecinde sorunları diplomatik alanda çözmenin gayreti içinde oldu. Alınan kararlar Türkiye ve ABD için herhangi bir yarar sağlamayacağı gibi, mevcut ve potansiyel iş ilişkilerinde yaratacağı engeller nedeniyle iki ülke arasındaki stratejik, siyasi ve ekonomik ilişkilere ciddi bir zarar verme niteliği taşımaktadır. Türkiye ile ABD arasında iş dünyasından akademiye kadar pek çok karşılıklı işbirliği gerçekleştirildiğini de hatırlatmak isteriz. İş dünyası olarak bizleri üzen bu sürecin, iki ülke hükümeti arasında sağduyu ile sağlanacak uzlaşı ile bir an önce normale dönmesini bekliyoruz. Diplomasiye şans tanımalıyız. İletişim kanallarını açık bırakmak da büyük yarar görüyoruz" dedi. - İSTANBULABD'li Oyuncu Sarah Jessica Parker'ın, Demirtaş'ın Kitabını Neden Okuduğu Belli Oldu 18 Liraya Aldı, 10 Bin Liraya Bile Satmıyor! Bisikletine Yaptıklarını Görenler Hayrete Düşüyor

Terör Örgütü PKK, Sincar'da Kapı Kapı Gezmesine Rağmen Türkiye Karşıtı Gösteriye Destek Bulamadı